Jump to content

Cate touran-uri sunt pe forum?


Extreme
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt si eu posesor de Touran, model Trendline iunie 2007, 1,9 TDI 105CP, 5 locuri,climatronic bi-zona, echipare pentru drumuri grele, 8 incinte acustice. Si de curand sa facut un mic upgrade la 136CP de catre OCT in Austria. Sunt foarte multumit de masina. Urez tuturor posesorilor de Touran drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut touranisti, si eu sunt nou pe aici si am un Touran model 2004 inscris aici in carte cu 2005 ,1,9 TDI 105CP, si restu... stiti voi . Vreau sa va intreb (ca eu de abia am intrat de cateva zile pe acest forum, de doua zile astept ok la user) cate ceva :

1 al meu a fost adus in 2007 august(din de.) si are pe bord 143mii km ,dar pe factura de acolo scria 171mii km din cate am inteles din limba lor.. ,si as vrea sa stiu unde pot verifica km pt ca avea un carnet service dar am inteles ca ala se gaseste si prin Vitan. am facut verificarea la Autovit dar nu mi-au spus nimic de asta si eu am vazut cand eram cu ea la inmatriculat. :vaidecapulmeu: Oricum a trecut deja 1 an si n-am apucat sa-i fac nimic pt. ca am 2 copii si chiar nu am avut de unde, dar pe viitor mai vedem.

2 am carte in germana bineinteles si nu stiu ce inseamna butoanele de pe consola din fata manetei de viteza ESP am inteles activ-dezactivat, un clopotel ? si ceva care seamana a fi pt o lumina? Toate bune si multumiri anticipate.

PS: am sa revin si cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. E clar ca s-a "umblat" la kilometraj .

2. Daca ai butoanele respective concluzia e una singura : a fost masina de scoala . :unsure:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=518590

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=525485

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult aryes, asta n-am mai auzit (de butoane) oricum sunt multumit de masina mrge bine si pentru familie e super ok are detoate, mai lipsesc 7 locuri si cutie automata in rest sunt foarte multumit de ea . Poate la vara o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare touranisti,ma gandesc sa-i fac un upgrade masinii si sa-i mai pun 2 scaune,sa am 7.aveti habar la cat se ridica investitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am revenit. Mi-a ajuns masina. Wow wow. :rolleyes: :rolleyes: :lol: Super. Merge f bine. Sunt super multumit de ea. I-am reparat si aripile zgariate si arat impecabil. La 220mii de km functioneaza ireprosabil. Cel putin la drum lung e f faina. :Driver: Caut acum niste jante de 16. Stie cineva unde as gasi si poate imi spuneti si niste preturi.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sectiunea de vinzari aici pe forum. Ti-ar trebui jante de Golf V sau Passat B6 sau chiar touran daca vinde cineva. Preturi nu stiu .. Dar te descurci tu. :rolleyes:

ps: distanta intre prezoane: 5x112

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vw touran 1.9tdi DSG 2006...mi-a ramas cam mica si am luat si un sharan 1.9tdi 6viteze care e clar mult mai spatioasa:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare touranisti,ma gandesc sa-i fac un upgrade masinii si sa-i mai pun 2 scaune,sa am 7.aveti habar la cat se ridica investitia?

vezi ca-ti trebuie mai multe ....pe langa adaugarea centurilor de siguranta, si sunt complicat de montat iti mai trebuie omologare de la RAR si probabil unele autorizatii dar nu ma intreba ce fel de autoriz. ca nu stiu. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwraider ca sa mai adaugi cele doua scaune trebuie sa schimbi panourile laterale din portbagaj, podeaua din portbagaj, nu o sa mai ai roata de rezerva, asta in cazul in care ai, trebuie sa schimbi capitonajul plafonului cu locas pentru centurile de siguranta aferente locurilor din spate si bineinteles trebuie sa pui centuri de siguranta. Daca le cumperi de noi costa cat nu fac. Mai bine te uiti la dezmembrari sau intreaba un membru de pe forum care are 7 locuri si poate vrea sa renunte la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

VW Touran Trendline (cred) 2004, motor 2.0l 120CP, gri, cutie 6 viteze manuala, 5 locuri, 4 geamuri electrice, dublu climatronic (iar cred - ori bi-zonal, ca inca nu am inteles care e diferenta), scaune fata incalzite, 8 airbags, boxe doar fata, navigatie simpla, faruri clasice, oglinzi electrice incalzite, spalatoare faruri, 172 mii km in carte si la bord (cand am luat-o), am fost dupa ea in Germania, masina a apartinut unei firme ca singur proprietar - pret fara TVA a fost 9600 pentru ca am cumparat-o pe firma. Sunt multumit de Touran desi vroiam sharan insa nu am gasit ceva pe plac disponibil la momentul respectiv. Fluiera putin la rece daca schimb viteza in jur de 2000 rpm (dupa cate am inteles, e suflanta - suna cand apas ambreiajul sa schimb viteza) si a inceput sa simta mai "bine" drumurile romanesti. In rest ok. Voi schimba curea distributie curand si filtre - uleiul e ok dar am si un schimb de Castrol Edge Longlife cumparat din Germania. Poze, putin mai tarziu - cand va fi curata (ha).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stapanesti sanatos. Fluieratul (ca un pufait) cand schimbi la 2000, este de la turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ai venit printre noi dane.sa ai parte de multi km si noi o sa ne vedem prin cluj. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Touran 2004 2.0 Tdi 100kw 136BHP highline :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stapanesti sanatos. Fluieratul (ca un pufait) cand schimbi la 2000, este de la turbina

Hm. Fluieratul nu e ca un 'pufait' ci mai degraba ca ceva ax intr-un lagar mai mare, ca un rulment uzat care se aude dupa ce las de acceleratie si apas ambreiaj, la decelerare. Ma gandeam sa nu fie de la ambreiaj sau ceva. Si inca ceva - am observat o vibratie cand ajung la 140km/h uneori - vibreaza volanul si si masina (ca si la roti dezechilibrate). Am fost si mi-am reglat unghiul de fuga si am echilibtrat rotile, am cauciucuri de varasi la fel pe toate 4 jantele. In rest merge ok, nu simt sa patineze ambreiaj sau altceva, numai zgomotul amintit mai sus care imi inspira teama la a apasa mai zdravan acceleratia in viteze mici.

A, flotouran95, merci si intr-adevar sa ajungem sa ne intalnim prin cluj.

Modificat de moose
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fluieratul sau pufaitul acela il aud la multe masini (am biroul langa o intersectie), se pare ca este des intalnita problema. Cele mai multe masini sunt din grupul VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu posed un Touran 1,9 TDI 77KW ,acum il inmatriculez si nu prea ma pricep la VW .Are 126897 KM,adus din Germania dublu climatronic,6 trepte,10 Airbag, meserias si ma bucur pentru alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ai venit pe forum iulian

sa teuiti cu mare interes ca gasesti de toate in acest forum

aici esi in lumea touranistilor :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari noilor posesori de touran. Va invit si in sectiunea MAsina mea sa dati mai multe date si poze, ca prea e plin de golfuri si passaturi

Off topic: E cineva care are 7 locuri si vrea 5? Am podea modulara si roata de rezerva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

touran 2005.1.9tdi 77kw 8 boxe, 10 airbag-uri, winter pachet, jante din aliaj 8 spite/16 toli, servotronic, sport pachet (nu stiu exact ce inseamna doar ca asa scria la vanzare) si toate cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voland sport in 3 spite. S-ar putea sa fie si garda la sol coborata putin, dar nu stiu daca se aplica si la touran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!