Jump to content

SCIROCCO MK1 project


AB-33-WOB

Postare recomandată

post-463-1167485833_thumb.jpgpost-463-1167485789_thumb.jpgpost-463-1167485755_thumb.jpgpost-463-1167485733_thumb.jpgpost-463-1167485708_thumb.jpgpost-463-1167485691_thumb.jpg

post-463-1167485625_thumb.jpgpost-463-1167485618_thumb.jpgsper sa fie unic prin maniera de abordare a exteriorului. am incercat sa transpun o silueta din anii 70 in 2006 fara a badjocori liniile desenate de Giugiaro. partea mecanica e intr-un contiuu upgrade. momentan situatzia se prezinta astfel:

- subiectul SCIROCCO Mk1 GT '78

exterior - bari fatza/spate alfa 33 custom

- praguri fibra

- masca faruri Zender

- loc numar spate astupat (shaved look)

- jante AEZ 16' j8 + Fulda 205/45

- vopsea+lac Klar

tehnic - motor 1.8 G60 PG 160 CP stock

- evacuare custom 6 cm diametru (fara kat fara intermediara) roba finala REMUS inox

- filtru aer con FK

- frane spate disc golf 2 gti

- suspensie VW high performance kit

interior - bord scirocco mk2 + ceasuri custom

- volan MOMO millenium

- scaune golf 2 gti

- SONY mp3 head unit+2 x BLAUPUNKT powre amps + SAL rossover front + SONY rear speakers + MAGNAT sub

commin' - fulie compresor 67, axa cu came, cip

- intercooler mai mare

- frane fatza mai mari ventilate

ashtept aprecieri de orice fel :beerchug:

post-463-1167485583_thumb.jpg

post-463-1167485774_thumb.jpg

Link către comentariu

super!multi isi doresc o astfel de masina insa putini au parte de asa ceva!

sa te bucuri din plin de ea!!!!!!!!!!

Link către comentariu

Foarte foarte mishto sciroccou tau, imi plac jantele si culoarea. O singura chestie nu imi place , triunghiul de la usha infoliat. Si ar fi super daca ai gasi la cineva sau sa faci custom semnalizari albe/clare in fatza, eu am gasit in cehia pt skoda mea 120L, posibil cu putin noroc sa gasesti si tu pe ebay sau sa incerci la cineva care toarna policarbonat sa faca matritza dupa sticlele originale.

Link către comentariu

Frumoasa foc. Foarte bine ii vine culoarea! Succes in continuare si vorba lui saboteur: scoate folia de pe triunghiul usii!

Link către comentariu

Am vazut-o alaltaieri parcata in oras, arata mult mai bine decat in poze. Felicitari!!!

O singura chestie nu-mi place, plasa in bara din fata...

Link către comentariu

ms pt feedback. in ordinea abordata:

1.folia doar pe partea stanga lipseshte de pe geam, l-am schimbat in ultimul moment si nu am apucat sa pun folia, deci o sa fie folie complet pe laterale.

2. semnalizatoare clare face cineva in state la 100$ bucata. sincer nu merita, caut plexicglass si o sa le rezolv home made :somnmare:

3. plasa din bara fatza deja e in calcul sa fie vopsita negru mat, nici mie nu-mi place cum da

asha e cu on goin' project......le mai facem si din mers. am in plan un scurt clip, poate la primavara :somnmare:

Link către comentariu

Apreciez mult ideea de intretinere si restaurare a acestei masini. Daca ar fi dupa mine as elimina foliile de pe geamuri si daca nu se poate, in ultima instanta, as "colora" si geamurile fata, insa cu o nuanta deschisa, legala (nu stiu cum este vazuta de noul decret).

Nu exagera pe viitor cu modificarile optice exterioare, la aceasta varsta (a masinii), intretinerea aspectului original devine primordiala, masina trebuind sa arate nou nouta. Totusi as mentine, aspectul curat, fara insemne, inscriptii samd.

Felicitari pentru ceea ce ai realizat si ma bucur sa vad ca te bucuri de aprecieri si din partea colegilor.

Modificat de Akebono
Link către comentariu

Salutare!

felicitari Livache...eu stiu de cand tot muncesti la ea...au trecut ceva revelioane....

frumoasa, imi place!

dupa cum te stiu...modificarile nu vor inceta niciodata la masina asta.

Link către comentariu

Vad ca lumea e interesata de aspectul masinii mai mult! :D

si prea putini au observat micul amanunt G60 !

Sunt curios cum se comporta!da si tu mai multe detalii ..

Modificat de wob
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

foarte frumos!

sa o stapanesti sanatos!

o mica observatie am unde ai pus plasa aia eu as fi lasat sa se vada intercoolerul .... poate o plasa mai rara asu poate fara :)

oricum masina arata ff frumos :)

Link către comentariu

Mai are rost sa o mai laud? De cand mi-a aratat luci niste preview-uri de la vopsit mi-am dat seama ca o sa iasa ceva frumos, munca multa, pasiune pe masura....iar faptul ca si-a bagat mana si kerosen pe-acolo se vede :).....sa te bucuri de ea, sa ai bani sa poti sa o faci asa cum iti doresti.....si sa stii ca nu uit de o tura promisa :) :)

Link către comentariu

respectele mele pentru munca pe care ai bagat-o in aceasta masina.arata superb.

Link către comentariu

@wob e TENTANTA, raportul greutate/cal putere este fantastic. daca e putzin ud pe jos si ma arunc in pedala rupe aderentza 1-2-....e ceva fantastic, imi aduc aminte ce am simtzit prima data ca pasager intr-un mk1 g60....putere bruta din prima, nu creshtere exponentziala cum te ashteptzi la o mashina mai noua....tre trait nu povestit :)

@nadir daca aveam intercooleru acolo l-ai fi vazut, crede-ma :). e intercooler d'ala patratzos, corrado, e in compartimentul motor, e prea gros sa il pun in fatza. asta e in proiect, intercooler in bara.

@golfuletz cu proxima ocazie :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

hai mah ca nu am facut mare lucru la mashina, doar am aruncat cu vopseaua pe ea ;)

Modificat de kerosen
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

pe langa cele care le-am scris aici mai trebuie sa zic ceva si de motor... cum e G60? :screwy: adrenalina curata cred... e omologat, trecut in talon? nu de alta, dar am si eu in plan o schimbare de motor. sigur n-o sa te abtii sa schimbi fulia si cureaua sa-l urci la 190 cai (cum citisem pe undeva) :D

se vede ca e muncita masina, si se observa atentia la detaliu (cel putin in poze, ca n-am vazut-o in realitate). succes in continuare, ai o piesa rara. ai grija de ea.

:salut:

ps: pentru toba putem sa vorbim si pe yahoo, gasesti id-ul meu la profil.

Modificat de agent smith
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

ok :D am inteles .... abia astept :D si la mai mare!

stiu ca nu te vei opri aici :D

felicitari inca o data

Modificat de nadir
Link către comentariu

super... sincere felicitari... am si eu unu si sunt la inceput de drum cu rk'ul... ce sa zic? mi'am luat ceva informatii, dar ma intreb de unde ai facut rost de piese, pentru ca la noi nu prea se gasesc, defapt daca vrei sa fiu sincer pana acum nu am gasit nimic... am vazut ca ai schimbat multe, asa ca ti'au ramas piese si poate mai ai prin garaj vre'un etrier dreapta, geam portiera stanga... vreo oferta de motoras... cam cat apreciezi ca ai bagat in el???? :D daca nu sunt indiscret... si piese unde ai gasit?????

Link către comentariu

vad ca nu raspunzi... eu cam intr'o luna dau pe la cluj si vreau sa vorbim... ti'am spus ca am si eu un scirocco mk1 si am inceput rk... cum facem sa luam legatura??? sincer, cred ca am putea sa ne ajutam reciproc cu multe chestii... uite id meu de mess: crize_bv .

sincer chiar imi place masina si am nevoie de ajutor, pentru ca am blocul motor fisurat si daca tot e pe bune faza si vreau sa imi schimb motorasul, macar sa stiu la ce sa ma astept... hai, sper sa ne auzim cat mai curand...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!