Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

In seara asta ar trebui sa ma duc pana la aeroport in Otopeni sa iau pe cineva iar rovigneta a expirat de cateva zile. Imi trebuie pana la urma rovigneta pana in Otopeni, avand in vedere faptul ca din Bucuresti intri direct in Otopeni?

 

"Rovinieta este obligatorie pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor .
Nu aveti nevoie." - asta am gasit acum ceva timp pe un site de avocatura.


 
Modificat de gabitzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe dn1 , cu 50 M inainte de banda de preselectie pentru intrare in aeroportul otopeni (langa AGIP) este filtru de rovigneta automat. (poti vedea si pe google maps)  ,  Daca ai luato pe acolo cel mai probabil te-ai ars de 2 amenzi : una dus , una intors.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals. Camere de rovinieta pe DN1 sunt inainte de rondul de la Barcanesti (adica in capat langa ploiesti). Mergi (semi) linistit pana la otopeni. Sunt camere si la aeroport dar sunt de supraveghere video nu de rovinieta. cauta pe google ca sa vezi ca nu vb prostii.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Confirm! Nu exista nicio camera de rovigneta la Otopeni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gresit eu atunci , scuze pentru asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A facut cineva pana acum transferul rovinietei de pe un numar pe altul? (aceeasi masina, rovinieta valabila, schimb de proprietari care sunt in 2 judete diferite).

Practic mai am cam 8-9 luni din rovinieta si nu as vrea sa fac alta noua. Din cate am inteles trebuie sa fac o cerere de schimbare a datelor de inregistrare la CNADR si se rezolva. Teoretic nu vad de ce ar fi vreo problema, dar vreau sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 1 ianuarie 2013 nu se mai schimba numarul de masina la cnadnr

am incercat eu si mi-au spus ca nu mai trebuie facuta schimbarea deoarece au o baza comuna cu serviciul de inmatriculari si se verifica daca seria sasiului pe noul numar apartine unui numar care are deja rovigneta valabila (asta dupa ce te filmeaza camerele de pe drumuri)

 

eu ca sa fiu sigur am descarcat acel ordin al ministerului transporturilor referitoare la problema cat si dovada valabilitatii rovignetei pe vechiul numar si aceiasi serie de sasiu

 

asta in cazul in care primesc vreo amenda

Modificat de Razvan_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu-l cauti pe ala cu masina sa-si plateasca rovigneta si/sau sa o inmatriculeze pe numele lui? Sau plateste-o tu. Sau este distractiv cu atatea procese?

 

"Cel cu masina" si-a inmatriculat-o intre timp pe numele lui si si-a platit ROvigneta. Amenzile sunt din perioada 2010-2011.

De fapt, vroiam sa pun in evidenta modul in care instantele din RO judeca (cu aceleasi legi, impartial si pe dovezi :lol: ) si faptul ca institutiile publice (CNADR, Certificate de inmatriculare / permise, administratii financiare) "comunica foarte bine" intre ele.

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta valabilitatii rovinietei in cazul schimbarii numarului, pe site la CNADR zice in felul urmator:

 

În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect. 
În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR. 


Numarul de identificare al vehiculului = serie de sasiu, nu? Practic, daca ai seria de sasiu trecuta pe chitanta nu mai trebuie sa faci cerere modificare date. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, verifica seria din talon cu cea de pe chitanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau verifici >aici<. Daca apari cu totul in regula, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi apare valabila doar pentru vechiul numar de inmatriculare, pe noul numar nu. Ce-i drept, ieri au fost ridicate noile numere, poate nu s-a actualizat. Sau poate n-o sa se actualizeze deloc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa se actualizeze niciodata

 

ideea e ca dupa ce iti verifica numarul si vede ca nu ai rovigneta mai exista o a doua verificare dupa serie de sasiu

 

practic pe numarul tau apare serie de sasiu pentru care rovigneta e valabila

 

deci stai fara griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut !

 

A patit cineva vreo faza de genul: vinzi masina, noul proprietar isi pastreaza numerele tale, nu-si face rovinieta, ia amenda si-ti vine tie acasa.

Tu esti cu toate actele: politie, fisc in ordine.

 

Ce e de facut la faza asta ?

 

Stai prin tribunale sau il urmaresti pe ala sa-ti plateasca amenda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la politie si arata contractul iar daca nu vor  sa o anuleze ii dai in judecata, castigi si pe urma mergi la urmariri impozite sa iti stearga amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la politie si arata contractul iar daca nu vor  sa o anuleze ii dai in judecata, castigi si pe urma mergi la urmariri impozite sa iti stearga amenda.

La Politia BV te referi sa merg ?

 

Daca e sa ii dau in judecata, trebuie sa o fac in DB la Targoviste, aia au emis amenda :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amenzi de rovigneta, depui contestatia la judecatoria de pe raza locuintei tale. S-a modificat de la inceputul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire exista si oameni cu coloana vertebrala. Am reusit sa dau ce cei care au cumparat Passatul si isi asuma ei amenda de rovinieta, platind-o, inclusiv altele care ar mai putea exista in sistem.

 

Ma si gandeam ca masina a trecut prin 10 maine deja si nimeni nu si-a luat-o inmatriculat-o la Politie, caz in care eram mult si bine "primitor" de amenzi de tot felul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am fost pe drumul Brasov-Bran-Moeciu si azi pe Brasov-Harman, am vazut noile camere de rovinieta montate, din nefericire doar azi mi-a picat fisa sa ma gandesc la rovinieta si sa-mi dau seama ca e expirata de pe 8 august 2013. Stiti cumva de cand or fi date in functiune? Or fi functionale? Ca daca da, o sa am o basca de bani de platit :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii dai in judecata ca nu au voie sa te amendeze decat o singura data pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E deja reglementata problema, daca vei primi ceva acasa vei primi doar pentru prima camera care te-a surprins. Dar sa speram ca nu vei primi desi va fi cam grea "asteptarea" ca in general amenzile de la camere vin dupa luni bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindcă prostia de obicei se plătește mă voi aștepta cu sufletul împăcat la o amendă. Asta e. Dar sper să nu fie 3 amenzi: 2 de pe Bran-Moeciu dus-întors în aceeași zi (sâmbătă) și una de pe Brașov-Hărman, duminică (la întoarcere aveam deja rovinieta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, rog informatii privind tronsonul Bucuresti-Otopeni in ceea ce priveste camerele amplasate,ce fel de camere sunt (rovigneta,supraveghere trafic,radar?) In Otopeni in dreptul statiei Agip (inainte de intrarea in aeroport) am observat pe fiecare banda cate o camera pozitionate dupa tabela sa inregistreze si din spate.Sunt radare fixe functionale pe portiunea respectiva?eu stiu ca nu,dar nu prea am multe drumuri in zona.Multumesc,o duminica placuta!

 

Multumesc dl bossake

Modificat de DELFI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt camere de supraveghere. Fara nicio legatura cu radarele sau camerele pt rovinieta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!