Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Salut. Sunt patit, 3 amenzi una dupa alta. Nu am stiut ca mi-a expirat, si chiar daca m-as fi uitat pe chitanta, nu s-ar mai fi vazut nimic. A treia amenda mi-a venit prima acasa, nu recomandata, am gasit-o in posta la 3 zile dupa ce scria pe instiintare ca mi-a dat-o, deci nu am mai putut plati 50%. Dupa ce am platit, am sunat la CESTRIN, sa-ntreb unde trimit confirmarea, si mi-a zis sa trimit cu recomandata. La cateva luni, m-am trezit cu somatie de plata de la ANAF. Am fost sa aflu ce se intampla, mai aveam inca 2 amenzi, primele doua, pe care nu le-am primit. Le-am luat de la ei (copiile), inclusiv instiintarile de inmanare, l-am cautat si martor, si omul a zis ca aia nu e semnatarua lui si ca el n-avea nici o teraba. Bineinteles, nici aceste doua nu venisera recomandate (dat fiind ca nu venisera deloc). Acum am facut contestatie, va tin la curent dupa ce se judeca.

Salut Cosmin,

Ai PM.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am fost la CNADNR sectia de pe Iuliu Maniu din Bucuresti sa schimb numarul de inmatriculare din baza lor de date .

Pe vechiul numar aveam valabilitate la rovigneta pana in septembrie 2013 si era pacat sa o platesc din nou.

Raspunsul primit a fost ca pana in decembrie se putea schimba numarul in baza lor de date cu o cerere si platind o taxa de 20 de lei + TVA.

Insa incepand din decembrie s-a schimbat Ordinul Ministerului Transporturilor referitor la Rovignete (Ordinul 769-2010) si concluzia a fost ca automat cand imi este filmata masina cu noul numar se verifica serie sasiului in baza de date a directiei de inmatriculari si daca pe seria respectiva exista o rovigneta valabila nu se emite amenda.

Sa ma incred in ceea ce mi s-a spus si sa merg cu noul numar fara grija sau sa platesc o noua rovigneta?

Atasez ambele oridine care practic aproba ce mi s-a comunicat azi insa imi vine greu sa cred.

Ordinul 769-2010.doc

Ordin 2166-2012.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca raspunsul a fost pe hartie atunci nu ai de ce sa te temi... hartia aceea o vei putea folosi impotriva lor la instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa platesti rovigneta la o benzinarie. Daca mai este o rovineta valabila pe seria respectiva de sasiu ei nu mai pot elibera alta. Cand platesti rovigneta casierul baga doar seria de sasiu si pe chitanta apare automat nr masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si varianta aceasta

pacat de lipsa asta de comunicare si de informare din partea autoritatilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful luat de mine acum zice pe site la CNADNR că are ROvignetă până prin august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zice ca am rovigneta la masina. Cum e posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful luat de mine acum zice pe site la CNADNR că are ROvignetă până prin august.

La mine zice ca am rovigneta la masina. Cum e posibil?

ati pus seria sasiu si vechiul numar?

sau actualul numar?

mie pe vechiul numar apare ca am insa daca schimb numarul si las seria de sasiu care normal ca nu e schimbata apare ca masina nu are rovigneta

am verificat aici pe siteul CNADNR rovigneta:

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=184

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand platesti rovigneta casierul baga doar seria de sasiu si pe chitanta apare automat nr masinii

Eu stiam ca e invers. Cand ma duc sa-mi iau rovigneta, zic doar numarul de inmatriculare, apare automat VIN-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja devine prea complicat

imi cumpar una pe un an si nu mai mai stresez

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful luat de mine acum zice pe site la CNADNR că are ROvignetă până prin august.

La mine zice ca am rovigneta la masina. Cum e posibil?

ati pus seria sasiu si vechiul numar?

sau actualul numar?

mie pe vechiul numar apare ca am insa daca schimb numarul si las seria de sasiu care normal ca nu e schimbata apare ca masina nu are rovigneta

am verificat aici pe siteul CNADNR rovigneta:

http://www.cnadnr.ro...ina.php?idg=184

Seria și vechiul număr pentru că n-am hârtie de la fisc să o pot înmatricula și mi-e că o să stau cu ea în parcare mult și bine până decid ăia ceva.

Pui alt număr real al mașinii sau pur și simplu alt număr?

În mod normal dacă au schimbat sistemul, numărul trebuia scos de pe site pentru că este util numai în baza de date a polițiștilor. La verificare (sau prin cameră) se interoghează o bază de date după număr și dacă pe seria respectivă apare vigneta plătită, e OK.

deja devine prea complicat

imi cumpar una pe un an si nu mai mai stresez

Să ne spui dacă se poate face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc la benzinarie

daca apare ca am deja rovigneta ma linistesc si nu mai cumpar daca nu o sa iau pe un an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine zice ca am rovigneta la masina. Cum e posibil?

Mi-am notat pe pc seria de sasiu gresit si in loc de un J am pus Y si din cauza asta nu mi-a gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat pe 1 an de la Petrom si spune pe site la CNADR ca nu exista rovieneta pt masina mea?! :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am cumparat de la OMV rovigneta pe o saptamana si chiar daca seria masinii exista in sistem s-a facut noua rovigneta cu aceiasi serie de masina si alt numar

concluzia e ca daca schimbam numarul mai mult ca sigur primim amenda deoarece la ei in sistem noul numar nu preia vechea serie pentru care exista rovigneta valabila

LEGEA ZICE CLAR CA SE PASTREAZA ROVIGNETA PE MASINA(deoarece seria masinii nu se schimba vreodata) INSA IN PRACTICA E DIFERIT

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

România + legi ≠ LOVE

OK, mulțumesc, m-am lămurit. Jumătate de an îl fură statul. Am mai pățit faze din astea la plata impozitului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

.........................................................................................................................................................................................

1.Vestea proasta: intre timp a mai aparut inca o amenda (pe care am contestat-o); deci sunt in 5 procese cu CNADR-ul.

2.Vestea buna: miercuri am avut fond-ul la primul proces (de fapt, daca o iau cronologic este al 2-lea dar primul dosar a fost trimis la o alta judecatorie caci prima nu avea jurisdictie teritoriala) si mi-a fost admisa plangerea (vezi atasament-ul); asa ca, daca ai vandut masina ti se anuleaza amenda, in situatia in care cumparatorul nu si-a inmatriculat-o pe numele lui (totusi, trebuie sa precizez ca eu o radiasem fiscal iar cumparatorul o inregistrase fiscal pe numele lui (am avut acte doveditoare).

..........................................................

1.Inca o amenda. Acum am 6 procese (pentru aceeasi masina vanduta in 2010) cu CNADR.

2.Inca nu am primit hotararea instantei din fond pentru primul proces (am castigat si a fost anulat PVCC-ul); poate ca CNADR nu o sa faca recurs. Daca nu face sau daca face si pierde si recursul o sa le castig si pe celelalte (oare? icon_cheesygrin.gif ).

 

La cele 6 procese scorul este 4-0 (4 am eu si CNADR-ul are 0). Pe trei dintre procese le-am castigat din apel iar pe al 4-lea in recurs (culmea este ca procesul pe care l-am pierdut in prima instanta si l-am castigat in recurs a avut aceeasi "documentatie" ca si celelalte 3, c-asa-i in justitia romana :RO flag: ). La cele 3 pierdute la Judecatorii, CNADR-ul nu a facut recurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu-l cauti pe ala cu masina sa-si plateasca rovigneta si/sau sa o inmatriculeze pe numele lui? Sau plateste-o tu. Sau este distractiv cu atatea procese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face rovignieta pe o perioada mai scurta gen 7-10 zile?sau o luna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu: M-au luat camerele la intrare in Brasov(harman) cu rovigneta expirata de cateva zile,dupa 7 minute am facut rovigneta la primul petrom, exista posibilitatea sa ma ierte statul de amenda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Ai fost inregistrat cu data si ora, iar pe bon apare o data si ora ulterioara momentului inregistrarii pe camera.

Ce poti face e s-o contesti pentru lipsa semnaturii agentului constatator, fiindca (daca nu s-a modificat ceva intre timp) PV-urile intocmite pentru neplata rovignetei au doar semnatura electronica.

 

Eu as lua informatia asta de buna doar pe jumatate; mai verifica si din alte surse, pe cat posibil, cu pregatire juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din experienta personala si recenta, treaba cu semnatura nu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wolksmanT4- cel mai probabil scapi fara amenda. In decembrie am patit acelasi lucru, pana acum n-am primit vreo "felicitare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!