Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Da ,dar femeia poate pleca si singura pe cand masina nu. :lol: :))

adifox, cred ca esti bun de plata. Cunosc pe cineva care cumpara rovigneta numai atunci cand are nevoie si a platit amenda, pentru ca nu a fost atent la numarul de inmatriculare din rovigneta, era trecut gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ john_skoda "masina si femeia nu se imprumuta".Asta e o tampenie, cum poti sa compari o masina cu nevasta sau prietena? Daca ti-ar cere prietenul, tatal, fratele, varul masina ai spune ca tu nu iti dai nici masina, nici nevasta?

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca prietenul lui adifox facea un bussiness (cu masina fara rovigneta) de 1000E si mai platea si amenda presupun ca nu se certau iar noi nu mai aveam aceasta conversatie, dar omul stia ca nu are vigneta si tot a comis-o. zicala am zis-o sa ne mai descretim fruntile.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele nu inregistreaza si persoana. Asta va pute-ti da seama si prin prisma faptului ca rovinieta este transmisibila in caz de vanzare a autovehiculului, deci nu-i intereseaza cine conduce auto pentru ca rovinieta se face pe masina si intra in atributia proprietarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@celeronu

si daca mai avea si aceeasi ani ca tine, atunci e de inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce va stresati cu imprumutatul masinii? Merge, daca stai in dreapta si lasi o persoana sa mearga 1 km ca sa vada cum se misca bolidul.

Daca imprumutati masini de la careva, verificati sa fie cu toate actele in regula pentru ca in caz de nereguli sunteti raspunzatori pentru fiecare in parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@celeronu

si daca mai avea si aceeasi ani ca tine, atunci e de inteles.

Cand spui asta cred ca te referi ca toti tinerii sunt iresponsabili, dar gresesti, oricine la orice varsta poate sa devina responsabil, daca imprejurimile o cer.

Dupa ce ai implinit 18 ani, cand e vorba de raspuns in fata legii nu mai conteaza varsta.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija cu imprumutul masinii,eu am luat amenda ca eram in masina unui prieten care uitase sa lase actele in torpedou. greseala mea ca nu am intrebat de ele cand am luat cheia...asta e!

rovigneta trebuie pastrata. e bine sa faceti si o copie xerox pt ca acea chitanta se poate deteriora (hartie termosensibila,daca o pui la parasolar,vara se sterge).

daca NU cumperi rovigneta si te prinde pe un drum din 5 in 5 m....asta e legea! te trezesti cu 5000 de amenzi acasa.

nici eu nu sunt de acord cu anumite taxe dar nu prea e de ales...le respectam sau emigram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........................................................................................................................................................................................

1.Vestea proasta: intre timp a mai aparut inca o amenda (pe care am contestat-o); deci sunt in 5 procese cu CNADR-ul.

2.Vestea buna: miercuri am avut fond-ul la primul proces (de fapt, daca o iau cronologic este al 2-lea dar primul dosar a fost trimis la o alta judecatorie caci prima nu avea jurisdictie teritoriala) si mi-a fost admisa plangerea (vezi atasament-ul); asa ca, daca ai vandut masina ti se anuleaza amenda, in situatia in care cumparatorul nu si-a inmatriculat-o pe numele lui (totusi, trebuie sa precizez ca eu o radiasem fiscal iar cumparatorul o inregistrase fiscal pe numele lui (am avut acte doveditoare).

..........................................................

1.Inca o amenda. Acum am 6 procese (pentru aceeasi masina vanduta in 2010) cu CNADR.

2.Inca nu am primit hotararea instantei din fond pentru primul proces (am castigat si a fost anulat PVCC-ul); poate ca CNADR nu o sa faca recurs. Daca nu face sau daca face si pierde si recursul o sa le castig si pe celelalte (oare? :icon_cheesygrin: ).

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt in aceeasi situatie toate, ar trebui sa le castigi cap-coada ca asa pare a fi logic, nu?

Nu stiu cum faceti voi de se sterge, insa eu o tin indoita pe jumate cu scrisul in interior, in tipla in care tin talonul si e la un loc cu asigurarea ca sa nu stea bolovanul sa caute mult cand ma trage pe dreapta. Plus ca acuma s-au jmekerit si astia si au bold-uit acolo unde scrie valabilitatea. Xerox-ul trebuie sa-l faci cel tarziu in 2-3 zile ca altfel oricum se sterge din scris pana atunci sau o duceti la plastifiat. :))

Off-topic: ati fost careva prin oras duminica trecuta dupa 11 noaptea? ati vazut ce de politie a fost? M-a oprit pe langa Primaverii, da' am apucat decat sa-i dau buletinul si permisul si sa ma intrebe daca am baut si mi-a zis ca pot sa plec. Altceva nu m-a intrebat daca am facut, asa ca n-am mintit! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mai tot ce face Romania invoca UE,dar uita sau nu vrea sa stie ca in UE autoturismele,motocicletele,scuterele nu platesc taxa decat pe autostrazi,nu si pe alte categorii de drumuri cum e la noi,unde mai pui ca in Germania,Belgia,Olanda,Anglia etc nici pe autostrada nu se plateste vigneta,apropo,numai la noi se numeste ROvigneta,si Slovenia are vigneta si nu se nu meste SLOvigneta si lista poate continua,doar simplu vigneta,dar asta e, trebuie platita pt ca este lege,nu este nici atat de scumpa in comparatie cu alte state care au autostrazi cap coada,in concluzie atentie mare si platiti vigneta,amenda este mare si procesul de contestatie lung si anevoios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa! Si la romanii de peste Prut e Movigneta. :lol: :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa se zice colegu,Basarabia pamant Romanesc si ei au voie sa-i zica cum vor ca nu sant in UE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la noi nu "e" autostrazi, pun si ei pe ceea ce avem: niste drumuri obosite si mai stirbe decat strabunica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa! Si la romanii de peste Prut e Movigneta. :lol: :))

Moldovighieta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale: Chiar e necesar sa ma corectezi ? Ar fi mai bine sa mergi pana acolo si ai sa vezi cum le numesc dansii acolo de cum intri in vama(movigneta), legal la ei se numeste Taxa de Drum si nu au vigneta, pe care masinile inmatriculate in Romania nu o platesc de ani buni si nicidecum moldovigneta.

Moldovighieta ?? Se scrie Modovigneta.

Esti cumva profesor de romana? Eu sunt medic de ~ 17 ani si am umblat ceva prin lume. :))

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) dar nu te corectam...asa imi imaginam accentul pus in scris.

off am facut o gluma si nu a fost bine inteleasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca in rep Moldova sa nimerit,cum se numeste atunci in Austria,Bulgaria,Elvetia,Ungaria........si cu taxa pe ulitzele noastre cum ramane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste tot se numeste vigneta. Peste Prut popular ii spun Movigneta, numai ungurii o hulesc ,pentru ca-i spun" Huvigneta"(gluma). :lol: :))

Muale. :icon_thumright:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! Si imaginatia poate continua,ce tara avem,trebuie sa adugam noi cate ceva sa iasa cuvant neaos (oltcit de exemplu),glumim si platim taxe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar glume sa facem pe banii nostri. Nu mai platim sa mergem la Vacanta Mare sau la spectacole de genul pentru ca spectacolul il avem zi de zi in jurul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Cine stie daca pe drumul Iasi-Targu Frumos sant camere de la CNDAR si unde anume?Am mers odata pana la Tg Frumos fara rovigneta si mai multe ori la Metro.

@moog poate ma ajuti tu.

Multumesc.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva, s-a reglementat chestia cu semnatura electronica? ca nu mai sunt valabile amenzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vigneta se pot recupera banii pe perioada ramasa dupa vanzarea masinii, cum e in cazul RCA-ului, sau doar se poate transfera pe noile numere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!