Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Urmarind discutiile din topic, deduc ca e cel mai bine sa te supui legii si sa iti faci vigneta pt un an de zile(120 RON);ceea de 7zile=13RON, vorbesc de autoturisme

Lucrez la o benzinarie unde m-am saturat sa vad oameni facand vignete pentru 7 zile(in fiecare week-end) faceti un calcul si vedeti ca iese mai scump+ ca are bataia de cap ...tre sa pleci urgent din localitate..."stai ca n-am vigneta, ma duc sa fac repede una pe 7 zile" dar daca nu merge sistemul? ce te faci?

concluzie 120/13ron=9 vignete ...sunt sigur ca 90% din noi iesim de mai mult de 9ori/an pe un drum national(nu mai pun in calcul faptul ca multi din noi circulam zilnic pe un drum national/european, pentru ca foarte multe din astfel de categorii de drumuri strabat localitatile prin care ne perindam, iar conform legii ai nevoie de vigneta daca circuli pe drumuri nationale/europene/expres sau autostrazi)

P.S. nu aruncati bonurile dupa expirarea vignetei pentru ca de regula amenzile vin dupa 6 luni de la constatarea contraventiei, iar daca atunci cand treci prin fata camerei nu le merge bine sistemul de verificare, va treziti dupa juma' de an cu amenda acasa...nu ai bon, nu poti dovedi(poti dar cu multa multa bataie de cap, si pentru ce?)

Pentru cei care nu stiu: - pentru numerele rosii nu-i nevoie de vigneta.

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarind discutiile din topic, deduc ca e cel mai bine sa te supui legii si sa iti faci vigneta pt un an de zile(120 RON);ceea de 7zile=13RON, vorbesc de autoturisme

Lucrez la o benzinarie unde m-am saturat sa vad oameni facand vignete pentru 7 zile(in fiecare week-end) faceti un calcul si vedeti ca iese mai scump+ ca are bataia de cap ...tre sa pleci urgent din localitate..."stai ca n-am vigneta, ma duc sa fac repede una pe 7 zile" dar daca nu merge sistemul? ce te faci?

concluzie 120/13ron=9 vignete ...sunt sigur ca 90% din noi iesim de mai mult de 9ori/an pe un drum national(nu mai pun in calcul faptul ca multi din noi circulam zilnic pe un drum national/european,

Eu unul nu-i inteleg pe cei ce fac calcule pe banii altora...Care e problema ta daca unii isi iau rovignete pe 7 zile? Ai de lucru prea mult vanzand rovignete?

Imi vine in minte vorba lui Dabija...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur si simplu era o observatie "pertinenta" apropo de economia care o face "romanul"...

Si eu am facut prostia asta de vreo 2 ori...dupa ce am umblat ca spartul dupa rovinieta prin benzinarii noapte la urgenta si dupa un "calcul" ceva mai atent am zic ca economia potentiala de 10-30RON pe an nu merita VS luat amenda/umblat de nebun etc...

Poate omul s-a exprimat ceva mai "dur" ...dar cred ca bine intetionat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Judecătorii anulează amenzile pentru că procesele-verbale au semnătura electronică a CNADNR şi nu semnătură olografă. În legea din 2001, nimeni nu se gândise la noile cuceriri ale ştiinţei.

Ma repet, dar n-ar fi rau daca cineva ar posta macar un nr. de decizie si dosar in care instanta a anulat amenda (de fapt PVCC) pe acest motiv. Eu nu am gasit nici un dosar, cel putin la Judecatoria CJ, cu numele celui pomenit in Ev.Z. (Ioan Cornea).

Edit: de cand s-a introdus rovigneta, eu am avut intotdeauna asa ceva cumparat pentru toate masinile pe cate un an (la un moment dat aveam trei masini simultan) si asta nu pentru ca eram/sunt convins de corectitudinea aplicarii acestei taxe in RO ci pur si simplu ca nu vroiam sa am batai de cap.

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai bre nu fiti rai...daca omul le folosea numai in cadrul Bucurestiului, mai ales aeroport dupa cite am inteles, normal ca nu a luat rovignete...

Ca omul nu s-a riscat sa plateasca amenzi (in ziua de azi te astepti la orice) e alta poveste...

Oricum e de rasul curcilor :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DIESEL - nu fac calcule pe banii altora, fiecare face cum crede de cuviinta, eu unul faceam referire la faptul ca nu are rost sa porti grija vignetei daca trebuie sa pleci de urgenta din localitate se poate pierde mult timp cu eliberarea ei, pentru ca se poate intampla ca sistemul de gestiune/eliberare al vignetelor sa nu functioneze, si nu ai unde sa o platesti atunci cand ai nevoie de ea, pleci fara, iei amenda si mai apoi te scuzi ca nu ai achizitionat vigneta pe motiv ca nu a mers sistemul...sau vine amenda acasa si ai bataie de cap cu anularea P.V.-ului; are rost?

Referitor la cei care fac vigneta pe 7 zile, marea majoritate arunca bonurile aferente eliberarii vignetei dupa ce expira valabilitatea acesteia, dupa 6 luni unii (foarte putini) primesc amenda acasa pe motiv ca nu au avut vigneta in data XX XX XXXX cand au fost surprinsi de camerele video pe drumul YY. Cei in cauza sunt ferm convinsi ca au avut vigneta la momentul respectiv dar nu mai au bonul ca sa dovedeasca, apoi dau fuga la benzinarie sa se roage de cei de acolo sa le faca o copie a bonului martor (asta depinde de buna vointa angajatului daca vrea sa te ajute, el fiind disculpat de orice obligatie de acest gen, am facut paranteza ca sa iti spun ca eu i-am ajutat pe multi in situatia descrisa mai sus(fiind criticat de colegii de servici "de ce iti bati capu', dai in .... daca is prosti si arunca bonul") dar daca omul are dreptate de ce sa dea niste bani in plus aiurea, punandu-ma in locul lui), si nu ma vait ca as lucra mai mult din vina celor ce fac vigneta pe 7 zile, ca doar la urma urmei nu e problema mea ca omul nu a pastrat bonul.

@ MOOG - multumesc pentru ajutor si intelegere!

Nu vreau sa intru in discutii contradictorii cu nimeni, doar mi-am exprimat punctul de vedere, toate cele bune tuturor.

P.S. pe bonul vignetei, in partea de jos scrie "A se pastra pana la un an dupa expirare!"

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine se face o copie xerox dupa bon, cele termice nu rezsta in timp... sfat primit si urmat tot de la un casier benzinarie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmarind discutiile din topic, deduc ca e cel mai bine sa te supui legii si sa iti faci vigneta pt un an de zile(120 RON);ceea de 7zile=13RON, vorbesc de autoturisme

Lucrez la o benzinarie unde m-am saturat sa vad oameni facand vignete pentru 7 zile(in fiecare week-end) faceti un calcul si vedeti ca iese mai scump+ ca are bataia de cap ...tre sa pleci urgent din localitate..."stai ca n-am vigneta, ma duc sa fac repede una pe 7 zile" dar daca nu merge sistemul? ce te faci?

concluzie 120/13ron=9 vignete ...sunt sigur ca 90% din noi iesim de mai mult de 9ori/an pe un drum national(nu mai pun in calcul faptul ca multi din noi circulam zilnic pe un drum national/european, pentru ca foarte multe din astfel de categorii de drumuri strabat localitatile prin care ne perindam, iar conform legii ai nevoie de vigneta daca circuli pe drumuri nationale/europene/expres sau autostrazi)

La autoturisme sunt de acord cu tine.Dar ca posesor si de autoutilitara mica gen Transporter sau Vito , care sunt ambele si ca varianta de pasageri si de marfa, deci nu ceva exagerat ca marime si tonaj, daca e de marfa rovigneta e 450 RON pe an si cea de 7 zile e 26 RON asa ca atunci calculul se schimba 450/26=17 asa ca daca nu faci zilnic transporturi in tara intr-un an iesi sigur mai ieftin daca tot faci d-alea de 7 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Ilfov este in Romania, atunci este nevoie de rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. pe bonul vignetei, in partea de jos scrie "A se pastra pana la un an dupa expirare!"

Asta e valabil si pentru vigneta ungureasca ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Nu am urmatit toate discutiile dar am si eu o nelamurire. Zilele trecute am observat ca rovinieta mea s-a cam decolorat. Am scanat-o dar tot nu se vede bine nici rovinieta bine nici bonu ! Ce-i de facut ca pana in luna noiembrie cat mai e valabila poate nu se va mai vedea nimic din ea ?. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai poate fi salvat nimic din ea? daca totusi se mai vad ceva date fa-i o copie asa cum e si sa ai la tine si originalul si copia astfel incat daca te opreste cineva sa ai ce sa arati si sa expui problema. cat despre camere stai linistit, esti in baza electronica cu rovigneta deci nu ai de ce sa iti faci griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede vin-ul masini dar de cand e valabila pana cand se mai vede 30 % ca s-a decolorat pe portiuni. o sa incerc sa o mai scanez o data si sa prelucrez poza cu un darknes mai mare. Am sa revin cu amanunte. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare !. Daca merg la peco care mi-a facut-o ii pot cere o copie ceva ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste postarea 682.

Cred ca @ veroliub lucreaza in domeniu.Eu tin copiile de la rovigneta si de la asigurare de 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea am sa merg sa alimentez poate am noroc si ma ajuta careva pe acolo cu o copie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JVU stai linistit. esti in baza de date si e oke daca e valabila, observ ca esti din Timisoara, daca ai facut vigneta la Petromu' de pe Mures te ajut cu bonurile aferente vignetei, daca e in alta parte mergi unde ai facut-o si roaga-i pe cei de acolo sa te ajute( e mult de lucru dar se poate rezolva)

@ ANGAJATUL -total de acord cu tine legat de alte categorii in afara de autoturisme

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea tare nu imi bat capu. Dar daca m-a opreste cumva capu de creta sa vada :sly: . Desi pana acuma nu m-a oprit nimeni de vreo un an jumate de cand am masina. O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@veroliub - am facut-o la petrom in torontalului ca e mai aproape de mine. Cunosc pe cineva care lucreaza acolo daca o prind de servici am sa o rog. Bine de stiut ca mai avem colegi de pe forum printre noi care ne pot ajuta :icon_thumleft: .

Modificat de jvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oke, te ajutam cu placere daca era nevoie, si e valabil pentru oricine se afla intr-o astfel de situatie iar vigneta e facute la Petrom Mures Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vin si eu cu o problema. Azi m-am trezit acasa cu o scrisoare de la CNADNR cum ca am de plata o amenda de 750 sau 375 lei minimul amenzii pentru ca am circulat fara rovinieta pe DN1 in Romanesti. pe 25.07 2011 la ora 19:56. Treaba ca pe respectiva data masina care a fost surprinsa circuland fara rovinieta a fost vanduta, am contract de vanzare cumparare pe data de 25.07.2011. Mai exact a venit clientul masini e din Bacau am facut contractul, a platit masina si a plecat spre casa. I-am spus ca nu are rovinieta si nu stiu daca a mai facut. M-am uitat pe contactul de vanzare-cumparare daca nu e trecuta ora insa nu este trecuta, iar intrebarea mea e cum justific eu ca nu am circulat cu masina atunci acolo. Doar pe baza contractului de vanzare- cumparare? S-a mai lovit cineva de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai zicea cineva de ceva asemanator ceva mai sus...

Teoretic poti sa te certi cu ei sau sa-i dai in judecata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a venit amenda trebuie sa ii dai in judecata. Vor fi cam 5 infatisari. Timp pierdut pentru ca ar putea constata chiar ei problema si sa te lase in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!