Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Din moment ce am platit, am rovigneta si chitanta, nu ma intereseaza nici baza lor de date si nimic altceva.

Eu dovedesc ca am platit, sa dovedeasca ei ca NU am platit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mosule in Ro mori cu dreptatea in brate si cu s...la in c... :)

Amenda iti vine la primarie taxe/impozite/amenzi iar de demonstrat o faci la CNADNR...stiu pe unul care umbla de timpit sa plateasca rovinieta/despagubiri si toti ii dadeau cu flit...

Te risti ? :D

PS mai nou trag amenzile direct de pe carduri/conturi dupa 15zile de neplata...asa vorbeste lumea...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumurile se fac cu bani, Samantha(si nasul ei) nu are puteri magice in cazul asta.

Iar "Podul de flori" nu e o constructie perena.

Noua chiar nu ne place sa respectam legile, nu se potrivesc cu interesele noastre! Iar daca suntem prinsi spunem ca am avut ghinion. Si ne imbarbatam cu ideea ca noi puteam sa "inventam" o lege conforma intereselor noastre, pe care cu siguranta am fi respectat-o! Fiecare cu legea lui.

CNADNR-ul cu siguranta nu este "Aba ca Zapada" , iar guvernantii nu sunt "Ileana Cosanzeana".

Noi nu respectam legea dar avem pretentia ca guvernantii nostri sa o faca. Ei or fi cumva niste extraterestrii, nu provin tot dintre noi? Iubesc tara asta si oamenii ei. Bolile copilariei vor dainui vesnic pe la noi.

Americanii au o vorba: "Nu- mi pot permite"!. La noi nu exista in vocabular asa ceva, noi suntem mai inventivi, avem legi proaste, guvernanti incapabili, nimic care are legatura cu "NOI". O nu , noi suntem imaculati!

Ne permitem in schimb masini mai scumpe decat putem intretine, case mai mari decat avem nevoie si concedii mai lungi decat perioadele in care muncim.

Dar nu avem bani de taxe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre, prostia e mare

eram decis sa imi fac si eu rovinieta cind am vazut cit m-a costat pe 3 luni la o hardughie cu motor de 2,5 - masina pe firma: 53 sau 55 lei :P

un coleg a mers sa faca una pt alta masina si s-a prins ala ca nu e turism si i-a cerut bani de nu a avut la el :lol:

sint curios ce se va intimpla cu acea masina la control pt ca pe tichet are seria de sasiu si nr de inmatriculare,

a si e precizat faptul ca trebuie tinuta 1 an dupa expirare (baza de date foarte buna, nu?!? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
...sper ca politia sa isi faca treaba si sa dea cat mai multe amenzi la capitolul rovinieta. pt ca asa cum eu platesc, asa e normal sa o faca toti, nu le convine, pot sta acasa, nu-i da nimeni afara din oras. sunt satul de toate raciurile de masini pe sosele fara roviniete si cu ITP luat pe spaga care scot fum negru de nu vezi nimic. legea e pt toti, alegi sa nu o respecti, e normal sa iti asumi consecintele, indiferent ca sunt altii care scapa. exceptii sunt si in vest.

De acord 101% cu ceea ce spui, mandelu'. Vrem sa schimbam mentalitati, sa avem respect in trafic, sa ... dar sa-nceapa altii si sa raman eu mai ultimul ca sa fiu sigur ca s-a schimbat si nu-mi trag tzeapa. :(

Yeah, right! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul este dedicat discutiilor privind rovigneta.

Nicidecum discutiilor despre cine/care fura mai mult in tara asta sau celor dedicate subiectului "eu nu vreau s-o cumpar".

V-am rugat in urma cu doua pagini sa NU mai continuati discutia pe tema "vreau/nu vreau" dar se pare ca este greu de inteles mai ales pentru unii.

Tin sa va aduc aminte ca NICAIERI pe acest forum nu scrie "LOC DE ELIBERAT FRUSTRARILE", nu?

Topicul a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am facut putina ordine si redeschidem aici. Sper insa sa discutam in continuare civilizat, fara injurii, fara atacuri la persoana, fara indemnuri (voalate sa nu) la nerespectarea legii. Nu este scopul nostru aici, pe acest forum. Daca are cineva de gand sa incalce legea sub pretextul unei forme de protest, este absolut liber sa o faca, pe raspunderea lui. Exista alte forme de protest, legale.

Sa punctez si eu aici, pe topic, ce ma doare cel mai tare, vis-a-vis de aceste taxe.

Ar fi ca platesc, platim dar se vede greu ceva de pe urma acelor bani. Ar fi ca taxa de drum este dublata efectiv de acciza din carburanti dupa care, iarasi, se vede ceva destul de greu. Toate astea pentru ca guvernul, dupa parerea mea (indiferent care) este un manager prost. Ar mai fi ca exista fonduri europene de investitii in infrastructura, multi bani, dar care nu sunt accesate. Si nu in ultimul rand ar mai fi ca NU se aplica legea pentru toti din mai multe motive: 1 ca e proasta si, mai mult decat atat, normele de aplicare sunt proaste si 2 nu prea are cine s-o aplice corect, dupa parerea mea.

Din pacate noi, cetatenii de rand, nu putem face mai nimic in privintele astea. Singura noastra parghie este odata la 4 si 5 ani, stampila de vot. Cam atat.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca de vineri 15.10.2010, se vor introduce 1 sau 2 puncte de verificare intre Ploiesti si Bucuresti. Nu stiu cu exactitate locatia/locatiile. o sa revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MK-IV am cumparat pe un an.

La MK-II am cumparat de aici in cateva minute.

Primesti chitanta pe email si am inteles ca ti-o trimit si acasa prin curier (gratis)

Daca platesti prin card cei de la E-Payment si-au pus si ei un comision cam nesimtit zic eu ~5ron.

Pana acum era gratis, dar asa-i romanul, "inventiv" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

ePayment si-au pus comision?? Eu platesc de 2 ani factura la electrica prin ePayment si n-am avut surprize dinastea. Pacat...

Later: scuzati, Electrica Furnizare lucreaza cu Romcard, nu cu ePayment. Scuzati eroarea.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ca taxa de drum este dublata efectiv de acciza din carburanti dupa care, iarasi, se vede ceva destul de greu. Toate astea pentru ca guvernul, dupa parerea mea (indiferent care) este un manager prost. Ar mai fi ca exista fonduri europene de investitii in infrastructura, multi bani, dar care nu sunt accesate...

Blitz, e foarte adevarat ce zici. Dintotdeauna statul a fost si va fi si in viitor un prost manager, si asta chiar si atunci cand guvernul e condus de oameni extrem de competenti (nu e cazul acum). Banii care ii aduna merg intr-o galeata din care apoi se impart pe alte destinatii. Cam asta discuta ei in vesnicele sedinte de guvern: bai, ne-am scremut sa adunam 100 de lei - cum ii impartim? cine cat vrea? etc... de-aia banii adunati pe accize si rovignete nu se vor duce 100% in drumuri niciodata. La fondurile europene astia nu se baga dintr-un simplu motiv: acolo banii vin, dar cheltuirea lor trebuie justificata foarte clar si fara abureli de gen talk-show ca a costat kilometrul 100 de milioane si cu asta basta. Deci, nu vom vedea drumuri din bani europeni gratis decat atunci cand o sa ajunga la putere niste oameni care or sa vrea sa faca pe bune doar drumuri cu ei, la preturile practicate in comunitatea Europeana si sub controlul UE. Pana atunci, noi platim fara sa stim cate pensii se platesc din ei, cate galeti inscriptionate electoral se impart, etc...

Eu unul am platit rovigneta si o sa o platesc fara sa ma leg de cum se cheltuie banii aia. Asta e tara, asta meritam, asa ca pana ce o sa ne caram de aici, facem ce ne cer ei. Ca fapt divers, daca iesi la o excursie prin Austria dai la bani pe taxe intr-o saptamana cat pe 5 rovignete romanesti anuale ca sa vezi niste peisaje, sa iti parchezi masina si sa traversezi niste tuneluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Claudiu. Si este intr-adevar o mare problema a guvernului cu acesti bani europeni care nu sunt absorbiti si este mare pacat pentru ca noi cotizam la fondul uniunii cu varf si-ndesat. Eu am marea impresie ca nici nu STIU cum sa faca niste proiecte ca sa beneficieze de acei bani. Si e normal sa nu stie un functionar care e platit cu asa salariu mic si nu urmareste niciun criteriu de performanta ... marog, asta e alta discutie. Ce e tragic e ca nici IMM-urile nu sunt lasate sa acceseze pe deplin aceste fonduri, li se pun bete-n roate pe diverse criterii: politice, birocratie multa, etc, si, de ce sa n-o spun si pe-a dreapta, nici unele IMM-uri nu sunt dispuse sa plateasca salariu unor oameni performanti.

Dar, si eu ca si tine, platesc in continuare, injur si merg mai departe.

P.S. stiu cum e in UE. Numai pentru 1000 si-un pic de km de autostrada in Italia am dat vreo 50E. Dar macar acolo este aproape satisfacut ca nu ai aruncat banii de pomana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz: la fondurile europene e mafie mare in cazul firmelor. Dai si la "nenea" - primesti, nu dai - poti s-o tai. Culmea e ca la UE le convine situatia: nu se acceseaza fondurile, ei raman cu banii. Daca se acceseaza, baga controale si cand te prind cu matza-n sac, iti iau banii inapoi fara discutii. Nasol, da' din pacate drumuri pe bani UE se fac numai de catre govern si autoritati locale, adica aia care nu pot face nimic fara sa traga si pentru ei si familiile lor macar un 50%. Pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Circuli cu masina, avand numere rosii? Pe drumuri nationale? Here we go!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, cat ai numere rosii NU trebuie rovinieta. Dar e bine sa te opresti la un peco sa intrebi, e mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru numerele rosii, provizorii, nu ai nevoie de rovigneta. Aceasta devine obligatorie imediat dupa inmatricularea definitiva.

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,dati-mi baza legala, ca ce am gasit pana acum,(lege)nu scrie nimic despre nr.rosii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatriculat temporar = numerele de leasing.

Cele cu numere rosii sunt inmatriculate provizoriu.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiam ca la numere rosii nu-i necesara.

Si de exemplu, pe cuponul acela "de control" ce a venit cu rovinieta (facuta la sfarsitul lui 2009- nu stiu cum mai este acum) este trecut numarul masinii si nu VIN-ul (desi pe bonul fiscal este si acesta din urma).

Oricum, dilema asta am avut-o si eu pe vremea cand aveam numere rosii. Si, negasind rovinieta, la iesirea pe autostrada am oprit in dreptul unui echipaj sa-i rog sa ma lamureasca - si evident ca erau doi si fiecare avea o alta parere :D. Vazandu-i nehotarati le-am pus o intrebare de baraj - "daca m-ati fi oprit si m-ati fi intrebat de rovinieta m-ati fi amendat sau nu ?" - raspunsul a fost o scurta pauza urmata de indemnul sa merg mai departe pe un ton care dadea de inteles "lasa-ne in pace nu vezi ca suntem ocupati - n-avem timp de intrebari stupide" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Inmatriculate temporar sunt TOATE autovehiculele care nu au numere permanente. Nu conteaza ca e leasing, export, nou sau uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, presupunand ca ar fi necesara rovinieta si pentru numerele rosii - inseamna ca la inmatricularea definitiva va trebui urmata urmatoarea "cale":

Art. 9

(1) In cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului, rovinieta isi mentine valabilitatea numai in conditiile in care utilizatorul solicita efectuarea modificarii in baza de date, in scris, la CNADNR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am cumparat masina am cumparat si vigneta pe un an inainte sa o inmatriculez pe numele meu

mai este valabila vigneta respectiva daca pe ea este trecut numele vechiului proprietar si numarul vechi?

cererea de schimbare a numarului de inmatriculare in baza de date se poate depune si in alt judet decat cel de domiciliu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este valabila pana la expirare deoarece ai trecut nr.sasiu in baza de date precum si pe bonul primit de la benzinarie(vechea versiune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!