Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

@Cosmin _tdi- cu amenda de la CNADR, CVC si hartiile de la Administratia Financiara( daca ai radiat-o de pe numele tau) te duci la instanta. Am un vecin care a patit aceeasi chestie. a vandut masina, are doar CVC si hartiile de la impozite plus 5!!! amenzi tot de la Romanesti. a mers la judecatorie si s-a dispus anularea amenzilor.dar....nervi de otel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau alta modalitate....trimiti la CNADNR o copie a CVC si alte hartii care dovedesc faptul ca ai vandut masina, mai de mult am mai auzit de la cineva chestia asta, dar nu stiu consecintele rezolvarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e basm, cel mai bine ar recunoaste ca taxa asta este pomana curata, ca nu se vede niciunde in trafic.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune si mie va rog,daca pe traseul urmator exista camere pt rovinieta:Reghin-Tg.Mures-Turda-Alba Iulia-Deva-Lugoj-Timisoara.Am circulat cu vinieta expirata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in prezent exista urmatoarele cititoare rovigneta/camere:

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

3. DN1 Bucuresti – Ploiesti la km 48 + 800 m

4. DN2 Buzau – Rm. Sarat la km 115 + 080 m

5. DN2A Slobozia – Constanta la km 113 + 500 m

6. DN5 Bucuresti – Giurgiu la km 28 + 120 m

7. DN7 Rm. Valcea – Sibiu la km 188 + 900 m

8. DN6 Bucuresti – Alexandria la km 60 + 450 m

9. DN7 Deva – Arad la km 411 + 865 m

10. DN17 Vatra Dornei – Bistrita la km 85 + 380 m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost zilele trecute la sediul Cnacdr in legatura cu amenda primita, le-am explicat treaba si mi s-a spus sa fac o cerere si s-o trimit la judecatoria Ploiesti in care sa scriu cele intamplate si sa cer judecarea in lipsa mea. Anexez copie de buletin al meu si al cumparatorului si copie dupa contract de vanzare-cumparare si asa dupa proces se va anula amenda sau va trece pe numele cumparatorului. Sper sa se rezolve voi reveni cu impresi. Nu am apucat sa vad daca e bagata la impozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare lume.

Problema ce m-a lovit pe mine, ca sa nu ma intind prea mult, ar fi urmatoarea:

astazi am primit pe adresa parintilor un plic. L-a semnat fratele meu si cand l-a deschis minunatie de amenda pentru o rovigneta neplatita ( undeva prin august 2011 ).

Eu sunt 99% sigur ca am platit-o doar ca, in momentul in care am facut noua rovigneta, pe anul in curs, am aruncat tot ce nu mai era de actualitate.

Intrebarea ce urmeaza acum e: mai am vreo sansa sa ma iau cu ei de gat sau platesc ca idiotul amenda? Inca ma incadrez in acele 48 ore in care am "50% discount".

Va multumesc si va rog sa ma scuzati daca s-a mai discutat si eu nu am gasit.

Numai bine,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

In primul rand, imi pare rau pentru patania ta.. In al doilea rand, un coleg de aici de-al nostru spunea la un moment dat ca noi am fi obligati sa pastram dovada platii rovignetei inca un an din momentul expirarii acesteia. Acum nu stiu cat este de adevarat, mie cel putin nu mi se pare normal. Parerea mea ar fi sa incerci la benzinaria sau oficiul postal unde ti-ai platit tu acea rovigneta (daca mai retii) si sa te rogi de ei poate au posibilitatea ca dupa datele masinii sa-ti dea vreun duplicat la chitanta, sau cel putin o dovada ca a fost achitata. Altceva, nu-mi trece prin minte ce ai putea face.. App, cat e amenda? Bafta si sa ne spui si noua daca ai rezolvat ceva!

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine va anunt exact de pretul amenzii (25 RON + 245RON + 28 EUR daca imi amintesc bine).

O sa incerc sa imi aduc aminte de pe unde si cum am luat`o. Cred ca dintr`o enzinarie PETROM si se intampla undeva pe la inceputul lui 2011 .. deci sanse mici sa ma poata ajuta cu ceva acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in prezent exista urmatoarele cititoare rovigneta/camere:

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

3. DN1 Bucuresti – Ploiesti la km 48 + 800 m

4. DN2 Buzau – Rm. Sarat la km 115 + 080 m

5. DN2A Slobozia – Constanta la km 113 + 500 m

6. DN5 Bucuresti – Giurgiu la km 28 + 120 m

7. DN7 Rm. Valcea – Sibiu la km 188 + 900 m

8. DN6 Bucuresti – Alexandria la km 60 + 450 m

9. DN7 Deva – Arad la km 411 + 865 m

10. DN17 Vatra Dornei – Bistrita la km 85 + 380 m

ar mai trebui aici adaugata si camera pentru verificarea rovinietei pe DN1 intre localitatile Ploiesti si Campina ce se afla aproape de Paralela 45 cum vii dinspre Ploiesti.exista sigur camera de verificat acest lucru in aceasta zona dar nu stiu exact locatia ei, insa nu era adaugata in lista de mai sus.

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai ar trebui sa fim/fie cat mai multi "norocosi" (nu discut aici daca justificat sau nu, eu, de ex., am 4 amenzi pentru o masina care nu mai este a mea demult :dry: ). Ori pentru asta, daca tinem seama de jurisprudenta, n-ar fi rau daca cineva ar posta macar un nr. de decizie si dosar in care instanta a anulat amenda (de fapt PVCC) pe acest motiv.

Stima.

1.Vestea proasta: intre timp a mai aparut inca o amenda (pe care am contestat-o); deci sunt in 5 procese cu CNADR-ul.

2.Vestea buna: miercuri am avut fond-ul la primul proces (de fapt, daca o iau cronologic este al 2-lea dar primul dosar a fost trimis la o alta judecatorie caci prima nu avea jurisdictie teritoriala) si mi-a fost admisa plangerea (vezi atasament-ul); asa ca, daca ai vandut masina ti se anuleaza amenda, in situatia in care cumparatorul nu si-a inmatriculat-o pe numele lui (totusi, trebuie sa precizez ca eu o radiasem fiscal iar cumparatorul o inregistrase fiscal pe numele lui (am avut acte doveditoare)

Am (re)postat o parte din toata povestea:

Am patit-o si eu! Cum anume?

In iunie 2010 am vandut un Cielo (factura PJ -> PF). Cel caruia i-am vandut-o nu si-a inmatriculat-o pe numele lui nici acum! Intre timp, a fost fotografiat de mai multe ori (de 4 ori stiu eu!!! :( ) si nu avea rovigneta platita.

De doua dintre amenzi stiam (le-am contestat in instanta si am procesele pe fond in iunie 2012). Una dintre acestea mi-a fost trimisa prin posta cu scrisoare recomandata (fapta "comisa" pe 04.01.2011, PV emis in 30.06.2011, luat la cunostinta pe 04.08.2011 atunci cand am luat recomandata de la posta). Cea de-a doua am gasit-o in cutia postala in data de 30.11.2011 (a pus-o chiar in acea zi un tip maruntel in cutie), fiind un PV emis in 28.11.2011 pentru fapta "comisa" pe 01.06.2011).

De celelalte doua amenzi nici nu stiam pana azi, luand la cunostinta de acestea doar atunci cand am fost executat de Administratia Financiara (mi-au fost retinute sumele dintr-o rambursare). Am cerut lamuriri si cei de la Adm. Fin. mi-au trimis procesele verbale de constatare a contraventiilor si de indeplinire a procedurilor de comunicare (scanate, PDF). Eu chiar habar n-am avut de acestea doua din urma; daca as fi avut, le-as fi contestat si pe acestea.

Sfaturi?!! :beer:

Incerc sa atasez si PV-urile de indeplinire a procedurilor de comunicare: in cel din 30.11.2011 este trecut un singur martor dar fara date de identificare, in cele trimise de Adm. Fin. sunt trecuti doi martori, ale caror adrese de domiciliu sunt departe de adresa de comunicare.

post-51039-0-91892000-1331917884_thumb.j

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te aburesc aia .Sa faca ei cererea.Tu ai contractul si il depui la tribunal cand te citeaza la proces daca te dau in judecata.Lasa-i pe ei sa deschida actiune si sa alerge pe la tribunal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001, cui i-ai raspuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

Ma confrunt cu o problema destul de urata.Am circulat fara rovigneta din octombrie 2011 fara sa-mi dau seama.am trait cu impresia ca e platita pana ieri cand mi-au venit doua amenzi pentru neplata lor.de atunci am circulat cred ca de vreo 10 ori pe 2 drumuri in care erau amplasate camere(dn1 respectiv e85 zona maracineni).exista un risc mare sa ma amendeze de fiecare data.dupa calcul meu ajung undeva la 3500 lei ceea ce e enorm.exista vreo procedura sa anulez macar o parte din ele.sunt constient ca e vina mea dar poate exista o procedura prin care sa anulez cateva.

Multumesc anticipat!

pentru colegul de mai sus.eu m-am interesat la petrom daca am rovigneta in vigoare.am dat nr de inmatriculare si mi-a spus in 2 secunde ca nu am.daca ti-a venit recent inseamna ca abaterea s-a petrecut acum 5 luni si jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi cumpar rovignetele prin roplati.ro si am terminat cu problemele.

Ma anunta cand expira mail/SMS, le pastreaza ei in baza de date si le pot descarca oricand.

Nu se mai pune problema ca cei de la peco sa "uite" sa le trimite, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar ce am platit 4 amenzi pe luna octombrie..urmeaza luna noiembrie,decembrie si ianuarie ..chiar nu se sesizeana nimeni cu mafia asta? a castigat cineva in instanta impotriva lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care anume este aceasta mafie? Daca poti dovedi ca ai primit amenzile pe nedrept sunt convins ca acestea vor fi anulate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti de mafie ? Asa se cheama acum ca ai uitat sa iei rovigneta ?

Unul avea vreo 50 de amenzi de platit...pe firma...avea 3 masini si a uitat sa cumpere...de banii aia mai lua o jumate de masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instiintarea cum se face, prin proces verbal? Daca da, cei care stiti ca aveti mai multe amenzi de platit, nu le mai ridicati de la posta si vi se anuleaza amenzile intr-o luna de la intocmirea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca vin in plic si le lasa postasu' in cutia postala ca altfel stiau oamenii ca trebuie sa nu semneze pentru ele ca sa "scape".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog presupun ca lucrezi la ei sau cum?

Pentru tine este perfect normal sa faci o contraventie si sa ti se comunice dupa 6 luni de zile? Unde in lumea asta intreaga ai intalnit sau cel putin ai auzit de asa ceva?

Faptul ca am omis sa achizitionez o rovigneta nu inseamna ca sunt "prost","jmeker" sau alte categorii in care vrei tu sa ma cataloghezi.Mi se pare moral si corect ca in momentul in care ai incalcat legea sa ti se spuna in momentul in care o faci respectiv 24,48 ore sau hai sa nu fiu rau macar in 30 de zile.Pe langa faptul ca am fost amendat in acelasi loc la distanta de 1 ora intre ele.Ce ii impiedica sa puna raderele din kilometru in kilometru? Daca toate astea ti se par tie normale si logice atunci sper sa iti gasesti medicamentu potrivit ca esti total rupt de realitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis ca este normal ceea ce se intimpla...dar prostii sint multe in tara asta...incepind de la plata "caldurii" degajate de tevile IZOLATE ce trec prin apartamentul tau, intrarea la facultatea de mate cu notele de la sport, biologie etc , pret benzina enorm cu toate ca Ro are petrol, monopol la energie/gaz ...si multe altele...ne adaptam alfel o luam razna...sau in unele cazuri platim amenzi...

Eu unul am adaugat rovigneta linga RCA...si ITP din 2 in 2 ani...

Adica , nu mai grija sa iti reinoiesti RCA-ul asa si cu kktul asta de taxa...

Altfel te apuca durerea de cap...asa nu ai grija sa-ti cumperi rov. la 1 noaptea daca ai undeva de plecat etc...am patit-o...la inceput luat pe o saptamina daca stiam ca am drumuri prin zona cu camere...dupa care mi-am facut socoteala ca eventuala economie nu merita stresul...

Eu ziceam de "mafie" ...asta nu e mafie e prostie omeneasca...se pare ca astia vor sa demonstreze ca e infinita...

Amenzi venite dupa 6 luni se intimpla si la radare etc...nu e noutate si nici nu e de ieri bagata...

Asemenea lucruri pe care nu poti sa le ocolesti sau schimba le iei ca atare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare si la faptul ca rovignetele expirate mai trebuie pastrate inca un an. Are probleme un amic cu asta, a cumparat rovigneta in ianuarie 2011( anuala) si in ianuarie anul asta a cumparat alta, tot pe 1 an .

Ieri i-a venit amenda luata la Deva si nu mai are vigneta veche pentru a face dovada ca a avut -o valabila pana in ianuarie 2012. Scrie si pe chitanta ca trebuie pastrata inca un an dupa expirare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema: acum 5 luni am imprumutat unui amic masina, si acum am primit o amenda in posta.

i-am zis ca nu am rovigneta si sa nu iasa din oras cu masina aceea, dar...degeaba.

de la aceasta intamplare ne-am certat, pentru ca el nu vrea sa plateasca amenda.

intrebare: ce sanse am eu sa nu platesc amenda?

pot cumva cu martori sa declar ca nu am fost eu la volan? sau se vede in poza care e drept dovada ca este el la volan?

cineva spunea ca se poate contesta ca are semnatura electronica, si ar deveni nula, eu nu am vazut nici o semnatura pe amenda, doar pe instiintare este un martor si agentul.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ adifox

e ca si cum ai avea masina pe firma. se intreaba la firma cine a conduc auto nr..... in data de si iti vine acasa amenda.

eu asa am patit cu masina de firma. se poate contesta dar cine isi bate capul. tu nu poti demonstra ca nu ai fost la volan, deci amenda vine pe numele proprietarului, adica tu. tine minte e o vorba " masina si femeia nu se imprumuta ".

bafta.

Modificat de john_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!