Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Am mai scris eu, conform Legii nr. 424/2002 "(7) În cazul schimbării proprietarului autovehiculului sau cedării dreptului de folosinţă rovinieta îşi menţine valabilitatea."

Art. 9 de mai sus, citat de RoSonic, este din Ordinul 769/2010 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. Ordin nr. 769/2010 dar parca nu le-as mai da inca 20 lei doar ca sa ma treaca ei intr-o baza de date.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu le-as mai da banii dar mi-e ca ma pozeaza vreo camera si cum aia nu au numarul meu in baza de date imi trimite amenda si apoi trebuie sa ma duc sa o contesc si uite-asa cred ca o sa platesc mult mai mult decat astia 20 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: am fost pana la urma sa fac transferul rovinietei

se merge la sediul cnadnr cu cartea de identitate a vehiculului si se completeaza cererea de schimbare numar de inmatriculare in baza de date.

tariful este 25 lei si in mod normal nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 minute. la mine a durat o ora din cauza incompetentei functionarei (nu stia sa completeze o chitanta)

cerere transfer rovinieta.pdf

adrese sedii CNADNR.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititoarele de rovignete (dupa ultimele date de la Companie) vor fi amplasate aici (vedeti atasamentul).

Rog colegii care trec prin zonele respective sa confirme informatia si sa posteze coordonatele GPS, pentru a le putea introduce in softul aparatului GPS. :icon_thumright:

post-31901-0-53700700-1288903933_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu radarul pe GPS am inteles, reduceai viteza, dar cu aceste cititoare pe GPS la ce te ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva nu vrea sa-si faca rovigneta - atunci cu siguranta acele date il vor ajuta (de ce nu si-a facut?, de ce nu respecta legea? si alte eventuale de ce-uri ori motivatii nu au importanta...).

Sau poate numai din curiozitatea de a vedea cum arata acele cititoare...

Nu-i obligatoriu sa le intoduci in GPS. Eu unul le-as marca la POI-uri, chiar daca am rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de 3 ori pe langa o astfel de camera pe E70 / DN6 Bucuresti - Alexandria in dreptul localitatii Draganest-Vlasca la inceputul lunii octombrie. A patra oara cu rovinieta. Imi astept amenda acasa acum :)

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva programul la CNADR de pe sos Chitilei ca sa ma duc sa-mi transfer si eu rovigneta? Se pare ca nu-i de gluma cu astia si pt 25 RON nu merita sa-mi toc nervii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile, testand Google Maps de pe telefon, am constatat cu stupoare ca drumul care traverseaza Bucurestiul: Sos. Giurgiului-Victoriei, ma rog, numai pana acolo m-am uitat eu, este compus de fapt din 2 drumuri europene: E85 si E60, daca nu ma insel. Deci presupun ca e nevoie de rovigneta si pe Magheru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovinieta se foloseste in afara localitatilor.

Poti folosi rovinieta veche pana cand expira si sa pastrezi chitanta. In caz de amenda arati chitanta si rovinieta veche si se anuleaza amenda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt cele 10 locatii in care sunt amplasate camerele fixe care "te controleaza la rovigneta" de pe drumurile nationale din Romania:

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m

4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m

5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m

6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m

7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m

8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m

9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m

10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

Modificat de pityc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va bazati doar pe lista de mai sus pt ca am inteles ca ar fi destule camere mobile. De exemplu am auzit ca s-ar pune destul de des la Pielesti (la iesire din Craiova).

Una peste alta eu am decis sa nu mai fac transferul pe noul nr. de nmatriculare ci sa-mi fac o noua rovigneta. Cea actuala mai este valabila pana pe 22 dec, iar daca le-as plati 25 Ron ar fi echivalentul a aprox 2.5 luni de rovigneta vs o luna pt actuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rovigneta cumparata inainte sa apara cea electronica, in cazul asta eu apar in baza lor de date cu rovigneta valabila sau o sa ma trezesc cu amenda acasa :blink: , a primit cineva amenda acasa si are rovigneta valabila ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dikka, nu cred ca o sa ai probleme. La mine este alt caz intrucat masina are rovigneta de pe vremea cand avea alt nr. de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MK-IV am cumparat pe un an.

La MK-II am cumparat de aici (no URL) in cateva minute.

Primesti chitanta pe email si am inteles ca ti-o trimit si acasa prin curier (gratis)

Daca platesti prin card cei de la E-Payment si-au pus si ei un comision cam nesimtit zic eu ~5ron.

Pana acum era gratis, dar asa-i romanul, "inventiv" :blink:

Eu am cumparat de "aici" si NU au pus comisionul Epayment peste!

Ai tai sunt niste nesimtiti!

In plus NU se trimite nimic prin posta pentru ca ... este electronica si se trimite prin email (evident cu semnatura electronica - numa ca aia ai tai n-au bani/n-au auzit de asa ceva ...).

Epayment are comision dar NU de 5 RON. Este comision procentual nu in suma fixa. Asta iau ei in plus pentru fraieri.

Concluzia ....folositi butonul "Search" in Google inainte de a cumpara o rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rovigneta veche si probabil o sa primesc acasa vreo amenda. Altfel nu se poate ca doar suntem in Romania. Nu ai cum sa fii in baza de date! Problema e ca bonul de casa este sters, nu se vede nimic pe el! Cum fac dovada ca am platit rovigneta?! :blink:

O parte din cei 500 de mii prinsi fara rovigneta au din cea veche, cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rovigneta cumparata inainte sa apara cea electronica, in cazul asta eu apar in baza lor de date cu rovigneta valabila sau o sa ma trezesc cu amenda acasa :blink: , a primit cineva amenda acasa si are rovigneta valabila ?

Bine ca ai rovinieta lipita. In caz de ceva o dezlipesti frumos (cu uscatorul de par) - daca este cazul sa faci o contestatie in instanta - si dovedesti existenta ei.

In plus ai o serie unica de rovinieta. Apare chiar pe sticker. Tot acolo ar trebui sa apara si numarul tau de inmatriculare auto.

Reglementarile vechi spun ca trebuie sa dovedesti cu stickerul lipit in geam (mai exact matca acesteia) - NU este nevoie de documentul de plata.

Daca primesti un proces verbal de amenda trebuie sa-l contesti in instanta. Experienta spune ca 99% ai castig de cauza.

Mai exista varianta sa ceri in scris la CNADNR sa-ti confirme valabilitatea rovinietei cu seria respectiva. Detaliile de contact le gasesti pe site-ul acestora. atentie! Cerere scrisa cu nr. de inregistrare... etc. - sunt obligati prin lege sa-ti raspunda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot rovinieta veche am, e cumparata in martie 2010 cu val pana in 2011, am intrebat frumos un politist de la rutiera si mi-a spus frumos ca sa nu imi fac nicio grija ca sunt in baza de date, in momentul cand faci operatoarea de acolo (eu am facut la posta) mi-a scris nr-ul si seria de caroserie pe chitanta.

aceste aparate care verifica, practic verifica numarul si atat, nimic altceva, si pe baza placutei de inmatriculare se verifica imediat daca ai sau nu, aparatul se numeste LPR, License Plate Recognition - e folosit des si pe afara.

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Problema e ca bonul de casa este sters, nu se vede nimic pe el! Cum fac dovada ca am platit rovigneta?! :blink:

O parte din cei 500 de mii prinsi fara rovigneta au din cea veche, cu siguranta.

De aia se face o copie xerox a bonului dupa ce l-ai cumparat!!!

Asta am prins-o de la o cucoana de gasca de la o benzinarie cind am luat prima rovineta :)

Apropo de rovinete vechi poti avea surpriza sa nu fiti in baza de date...

E bine sa aveti bonul de casa +copie xerox la voi in eventualitatea unui punct mobil...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa aveti bonul de casa +copie xerox la voi in eventualitatea unui punct mobil...
Pai de ce? Ca punctele mobile (cele cu LPR) nu te opresc, tot acasa iti trimit amenda.

Apropo, cat mai costa rovigneta pe 1 an in lei?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

119.08 lei - cumparata pe 20 august

Modificat de MarlboroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu e tot mai scumpa, acelasi pret a avut tot anul 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa aveti bonul de casa +copie xerox la voi in eventualitatea unui punct mobil...
Pai de ce? Ca punctele mobile (cele cu LPR) nu te opresc, tot acasa iti trimit amenda.

Apropo, cat mai costa rovigneta pe 1 an in lei?

Scuze ca am raspuns asa tirziu...

Si politia te intreba de rovineta nu numai aia de la drumuri...

Pe linga permis, talon, cer asigurare si rovineta...eu am patit-o, cautam de prost printre alte prostioare... era prima data cind m-a oprit politia...pt 36km/h peste limita... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!