Jump to content

Broasca mea pierde ulei


Kypy frog/master
 Share

Postare recomandată

Kypy frog/master

ca tot veni vorba de broaste,nu stiu fratilor pe unde si de ce pierd ulei,mult ulei si totusi nu pierd mereu si tocmai asta e marea mea dilema!Va rog frumos dati-mi si mie un sfat ca mor de ciuda pe ea ca ma seaca,ba are una da are alta dar acum ma intereseaza urgent ce poate avea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba de broaste,nu stiu fratilor pe unde si de ce pierd ulei,mult ulei si totusi nu pierd mereu si tocmai asta e marea mea dilema!Va rog frumos dati-mi si mie un sfat ca mor de ciuda pe ea ca ma seaca,ba are una da are alta dar acum ma intereseaza urgent ce poate avea!

sfaturi nu se dau pe neve, prin telefon sau prin corespondenta - masina trebuie vazuta si depistata loco - la dat cu presupusul toti suntem maestri.

esti sigur ca e pierdere? lasa urme sub ea? sau e consum si "dispare" din carter? consumul poate fi cauzat si de "spalarea" cilindrilor din belsug cu benzina, daca carburatorul este dereglat sau uzat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu de spus, prea putine detalii......

si intradevar trebuie vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

trebuie sa ne spui asa cum zice si Mike ce se intimpla: cind o lasi parcata gasesti apoi sub ea ulei?....daca nu inseamna ca il arde....e greu de spus asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, broscuta nu pierde ulei ci isi marcheaza locul.

Cele mai probabile locuri sint: capac chiulase, semering vilbrochen, burduf transmisie. Dar trebuie vazut la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, broscuta nu pierde ulei ci isi marcheaza locul.

Cele mai probabile locuri sint: capac chiulase, semering vilbrochen, burduf transmisie. Dar trebuie vazut la fata locului.

da, stim ca are personalitate, dar pe banii proprietarului...

deja il bagi pe om in ceata...si pe noi...perde ulei de motor? pierde ulei de transmisie? ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

presupun ca e vb de ulei de motor ca omul poate sa ii masoare nivelul si sa-l completeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antoniodaros

eu nu pierd ulei si nu consum (verific in fiecare zi si nu s-a miscat de la max) , dar totusi scot un fum albastru(enorm de mult) si cu iz de ulei ars

de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate iti intra benzina in ulei.. motorul consuma ulei si pare nivelul constant de ulei (amestec), incearca sa vezi daca uleiul din motor ia foc...

PS: verificarea sa o faci pe joja :) nu ca un amic care a bagat bricheta la oltcit si de era sa faca motorul buf :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu uleiul. Am schimbat uleiul si dupa cateva zile a inceput sa lase sub ea 2, 3 picaturi. Acum, dupa vreo luna lasa picaturi din ce in ce mai mari. La incept am crezut ca nu am pus eu uleiul ca lumea si am dat un pic pe langa si curge dar acum cred ca am probleme. Cine se pricepe si are timp sa ma ajute cu treaba asta? Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea broscuteler isi marcheaza locul. Pot sa fie mai multe locuri de unde picura, fi mai specific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai specific... nu stiu cum sa-ti explic chiar sub motor. Nu ma pricep la motoare si chestii de genul asta dar o sa invat...nu stiu sa-ti spun mai multe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai uita-te sub motor si vezi de unde curge picatura, apoi urmareste traseul ei invers si vezi de unde ar putea sa se scurga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai comune locuri unde curge uleiul sint: de la cele doua garnituri de la capacele culbutorilor, de la semeringul vibrochenului dintre motor si transmisie si de la burdufurile axelor. Cred ca semeringul este cel mai posibil, pentru care trebuie luat jos motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idei cam pe unde s-ar pierde ulei :))

da' trebuie sa te bagi pe sub masina :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!