Jump to content

Turbo pe Golf 4 1.4I 16V 75CP ?


Rust-eze
 Share

Postare recomandată

Salut. Stie cineva daca merge montata vreo turbina pe G4 1.4i 16v 75 cp?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca la un mootr de 1,4 nu prea cred ca s-ar merita osteneala. :blink:

In afara de punerea turbinei mai ai nevoie de pistoane noi care sa reziste noii configuratii.

Pentru a monta turbo ai nevoie sa 'decomprimi' motorul, adica sa sa ii scazi compresia cam la un 7:1 din cate stiu eu :D

Posibil sa fii nevoi sa schimbi si axa cu came (din aceleasi motiv = decomprimarea :D )

Trebuie sa gasesti si o conducta de tu cu ulei sub presiune si unul de retur ( pentru ungerea turbinei)

Trebuie montat un intercooler.

Si in final sa rescrii softul din ECU. Adica 'un fel de chip-tuning'. Aici stii cine se pricepe :D

fa calculele si vezi ce iese.

Parerea mea e sa schimbi mootrul cu un 1,8 T. Cred ca e suficient :blink:

Pentru un motor de 1,4 cred ca emrge o turbina mai micuta ( una de TDi de 90 cai ). Insa la asa ceva nu pot zice ca ma pricep.

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca montarea unei turbine NU il va transforma in 1,4 TSI 170 CP. Ar fi PREA SIMPLU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu motorul de 1,4TSI are pe langa turbo si un compresor in plus. Compresorul ajuta la turatii joase iar turbina la cele ridicate.

Plus ca trebuie schimbata CUTIA DE VITEZE , instalatia electrica apoi si ECu, etc.

Pana la motorul de 1,4 TSi e cale lunga ....

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stie cineva daca merge montata vreo turbina pe G4 1.4i 16v 75 cp?

Merci

da, se poate si ajungi la 165 de cai, daca esti interesat da mi un PM (nu este o firma din romania, este o firma din grecia care modifica numai VAG) dar sa nu te astepti sa coste citeva sute de euro caci o sa coste citeva mii ;)

kitul este bolt on si din ce am vazut nu trebuie sa ti schimbi pistoanele, se schimba garnitura de chiulasa; si se monteaza un al doilea ECU ; ti am zis , daca vrei asa ceva ii sun si ti dau mai multe amanunte

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur... vreo 8000 Euro te va costa un motor TSI nou asa ca......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vinde-o frate daca vrei putere si ia-ti alta diesel mai puternica sau 1.8T ca e greu sa faci si swap de 1.8T sau 1.9TDI ca iti lipsesc prea multe si costurile vor fi imense :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este luata de noua. Am 40000 km cu ea. O sa cumpar alta si o sa vad ca este vreun jaf.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este luata de noua. Am 40000 km cu ea. O sa cumpar alta si o sa vad ca este vreun jaf.

Merci.

ei , nici chiar asa, in ziua de azi exista mai multe metode sa te asiguri ca nu este un jaf si chiar mai mult, poti da masina ta la weltauto si cumperi ceva mai puternic (nou nout sau second hand cu garantie) - binenteles, in functie de ce doresti si de cit vrei / poti sa platesti ;)

bafta cu alegerea ta, oricare va fi aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 2500 de euroi te scoti cu un 1.8t +cutie de 1.8t montat gata de fugarit!motorul si cutia vreo 1200 restul in swapping respectiv alte planetare,suspensii si ce mai trebuie pe acolo.Pe motorul tau si cutia tre sa iei vreo 1000 daca zici ca sunt noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 2500 de euroi te scoti cu un 1.8t +cutie de 1.8t montat gata de fugarit!motorul si cutia vreo 1200 restul in swapping respectiv alte planetare,suspensii si ce mai trebuie pe acolo.Pe motorul tau si cutia tre sa iei vreo 1000 daca zici ca sunt noi.

sa nu uiti de calculatorul masinii, trebuie si ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uiti de calculatorul masinii, trebuie si ala

asta e clar! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000Euro un motor nou de 1,4 16V?????? nu e cam ieftin??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare.sunt si eu curios.cam cat m-ar costa o turbina pe masina din semnatura?nu prea am habar de-aia intreb si eu aici.

mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!