Jump to content

Costuri revizii, întreţinere


cimpy
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu cateva intrebari pentru cei care au avut sau au VW LUPO in special pe motorina. Am inteles de la unu de la altul k ar fi foarte scump intretinerea la el, adik preturile la piesele pt el ar fi cam aceleasi k si la un passat sau golf IV. Este adevarat??

Si cam la ce bani s-ar invarti unul 1.4 TDI full din 2001-2004 ??

... Ms pt cei care ma lamuresc cu raspunsuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti dau cateva preturi, consumabile schimbate recent la 1.2TDi:

PLACUTE FRANA Ferodo-150 ron

FILTRU MOTORINA MANN-100 ron

FILTRU AER MANN-70 ron

Pretul unui 1.4TDI - pb undeva intre 5800 si 6800, eu asa le-am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este preturile la consumabile pot spune ca se apropie cit de cit cu cele de la passat.

Am dat pe filtru motorina+filtru aer+filtru ulei+ulei castrol PD+placute fata vreo 4 mil daca nu ma inseala memoria.

Cit despre pretul unui 1.4 tdi "full" aici este foarte simplu....pretul variaza functie de noroc si cit de "full" il gasesti.

Pe mine m-a ajuns masina din semnatura 6700 euro,fabricatie 2003,139.000 km,clima.

Preturile si afara sunt destul de ridicate masina fiind cautata pentru oras,si cum masina mea spre exemplu noua a costat 14.000 euro,iti dai seama ca si s.h este scumputa,tinind cont ca este micuta si na logic ar fi sa fie mai ieftina.

Am cautat vreo 3 saptamini in fiecare zi sa prind masina la un pret cit de cit bun si personal cred ca este super pretul tinind cont de ce gasesti pe autovit,sau ma rog alte situri de specialitate.

deci cu pretul este chestie de noroc,si chiar daca ai noroc la ceva ieftin sa nu fie surprize cind ajungi linga masina,adica si masina sa fie buna,chiar daca pretul este sa zicem "castana".

cu piesele nu cred ca este atit de scump,doar filtrul de aer mi se pare exagerat!!!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la toate Tdi-urile preturile sunt cam aceleasi, indiferent ca sunt Passat,Lupo,etc, diferenta mai mare inregistrandu-se la pretul uleiului intre tdi-urile pd si non-pd.

Cam aceeasi treaba si cu placutele de frana.Unele mai rasarite sar de 100 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo e PD, pe mine m-a costat ~2mil - ulei Texaco 506.01+filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

nu stiu daca te ajuta cu ceva cimpy, dar sa stii ca treburile se schimba putin daca vorbim si de motorizarea de 1,7 sdi. Preturile sunt ceva mai mici sau cel putin asa mi se pare mie.

filtru motorina mann 55 ron

filtru aer 35 ron

filtru polen 26 ron

Se prea poate sa fie diferenta de calitate intre filtre ca nu stiu ce marci au fost cel de aer si cel de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit azi o oferta tentanta ,sa cumpar un polo 9 n,cu 4 usi,acelasi motor tot cu clima(ca si Lupo),tot 2003,si daca masina este ok,cred ca voi vinde Lupo.

Deci daca cumva este cineva interesat de masina mea un PM va rog.

Doar sa fie ok Polo,asta este singura "problema".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Lupo e PD, pe mine m-a costat ~2mil - ulei Texaco 506.01+filtru.

cat ulei intra frate intrun lupo?!?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica in cel de 1.2 TDI intra cam 3.8 litrii. Eu recomand sa pui ulei norma normal (505.01) si nu longlife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt un Lupo 1.4 TDI:

ulei Aral: 55-60 Ron/l

ulei Castrol (LongLife): cam 65-70 Ron/l

filtru polen: 50 Ron

filtru motorina: 55-65 Ron diferiti producatori; 90-100 Ron Mann

filtru aer: 45-70 Ron in fct de producator

filtru ulei: 18-25 Ron --------``-----------

amortizor spate Sachs: 150-200 Ron/buc in fct de magazin

amortizor fata Sachs : 165-200 (chiar 250)/buc in fct de magazin

debitmetru: original bosch cu piesa la schimb - 400-420 Ron; fara piesa la sch se mai adauga cam 150Ron

neoriginal: cam 900-1000 Ron

mai am si alte pretzuri dar sunt cam aceleasi pt toate modelele vw (dif mici); plastice, burdufe si alte alea....

cred ca intretinerea e putin mai ieftina ca la modele mai mari. Adik preturi care par mai mari pot fi la ulei de ex dar cam toate dieselurile noi de la vw sunt pompe-duse si intra mai mult ulei intr-un passat. Deci...nu costa mult intretinerea.

Plus ca, nu stiu cum e la alte modele, dar Lupo nu cere decat consumabile in general. Adica daca faci reviziile cand trebuie si schimbi consumabilele cand e cazul sunt slabe sanse sa ai pb cu ea.

Pretzuri gasesti destule pe net ca sa-ti poti face o idee... Cel mai important, zic eu, nu e o diferenta de 2-3-400 de euro cand ai de ales masina, ci starea candidatelor. Mai ales la capitolul tinichigerie. Daca te zgarcesti la 100 de euro pt o masina care costa cam 6000, ai sanse sa treci pe langa defecte evidente, in incercarea de a reduce pretzul.

Modificat de zeneca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am luat pt Lupo si pt A4 ulei ff ieftin zic eu: Mobil cu 32 RON/Litru. Pretul la filtrul de motorina mi se pare ff mare daca iei MANN ( este cu 30-40 RON mai mare ca pt audi).

@zeneca Ai idee unde poti merge sa dai debitmetrul original la schimb cu unu nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica in cel de 1.2 TDI intra cam 3.8 litrii. Eu recomand sa pui ulei norma normal (505.01) si nu longlife.

multumesc ptr. info, pretul la filtrul de motorina este intr-adevar mai mare ca la A4 (Mann 60 ron) si nu ar trebui, dar asta e, filtrul de ulei este identic cu cel de pe A4 ajm lucru cam curios nu?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@baracuda

Eu am schimbat debitmetrul si l-am dat la sch la Volksparts. Am mai cautat si la alte magazine care erau mai aproape de mine si n-am prea gasit Bosch. Dar oriunde au sau pot aduce debitmetru Bosch e valabila chestia asta cu piesa veche la schimb. Cu conditia, evident, ca debitmetrul tau vechi sa fie tot Bosch. Daca nu....ghinion.

Cat despre filtrul de motorina este, intr-adevar, cam scump. Eu am gasit intre 60 si 100 Ron si daca retin bine MANN era cam 90-100. Nu stiu de ce e atat dar poate o sa aflu cand il cumpar/schimb.... Oricum, fata de filtrele de aer sau ulei, cel de motorina nu trebuie sch asa des. Adik eu nu-l sch odata cu uleiul si restul. Nu e cazul pt ca nu are de unde sa se infunde prea rpd. Decat poate daca bagi combustibil furat direct de pe conducta...

Apropos de ulei, stiu ca exista si mai ieftin (vezi Mobil) dar eu am ales Aral pt ca am destul de des mancarimi in talpa si uleiul conteaza enorm cand te dai la mashina (si nu numai). Plus ca Mobilu daca nu gresesc se mai fabrica si pe la noi...Aral macar stiu ca e adus de la ei. :D

Modificat de zeneca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca sa nu creez un post nou, si pt ca corespunde cu tematica, continui si eu cu cateva intrebari, poate fara legatura cu cele scrise anterior.

Am un VW Lupo pe benzina din 2002 de 999cmc. Vreau sa schimb in primul rand uleiul, si as vrea sa nu apelez la o reprezentanta VW, mai ales pt ca nu e una in zona. Imi poate spune cineva ce tip de ulei ar trebui sa folosesc? De asemenea m-ar interesa ce tip de filtru de ulei imi trebuie, ce tip de telescoape, rulmenti pt roti si ce tip de ferodouri. Intreb pt ca mi le aduce cineva din Germania, si vrea sa stie exact ce sa imi cumpere. Si daca nu e prea mult: la cat timp se schimba valvolina din cutia de viteze? Multumesc. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

lupo 1.7 sdi pentru cine vrea sa isi schimba uleiul cam acestea sunt preturile si codurile (manopera inclusa)

filtru ulei - BOSCH W920/8 -40 RON

filtru aer - MANN C12107 -66 RON

filtru motorina- MANN WK 841 -112 RON

ulei castrol - 4.7 litri intra la motorizarea asta- 200 RON

filtru de aer :lol:

aveam si o poza insa nu pot sa o postez :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulment fata 220 ron la reprezentanta ... mi-a trebuit si un surub care prinde etrierul deoarece este imbus si mecanicii dibaci au reusit sa-l strice (surubul a fost 55 ron). mentionez ca rulmentul vine "cu totul" (nujtu ce inseamna) si de aceea e scump !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu am inlocuit sabotii spate ..pret: 80 lei, f. motorina : 60 lei etc. si nu cred ce se spune pe aici legat de intretinere scumpa la diesel!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La cutia de viteze uleiul nu se inlocuieste ca la motor ( in functie de km. parcursi) ci doar atunci cand se demonteaza ceva care presupune si scoaterea uleiului din c.v.deci poti sa stai linistit daca uleiul din c.v. este la nivelul normal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

singurul model al care intretinerea este ff scumpa este lupo 3l , incepind de la consumabile pin la piese de schimb .

modelul este mai rar si piesele vin marea majoritate pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

discuri frana fata 6E0 615 301 pret 180 ( far.tva) lei (sau marca: textar 125 lei cu tva)

placute frana fata 6E0 698 151 pret 180 (fara tva) (sau marca: mintex 130 lei cu tva )

curea alternator 045 903 137 E pret 56 lei ( 858 mm lungime)

curea distributie 045 109 119 L pret 260 lei

rola intinzatoare curea distributie 045 109 243 C pret 263 lei

rola distrib. 045 109 244 A pret 197 lei

pompa de apa( cu X) 045 121 011 BX pret 203 lei

Set saboti frana spate pret 46,20

Filtru ulei pret 23,10

Filtru combustibil pret 77,88

Filtru aer pret 62,04

Curele distributie CONTINENTAL pret 200,20

Rola intinzator,curea distributie pret 222,20

Rola ghidare/conducere, curea pret 113,08

Cap bieleta dir. TRW 022-0002-134-009 pret 78 lei

bucse bara stabiliz. fata(110920466)made for Topran pret 20 lei

Aceste-s preturile la piesele pe care le-am inlocuit ori despre care doar m-am interesat momentan(sunt si codurile de produs pe care le-am notat ca sa nu cumpar ceva gresit cu alta ocazie :icon_thumright:

Acum ,dupa ce au fost citite si preturile...va par mari raportate la alte marci de auto.?

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru ce model sunt preturile si codurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Lucian, distributia m-a costat mai mult ca pe un prieten la PASSAT 1.9 TDI 4 Motion :rolleyes: Da nu se poate cu toate si 3 l/100 km si intretinere foarte ieftina, era prea frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat distributia 895 lei, din care:

- 550 distributia (role si curele INA si GATES, cu pompa apa GRAFF)

- 130/buc discuri ventilate ATE

- 85/set placute BOSCH.

Mai am cateva preturi:

- bucse brate fata (bucsa dinspre spatele masinii)- LEMFOERDER- 40 ron/buc, TRW-35ron/buc, FEBI-35ron/buc, DELPHI-32ron/buc

- bielete antiruliu- TRW-60 ron/buc, RUVIILE-36 ron/buc

- kit ambreiaj- SACHS-440 ron

- amortizoare fata SACHS-240 ron/buc, MONROE-180 ron/buc

- amortizoare spate SACHS-240 ron/buc, MONROE-220 ron/buc

preturi OEM:

- busa de la brat 75 lei/buc

- bielete antiruliu 127 lei/buc

- bucse bara stabilizatoare 33 lei/buc

- disc frana 282 lei/buc

- placute frana 236 lei/set

- amortizor fata 357 lei/buc

- amortizor spate 334 lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Chiar vroiam sa caut preturi pentru amortizoare sachs si discuri :biggrin:. Amortizoare pe gaz sau pe ulei? :biggrin: Daca sunt cele pe ulei, cam cat sunt cele pe gaz? Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!