Jump to content

Sa fie garnitura de chiulasa?


kye04
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,am si eu o mica,mare problema.Dimineata cand am verificat uleiul era mai mult decat ar trebui sa fie,iar cand am deschis busonul de la ulei,era plin de o spuma alb maronie,mentionez ca apa nu pierde,singura precizare ar fi ca motorul meu e inceput sa clantaie cam tare!O fi dusa garrnitura de chiulasa,sau o fi doar un condens si nu are rost sa ma sperii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe joja de ulei nu era spuma? cu cat era crescut nivelul uleiului?

nivelul atigelului nu a scazut deloc?

la motoarele diesel nu prea am vazut spuma pe buson, doar la cele pe benzina, din cauza condensului ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata am deschis din nou capota si am vazut niste apa pe unde va pe sub filtrul de aer,mentionez ca nu prea ma pricep la motaoare,era ca o capsola prinsa in 3 suruburi si dedesubt era apa,avea un gust dulceag!Q

Abia acum am vazut si eu ca apa din vas a scazut cam de un cm iar nivelul uleiului cu vreo juma de cm,oare ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La multi ani tuturor..Aceleasi simptome si la mine a inceput totul ca nu aveam caldure in masina..am fost la service si au zis ca termostatul am schimbat termostatul si cand se incalzea motorul imi arunca afara lichidul de racire pe la vasul de expansiune ma reantors inapoi si au zis ca sunt infundate furunele de la radiatorul mic de incalzire de la bord lau desfundat si la fel dadea apa afara  pe urma ca e pompa de apa am inlocuito si la fel dadea afara..acu schimb garniture de chiulosa pe care am schimbato in vara 2013 au zis ca sau intins suruburile cu care a fost strinsa chiulosa si din cauza acasta sa ars din nou garnitura acum astept sa vad mai departe ce se va intampla......in ori ce caz aceste motore 1j1(bab)cel putin al meu 1,6 benzina 2003 sun cele mai proste motore am avut multe masini dar ca motor mai prost ca asat nu am avut cres si cel de dacie clasica e mai bun si nu face atatea probleme..un an nou bun si fara evenimente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua. Vreau sa mi schimb garnitura de chiulasa la golf 4 1.9 tdi 2002 axr si am vazut ca sunt mai multe modele in functie de grosimea pe care o au, de la o gaura la 3, 3 fiind cea mai groasa. Daca ma puteti ajuta si sa mi spuneti de care sa cumpar si daca pot afla inainte sa o dau jos pe a mea de care am pe masina? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grosimea garniturii se stabileste in functie de cat ies pistoanele din bloc . Trebuie sa pui aceeasi grosime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut, trebuie sa schimb chiulasa la mașină din semnătura, 19.tdi pompe duze, deoarece oringurile nu mai etanseaza datorita uzurii, nu găsesc nimic concret despre etapele ce trebuie sa le parcurg și ce sa fac, dacă ma puteți ajuta cu un tutorial sau mai concret, voi transfera de pe a mea tot în afara de tacheti și supape care sunt deja pe cealaltă, mulțumesc anticipat! 

Vb despre oringuri injectoare. 

Și ce garnitura de chiulasa sa iau ca am văzut 3 modele pt acest tip de motor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!