Jump to content

Nivel ulei cutia de viteze


andreiu
 Share

Postare recomandată

Salut ! Poate cineva sa ma lamureasca cum pot afla care este nivelul uleiului din cutia de viteze si pe unde se adauga??Skoda Favorit 135 LE 1992.Mersi mult :rolleyes: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Poate cineva sa ma lamureasca cum pot afla care este nivelul uleiului din cutia de viteze si pe unde se adauga??Skoda Favorit 135 LE 1992.Mersi mult :) .

Salut , si eu am avut aceeasi dilema la skoda felicia . Cel mai bun raspuns care l-am gasit : "toarna si tu in ea pana se umple "

Chiar sunt curios si eu cum se afla...tre sa fie o metoda

craciun frct and stuff like that

alio.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e motor de Skoda tip 781.135 desfaci cablul de vitezometru de la motor (e un cablu care vine din zona bordului si se infige in motor in partea dinspre sofer - n-ai cum sa-l ratezi) si verifici nivelul uleiului pe roata dintata din capatul cablului. Roata aceea dintata ar trebuie sa fie cam 1 - 2 mm scufundata in ulei ca sa fie OK.

Tot pe acolo se completeaza si nivelul.

tip ulei utilizat la cutia de viteze: API - GL4,

SAE -75 W-80

SAE -75 W-85

SAE -75 W-90

S-auzim de bine!

roby

Modificat de roby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Roby pt raspuns.Hai sa te mai intreb niste chestii : 1.la ce foloseste dopul cel rosu dinspre cutia de viteze, 2. eu folosesc momentan DOT3 pt cutia de viteze,e vreo problema??Astept cu nerabdare raspunsurile :) .Sarbatori fericite !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. sincer nu stiu.

eu nu sunt mecanic si tot ce stiu despre felicia mea mai fur de la mecanicul meu (partea practica) :)) cind trec pe la el la reparatii si-l bat la cap sa-mi mai explice si mie ce face + ce mai citesc din manualul de service (partea teoretica) :)

2. dot3 suna a lichid de frina, vezi sa nu fie vreo greseala.

Ar trebui sa pui totusi un GL4 din gama SAE 75 W 80,85,90 numai ca va trebui sa-l schimbi pe tot. Intra cam 2,4 litri. Cauta un comerciant care vinde vrac deoarece iesi mai ieftin.

Sarbatori fericite :(

si s-auzim numai de bine,

roby

Modificat de Thheo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Am incurcat eu denumirile ;) .Se cheama altcumva.Tu la cati km ti-ai schimbat uleiurile la masina ?? ;)

Sarbatori fericite !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat-o cu 154.000 la bord.

Vechiul proprietar mi-a spus ca papa ulei si atunci i-am facut o segmentare si i-am schimbat ambreiajul ca era cam praf.

Atunci am schimbat atit uleiul de motor cit si cel din cutia de viteze. Am pus ESSO 15W40 respectiv ESSO 75W85.

Acum am aproape 158.000 si la 160.000 schimb uleiul de motor (probabil la primavara). La regimul meu de mers (sub 10.000 pe an) mecanicul mi-a recomandat sa schimb uleiul in fiecare primavara la iesirea din iarna. Chiar zilele trecute am fost pe la el la o reglare de carburator si mi-a scos la test cam 34 km cu 2,3 litri de benzina :lol: ceea ce mi s-a parut foarte ok.

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt info.De fapt ce regleaza mecanicul la carburator?? Sa fie relantiul (CO) sau pozitia clapetei de acceleratie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cind zic reglat de carburator, de obicei mecanicul meu da jos tot carburatorul si il tine citeva ore in decarburol. Apoi il asambleaza si face anumite reglaje pe la toate suruburile. Inainte de asta verifica si nivelul plutitorului, daca lucreaza socul automat etc. (nu-mi spune chiar tot ce mestereste). apoi face testul de consum cu ajutorul unei sticle de plastic de 2,5 l in care pune cam 2,2 l de benzina. Pe drum mai regleaza la surube. Nu stiu cum face dar in final scoate cu cei 2 litri de benzina aproape 34 km (face vreo 3 ture de 2 litri).

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce foloseste dopul cel rosu dinspre cutia de viteze

Acel dop la ce foloseste nu mi-am dat seama, insa iti pot spune sigur ca eu pe acolo am pus ulei in cutia de viteze. Am folosit pentru asta o pompa de ulei si un tub de la perfuzie. Dopul se scoate destul de usor cu o surubelnita.

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Acel dop la ce foloseste nu mi-am dat seama, insa iti pot spune sigur ca eu pe acolo am pus ulei in cutia de viteze. Am folosit pentru asta o pompa de ulei si un tub de la perfuzie. Dopul se scoate destul de usor cu o surubelnita.

Salut.Pina la urma am aflat pe unde se umple si cum aflu nivelul de ulei.E un pic cam incomod ,dar merita osteneala.Sa auzim numai de ..... SKODA :angry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!