Jump to content

Montare inele cromate la ceasurile din bord


CosminSideras
 Share

Postare recomandată

De prin cluj sau oradea unde as putea gasi si eu inele cromate daca stie careva undeva ca am vazut la multe golf-uri si arata bine si l-as infrumuseta si eu un pic, ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu-iulian09

M-ar interesa si pe mine inele cromate pt Golf 4...As putea gasi pe undeva in Jud Mures.sau unde as putea sa gasesc?Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte mare am si eu la voi,FLORIN sau cine a mai montat inele cromate la ceasuri.Cum vin inelele aplicate la g4?Se monteaza in fanta de pe cadran prin inpingere(am vazut la g4 are o fanta),sau lipire sau ceva de genul asta?Si-a dat comanda un prieten de pe un site cu astfel de produse,si nu stie cum vin montate.MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus unele la cineva si aveau pe spate ceva autoadeziv. Acum, am vazut ca au aparut N-spe mii de modele, unele mai proaste ca altele.

Oricum, demontezi geamul de la cluster, bagi in el inelele si poti lipii linistit pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult FLORIN,ramane de vazut cand primeste inelele ce e de capul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca tot veni vorba de montare, as avea si eu o intrebare legata de ceasurile din bord de la o bora 2000:

.

Turometrul meu nu mai functioneaza cum trebuie, daca accelerez brusc indica prost, ramane in urma, se balanseaza in ax, nu are nici o legatura cu turatia reala, s.a.m.d.

Nu am incercat inca sa il desfac, probabil o voi face in zilele urmatoare in functie de ce feedback voi primi.

A mai intampinat cineva problema asta? Daca da, de la ce credeti ca ar putea fi? Poate e o bobina cu ax si unul din elemente sa fie stricat? As putea sa il desfac cu atentie fara sa defectez vitezometrul care functioneaza foarte bine?

Daca nu, e posibil sa gasesc un alt set de ceasuri la un pret accesibil (1-3 sute ron)? Setul pentru modele mai noi se potriveste ca dimensiuni, prinderi si conectori?

Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imads, cam asa sunt preturile - cluster/ceasurile fara BC sunt pe la 100 lei. Cele cu minidot - afisaj mic - rosu, pana in 300 lei. Acum, doar atentie - trebuie vazut daca masina ta are sau nu CAN - ca anul 2000 e la limita. Daca e 2000 curat, e cu CAN si immo2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Mr Vw si Florin pentru raspunsurile prompte! Am citit post-ul tau Mr VW, am sa incerc si solutia ta, poate indica mai corect. Dupa cum spuneam, la mine nu se comporta precum un vumetru, ci doar se misca mai lenes si ramane pe unde il taie capul. La relanti poate fi uneori la 850 rpm la 0.

Din ce am mai observat, problema la mine ar putea fi si de la prinderea sau axul ceasului, pentru ca nu sta fix precum cel de la viteza. Cred ca as putea incerca cu un cluster identic de pe un passat ca al tau, Florin. Cluster-ul este cu afisaz mic.

Cat despre an, in certificat e inscris 2000. Nu ma pricep dar parerea mea e ca ar trebui sa aiba can, de vreme ce are computer de bord, pilot automat, etc. Nu stiu cum ar trimite mesaje intre fblock-uri sau loga erorile de la ele altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit....ca au BC, tempomat si alte alea....de zeci de ani.....cand nici nu se auzise de CAN. Cum comunica intre componente....simplu, pe mai multe fire. CAN-ul simplifica si micsoreaza nr de fire....

Pt erori, exista K line.

Daca e 2000 curat, are. Daca e 98-99....n-are.

Scrie-mi nr de piesa al clusterului...si iti zic daca are sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua.

In cazul demontarii bordului pentru montare de inele cromate as vrea sa stiu daca dupa ce scot mufele din spatele bordului pot sa le pun fara sa fac vreo adaptare ceva cu vag com sau nu? (adica coduri, pin, etc).Adica sa le bag axact cum le-am scos fara sa-mi dea vreo eroare in bord sau vreun martor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic - sa nu ai contactul pus, cand demontezi ceasurile si pe perioada cand ai ceasurile jos

 

La remontare - atentie la mufe - sa le bagi bine ... si atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pentru raspuns, astazi cred ca o sa ma apuc de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Foarte util topicul, dar a aplicat cineva folie carbon in interior? eu nu as vedea cum ar fi posibil sa nu o pui stramb avand in vedere ca nu se scoate capacul din fata...

 

 

exemplu poza32be78b01b78a74d100.jpg



sunt curios cum arat impreuna cu inelele cromate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interzise, de asemenea, posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari

 

Cred ca se poate pune folia, pentru ca pana la urma o inlocuiesti pe cea originala(sau pui peste, desi nu cred ca e ok).

Sincer, eu n-as pune-o, pentru ca moda carbonului a cam trecut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Robotelu, aia vine pe interior, acolo nu e folie din fabrica, e plastic gol. depinde de cat e de flexibila, nu cred ca lasa cute, totusi o fi fost testate alea....sau nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, da ma. Nu stiu de ce aveam impresia ca si acolo e tot folie.  :001:

Dar geamul nu se poate scoate si pusa folia peste? 

Oricum, cred ca ar arata mai bine inelele cromate sau o folie de ceasuri cromata decat carbonul ala, da' fiecare cu goangele lui. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate la cald, dar exista riscul, destul de mare, sa crapi geamul daca fortezi . Dar cu rabdare, degete finutze si ceva scule  e posibil sa desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cu riscul de a "invia" acest topic as avea o intrebare pentru cei care si-au pus aceste inele cromate si anume daca se vede vreo schimbare noaptea..si anume daca se reflecta lumina de la ceas sau de la indicator in acele inele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut. Nu se reflecta precum in cele OEM. Cu toate ca alea sunt brushed aluminium.

Per ansamblu, eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o intrebare ... la ce masina ? daca vrei sa montezi la B5 - atunci schimbi fata la ceasuri, cu una de B5.5... arata mai bine - zic eu - si te costa si mai putin.

 

la G4 - se pot pune inelele de la B5.5 - dar cu ceva munca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am cumparat un set de inele si am inceput sa le montez, am incercat sa montez prima data inelul de la apa si carburant, dar in zadar, banda dublu adeziva care a venit la pachet cu inelele nu tinea deloc, ori era de proasta calitate, ori era foarte veche, era ora 6 seara si eram la tara, nu aveam de unde sa cumpar alta banda asa ca un prieten a venit cu ideea sa puna picatura dar i-a cazut pe langa inel si a ramas pe rama aceea de la ceasuri, aveti ideea daca mai pot sa scot pata de picatura? e cam deranjant ziua cand bate soarele acolo pentru ca refleta foarte mult lumina, in poza nu se vede prea bine.

 

http://i.imgur.com/KG5LZSP.jpg

Modificat de myhay93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am pozitie din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!