Jump to content

Montare inele cromate la ceasurile din bord


CosminSideras
 Share

Postare recomandată

Sorin Golf 3 cabrio

Pt a nu avea erori, nu ai voie sa pui contactul fara bord. Nu este musai sa scoti borna.

Asta este lege cam la orice masina...

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am cumparat si eu un set de inele. Avand in vedere micile probleme intampinate , o sa va dau cateva sfaturi. Sper sa va ajute :

1. Incercati sa purtati niste manusi chirugicale pe toata durata operatiunii pentru a evita murdarirea geamului pe interior

2. Din banda dublu adeziva care va ramane , decupati fasii inguste si lungi , si asezati-le de jur imprejur pe inele chiar pe buza care face contact cu plasticul pt. o prindere mai ferma. Mentionez ca la bordul meu , nu au intrat prin presiune , ci au trebuie neaparat lipite

3.Recomand sa incepeti intai cu indicatorul de apa si combustilbil pe care il veti aseza pe pozitie cu grija, iar apoi folosind cea subtire si un pic indoit sa bagati prin gaura si sa presati pe marginea inelului.Apoi atasati rama de la BC si abia la sfarsit vitezometrul si turometrul. Nerespectand aceasta ordine , va veti incurca in inelele de la vitezometru si turometru cand o sa puneti restul

4. Mare grija cand introduceti inelele de la vitezometru si turometru pt. ce se pot rupe foarte usor

5. Nu folositi obiecte metalice sa presati pe inele in partea superioara a IC (acolo nu ajung degetele) . Inveliti o surubelnita intr-un material textil , pt. a nu zgaria sticla

6.Nu va jucati cu acele indicatoarelor , nu le dati peste cap ,nu le lasati in alta pozitie decat 0

7.Nu puneti contactul la masina cu IC scos !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

hop si eu cu ceva nou (cred :D )

nu a fost nimeni tentat sa schimbe ceasurile de bord negre simple cu cele de pe gti sau ma rog, din 2003 incolo ? parerea mea este ca arata mult mai bine

ca sa vedeti la ce ma refer post-31158-1252412148_thumb.jpg

am vazut o solutie relativ convenabila ca si pret, e vorba de ceasuri plasma post-31158-1252412276_thumb.jpg post-31158-1252412297_thumb.jpg

stiu ca e un moft dar eu zic ca dau foarte bine la interior. ce parere aveti ? merita ?

Modificat de VWladone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Sorin Golf 3 cabrio

Cam scumpicele pe www.ceasuriplasma.ro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se poate desface destul de usor:

1.desfaci partea aia de plastic cu piele de deasupra volanului

2.undeva in spatele partii de plastic sunt 2 suruburi....le desfaci....

3.scoti bordul(ceasurile)afara peste volan dar cu grija caci...

4.bordul are 2 mufe care trebuia desfacute.

acum in caz ca vrei sa risti putin puti desface partea de plastic tip geam dar cu mare mare grija si mare risc de a o crepa....eu am reusit sa o scot fara crepaturi:p.si astfel am desfacut capacul din spate care are si el 4 surubele sau 2.

dupa toate astea iti scoti ceasurile propriuzise afara din suport si iti pui inele sau folie imitatie carbon sau ce vrei in cadru respectiv.

la urma urmei faci totul inapoi si reansamblezi.

mult succe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am tot citit pe aici, vreau si eu un set de inele

de unde le pot procura?

ma ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am pus si eu inele cromate dar mi s-a cam taiat entuziasmul dupa ce am montat BC inapoi pe masina, nu-mi place cum arata, probabil le voi da jos toate sau voi lasa doar inelele mari.

asa in poza pot spune ca arata bine, macar cu ocazia asta l-am si curatat si i-am dat un polish.

post-69073-1274718287_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca arata indiscutabil mai bine cu inele,dar e a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine, sunt drepte... etc

ai dat si geamul jos cand ai montat ? intreb pentru ca eu am geamul putin crapat si mult praf in interior (a intrat pe la butoane) si ma bate gandul sa caut pe la dezmembrari.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine BC e din 2 bucati: PC propriu zis cu instrumentele de bord, panoul cu ace si rama neagra lata cu geam inclus(doar geamul la mine nu se poate da jos), cele 2 parti la mine sunt prinse cu 4 suruburi (T10) din spate, nu e cu 2 holsuruburi si cleme cum am vazut in tutorialul cu imagini in posturile de la inceputul topicului, cred ca trebuie sa cauti rama aia completa in functie de modelul de BC care-l ai.

Modificat de emailo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar iesi foarte bine daca ai lasa numai acele 2 mari ...aceiasi senzatie am avut-o si eu ..dar de unde le-ai luat ? si cum ai facut polishul ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumind celor mai experimentati care au postat toate lucrurile ajutatoare,am reusit si eu sa fac operatiunea ieri,chiar noaptea:).Piece of cake.De altfel azi mi'am comandat inelel(ieri doar ce am curatat mizeriile din ceasuri) iar maine imi ajung si le si montez.

Costuri:trusa capuri(philips,imbus & etc)-22 ron practiker

inele cromate 180(auci cam mult da ce sa'i faci).

Total:220ron

Aspectul:>>220ron.

Pt cei din Iasi ii pot ajuta daca nu au incredere in mainile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar iesi foarte bine daca ai lasa numai acele 2 mari ...aceiasi senzatie am avut-o si eu ..dar de unde le-ai luat ? si cum ai facut polishul ?!

exact asta am facut azi, am dat jos chenarele alea mici de pe mijloc si am lasat doar inelele mari. e cu totul altceva acum.

pt polish ce altceva decat pasta xerapol 35ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

ok , mc dar eu caut inele metalice de ceva vreme si nu mai gasesc , decat din astea de plastic ... poate stie careva vre-un anuntz?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poti pune poza?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu Adrian

Intentionez sa imi cumpar niste inele, ma indruma cineva? Cele de vitan sunt ok? Si un service pt montaj! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat astazi de la un coleg de pe forum, inele cormate OEM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe detalii daca nu e cu suparare

mersi

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am cumparat astazi de la un coleg de pe forum, inele cormate OEM!

Numai inelele, scoase de pe geamul OEM, sau cu tot cu carcasa cu geam ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da numai inelele OEM scoase de pe carcasa unui bord spart. pun si poze sa vedeti cum le-am atasat la mine, eu zic ca au iesit ok pentru 30 de minute , cat a fost efectiv timpul de lucru la ele. ii scr scuze dar poza e facuta cu telefonul si mai al repezeala!

post-72271-0-19232400-1306870384_thumb.j

Modificat de ruud914
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Frumos. Ii schimba imediat aspectul clusterului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca schimba foarte mult aspectul este impresionant ce fac noua inele cromate! dar parca nu sunt ca ale celorlati colegi sunt arginti lucios pe margine iar spre interiorul cadranelor sunt argintiu mat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am si eu la Passat, ca mi-am pus cluster de B5.5. Dar nu toate sunt asa, cu fata inelului cromat....ci sunt unele care au tot inelul, vopsit cu argintiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!