Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Multumesc... :D E, nu arata chiar ca noi, dar oricum destul de aproape si oricum mai bine decat inainte... Daca te uiti de aproape la ele, se vad mici imperfectiuni, chiar era nevoie de o hartie abraziva mai fina, dar in Bricostore, Carrefour si Cora nu am gasit nimic mai fin decat 240... Poate gasiti voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanS :D , Chiar daca nu gasiti hartie abraziva mai fina de 270, puteti sa lustruiti manerele cu putina acetona, dar aveti grija ca acetona inmoaie plasticul la suprafata daca puneti mult, chiar asta face sa uniformizeze microneregularitatile si se obtine o suprafata ca sticla. Spor la treaba.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiu ca exista si manere din aluminiu cred la 200 de euro setul dar din pacate in Brasov nu am gasit oricum solutia gasita de BogdanS e super daca nu avem bani sa luam latele si cred ca pana la urma asa voi face si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ BogdanS: a iesit foarte bine, dar ceea ce remarc eu din poze este ca la tine si tapiteria arata foarte bine.

Daca as face acelasi lucru cu plasticele, la mine n-ar arata la fel pt ca panza e cam obosita pe masina mea.

Poate incerc o curatare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si tapiseria arata f bine :blink: Se vede ca am fost un maniac cu masina asta :vaidecapulmeu:

Pentru curatarea si inviorarea tapiseriei obosite va recomand cu caldura sa folositi Flash de la MA*FRA, adica asta. Am incercat multe produse, dar asta mi s-a parut de departe cel mai bun, mai ales pt scaune... Se pulverizeaza, se lasa 2-3 min sa actioneze, iar apoi se sterge cu o carpa moale care sa nu lase scame... Rezultatul este cel care se vede pe fetele de usi...

Scuze de offtopic...

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se demonteaza partea mare cu scrumiera si partea din mijloc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau mai bine zis cum se vopseste partea aia? pentru ca nu o vad demontabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi cum sa scoti partea aia uite aici http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=958556 . Iar ca sa o vopsesti trebuie curatata mai intai de vopseaua aia cauciucata. Eu am demontat de curand toate astea ca sa revopsesc plasticele zgariate din consola centrala. De fapt numai pentru cele doua bucati verticale din stanga si dreapta cd player-ului a trebuit sa demontez toate astea. A fost multa munca, dar a meritat din plin. Masina mea arata ca noua inauntru acum :D Poate o sa pun si niste poze cand o sa am mai mult timp. Oricum, ca un mic sfat: daca vreti sa revopsiti elemente din astea de la interior cel mai bine e sa curatati nenorocirea aia de vopsea cauciucata numai cu un burete de vase din acela cu o parte un pic abraziva si un produs de curatat de tip Cif plus multa apa. Eu asa am facut si a ramas o suprafata foarte fina, care nu mai trebuie smirgheluita. Spor la treaba!

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si o poza ca sa va faceti o idee despre cum au iesit plasticele din consola centrala. Imi pare rau ca nu am facut o poza si inainte ca sa va dati seama cat de zgariate erau. Aratau groaznic. Fostul proprietar era o femeie ale carei unghii au lasat urme adanci pe plasticele alea. Am folosit vopseaua propusa de BogdanS, asa ca ii multumesc pe aceasta cale :D

post-4298-1185964738_thumb.jpg

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin... :lol: Ma bucur ca a iesit ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Acuma am inceput si eu procesul. DIn intamplare am gasit chiar acelasi spray recomandat mai sus. In cateva ore pun poze cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza 1 se pot vedeazgarieturile

post-8253-1188044456_thumb.jpg

Iar in poza 2 rezultatul. Initial am incercat indepartarea vopselei cu cif, dar procesul era cam dificil, asa ca am curatat vechea vopsea cu acetona. Acum astept sa se usuce bine dupa care montez totul la loc. Am vopsit ambele manere de la usi, precum si partea ce vine in dreptul manerului de deschidere a usilor(cea din poza).

post-8253-1188044572_thumb.jpg

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ar fi interesant de stiut ce se intampla dupa o perioada de utilizare dupa vopsire. Rezista sau nu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Pentru indepartarea vopselei cauciucate de pe manerele usilor folositi o carpa inmuiata in diluant auto . Puteti ( daca dispuneti de o cantitate mai mare de diluant ) sa introduceti manerele intr-un vas cu diluant si dupa ce se inmoaie vopseaua le curatati cu o carpa uscata .

2. Pentru lustruirea lor - inainte de vopsire - NU folositi obiecte ascutite sau smirghel . Folositi scotch brite . Se gaseste la magazinele de vopsele auto si este la fel ca si smirghelul pe granulatii . Eu am folosit de 800 intai si apoi de 1200 .

Asa arata :

post-7729-1188741466_thumb.jpgpost-7729-1188741478_thumb.jpg

3. Dupa lustruirea manerelor eu am folosit un spray de vopsea negru mat cumparat de la magazin .

Ar fi interesant de stiut ce se intampla dupa o perioada de utilizare dupa vopsire. Rezista sau nu ....

Rezista la fel de bine ca si vopseaua originala .

Si daca se zgarie sau se deterioreaza ... ce te opreste sa le cureti de vopsea cu diluant si sa le revopsesti ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca ale mele arata impecabil, cel putin cele din fata :D A fost foarte bine intretinuta masina de catre nemti.

Problema este ca eu la cat de nerabdator eram sa montez boxele pe spate am zgariat cu surubelnita ambele manere de pe spate cand am vrut sa le demontez. Cam asta ar fi problema. Mai stau pe ganduri daca sa le vopsesc sau nu. Parca nu se vede asa tare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite o smecherie..... lasi in benzina 1 ora si se exfoliaza cauciucu.... dupa ce curatati tot tre sa dati cu silicon pt a acoperii petele albe

post-4720-1189766218_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe toti care ati folosit diluant sau acetona, vreau sa va intreb nu v-a ramas zgrumturos plasticul ? Aceste solutii ataca plasticul si nu cred ca mai este asa de placut la atingere ca si cu cauciucul. Este sau nu asa ? Intreb si eu ca sa stiu daca ma voi apuca sau nu de aceasta operatiune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va place modelul asta :) Sunt din plastic cromat, produse de Jom.

post-8760-1189767925_thumb.jpg

post-8760-1189767984_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da-ne si noua mai multe detalii: pret, modalitati cumparare, eventual un site...

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am cumparat de pe eBay.de . Va trebuie cont de eBay si cont de PayPal (in general nu accepta plata prin card). Eventual pot sa mai comand, daca sunt doritori, numai ca dureaza vreo 10 zile pana sosesc. Singurul inconvenient este ca vin fara acea bucata de plastic de la manerul stanga fata, de care se trege. (care se scoate prima la demontare). La celelalte usi sunt capacele care se dau jos la demontare, fara partea fixa de pe usa, dar nu se prea observa, odata ce sunt montate.

:) Mai am 1 set (4 buc) la 180 ron (Golf IV, Bora, Passat 3BG)

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe toti care ati folosit diluant sau acetona, vreau sa va intreb nu v-a ramas zgrumturos plasticul ? Aceste solutii ataca plasticul si nu cred ca mai este asa de placut la atingere ca si cu cauciucul. Este sau nu asa ? Intreb si eu ca sa stiu daca ma voi apuca sau nu de aceasta operatiune. :)

nu folosii dilaiut sau acetona....doar benzina.... nu ataca plasticu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si un asemenea spray gri pentru ca eu nu am tapiterie interioara neagra, ci gri. Sau sa le las Doar fara acel start cauciucat?:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde gasesc un DIY pentru demontarea manerelor fata si spate?

Trebuie data fata de la usa jos? Sau iese manerul dupa ce desfac suruburile?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!