Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Salut

Am reconditionat eu consola centrala. Ca sa o scoti afara trebuie sa demontezi: plasticele de sub volan, scrumiera spate, toata traversa aia cu scrumiera spate + frana de mana + schimbator viteze + scrumiera fata si torpedoul. Ajungi la consola centrala care e prinsa in 5 suruburi. Sa demontezi exact in ordinea asta si mare grija la toroedou, are sub el o ureche cu un surub care se prinde in consola centrala dar pe sub masca aia de la scrumiera fata. De asta trebuie sa demontezi mai intai masca.

Ar fi bine sa ai si un aspirator la indemana. La mine era plin de praf si scame.

Daca te "impotmolesti" mai intreaba.

Ai aer conditionat sau clima?

Daca ai aer, se scoate usor masca aia cu trei cercuri si doua butoane si sub ea mai ai inca 4 suruburi. Daca ai clima nu stiu, eu am aer.

Spor la treaba.

Modificat de vicleanu333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am dat si a treia mana de vopsea. Am vazut ca vorbea cineva de un lac mat. Spuneti-mi si mie cum se cheama si prin ce magazine se gasesc (dedeman, kaufland). Am cautat azi prin tot orasul si nici n-au de asa ceva. Mai exista exista ceva, vreun lac cu care as putea sa protejez vopseaua mata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad treaba asa: daca le folosesti des (cum e manerul de la sofer),vopseaua va capata un luciu.

Cu lac lucesc toate. Poti sa le lasi asa si daca dupa 1-2 ani nu iti place cum arata cel de la sofer vezi ce faci (iar vopsea sau folie)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua mata nu tine, se duce dupa cateva luni. Si am dat si cu primer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am terminat. le-am montat. vizual arata foarte bine. tactil: plastic.

materiale:

-primer pentru plastic (plastofix, plastic primer Duplicolor); eu am folosit primer gri simplu (Duplicolor) ca asa mi-au dat de la dedeman.

-vopsea negru mat (Duplicolor, Nigrin,etc); eu am avut Duplicolor
-lac mat (Duplicolor, etc); avut Duplicolor
Pasii sunt urmatorii:
1-curatat de stratul de vopsea cauciucata (cu burete de vase si praf de curatat vase),
2-finisat (hartie abraziva granulatie de 800,1000,1500-de care aveti). eu am folosit de 800 pentru zgarieturi mai adanci, apoi cu 1500.
3-degresat si uscat
4-2,3 straturi de primer cu intervale de uscare (eu le-am lasat cate 4 ore)
5-3 straturi de vopsea cu intervale de uscare
6-2,3 straturi de lac cu intervale de uscare.
 
Obs. -1.dupa ce s-au uscat straturile de primer a ramas pe ele un strat superficial de pulbere fina, asa ca inainte de vopsire le-am spalat si uscat iar.
-2.dupa uscarea stratului de lac mat la fel un strat de pulbere fina.
-3.aveti grija sa vopsiti bine si marginile manerelor pentru ca altfel se va vedea la imbinarea dintre manerul fixat pe usa si cel de deasupra.
 
rezultatele le puteti vedea. o sa revin dupa un timp sa va spun daca rezista sau nu. succes! 

post-68581-0-30114600-1381767385_thumb.j

post-68581-0-78514100-1381767470_thumb.j

post-68581-0-13017200-1381767511_thumb.j

post-68581-0-48882800-1381767556_thumb.j

post-68581-0-79485300-1381767620_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au iesit bine, din ce vad in poze.

manerul de la sofer este crapat...

 

de ce nu ai demontat si cele prinse de fata usii, si ele se pot da jos (prinse in niste suruburi prin spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e crapat. asa era. nu inteleg la care de pe fata usii te referi? daca este vorba de cele care sunt fixate pe fata interioara a usii se pot vedea in poze ca le-am vopsit.  :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu am fost atent. Acum le vad. Tu ai 2 usi?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au iesit foarte bine, felicitari!

 

Sunt curios cat va rezista lacul mat la frecus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mobilizat in seara asta.

Ramane sa demontez restul, astea au fost asa...de incalzire.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13817792702392_thumb.jpg

post-66542-13817792773364_thumb.jpg

post-66542-13817792834817_thumb.jpg

post-66542-1381779289628_thumb.jpg

post-66542-13817792966111_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am terminat, am folosit Dupli Color pt plastice (scrie ca nu e necesar grund), ilun tub de 400ml pt toate plasticele din interior.

post-66542-13830304077115_thumb.jpg

Manerul de la sofer nu a iesit cum mi-as fi dorit, am curatat greu vopseaua si in scobiturile butoanelor a fost haos :)

post-66542-13830304676035_thumb.jpgpost-66542-13830304796351_thumb.jpgpost-66542-1383030498597_thumb.jpg

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ronic pozele atasate in post #380 sunt date cu acel lac? daca da, lac mat sau lucios?  :Driver:


am facut toti pasii, mai putin unul  si anume ca...nu stiu ce sa fac in legatura cu lacul mat sau lucios. Am folosit primer+dupli color rally paint negru mat(acela cu 50% extra) si din cate am citit la unii incepe sa luceasca acel mat, la unii nu ... si nu stiu ce sa fac...sa dau cu lac sa reziste mai mult ? si daca da, mat sau lucios? va astept cu sugestii  :beer:

Modificat de neamtzu24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat cu reconditionarea tuturor plasticelor. Am consumat un tub de Dupli Color plastic 400ml si inca vreo 200 ml din alt tub pt 3 straturi pe toate piesele.

Sper sa tina, sa nu prinda luciu sau sa se cojeasca.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13834215218279_thumb.jpg

post-66542-13834215369265_thumb.jpg

post-66542-13834215447593_thumb.jpg

post-66542-13834215566873_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neamtzu24. pozele sunt cele finale, date cu spray lac mat. ramane la alegerea ta ce tip de lac vrei sa dai, insa sa te gandesti bine inainte (de ex la ala lucios risti, cand e soare afara, sa ti se oglindeasca in ochi din toate partile, plus ca nu prea se brodeste cu restul, in schimb nu te mai ingrijorezi ca prind luciu :8: ).

@muale. felicitari! au iesit bine. zi-ne si noua la volan cum ai dat jos plasticele alea? daca nu trebuie sa demontez volanul m-ar tenta si pe mine sa le vopsesc ca-s urate. mai ales ala de la contact. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plasticul de sus il dai jos fara sa demontezi volanul.

cel de jos merge scos dupa ce demontezi volanul si manerul de reglaj.

 

ca sa demontezi trebuie surubelnita in cruce, mica si lunga, imbus M12, surubelnita dreapta, torx t20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.am terminat si eu de reconditionat manerele si consola centrala la golful meu.

am scos vopseaua veche foarte usor cu ceva dizolvant pentru curatat unghii (fara acetona) de la cien.

am inmuiat cu mai multa solutie apoi cu o carba imbibata s.a luat foarte usor .

si de vopsit le.am vopsit cu negru mat iar in prealabil am dat cu plastic primer pentru a nu se scoroji.si uite asa am un interior de nota 10 .

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand vopsea neagra SINTO petru tobe,rezista la 800grade si e foarte rezistenta la uzura si frecusuri,de exfoliat nici voba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. cine vrea vopsea cauciucata are slabe sanse sa gaseasca la noi. Eu le cumpar din Anglia dar se gaseste si iin Germania. E vopsea caucucata de la TAMIYA COLOR dar nu e asa de ieftina. pretu e undeva intre 17 si 30eur / tub spray la 100ml. Si mie unu mi-au trebuie 2 tuburi si mi-am rafacut manerele de la toate 4 usi si consola de mijloc de la cas si clima si partea de la tunel unde vine scrumiera. Sincer au iesit ca no din fabrica. Trebuie curatate bine cu alchool etilic inainte de vopsire  ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti !

 

as vrea sa va intreb daca chiar merita aceasta operatiune de reconditionare a manerelor. in primul rand costul acesteia este aproximativ egal cu costul manerelor noi (care sunt mai bune calitative decat cele oem - cel putin asa am auzit ca nu mai au acel plastic care se scorojesc):

 

http://www.ebay.com/itm/VW-MK4-Golf-Bora-Jetta-Interior-Door-Grab-Handle-Set-4-Doors-Black-LHD-NEW-/251373269972?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a8703b3d4&vxp=mtr

 

in al doilea rand, as vrea sa stiu de la cei care au facut reconditionarea elementelor, cum se prezinta acestea dupa o anumita perioada si deasemnea lista cu tot ce este necesar pentru intreaga operatiune ca sa decidem cam ce este mai bun. am tot vazut ca fiecare a folosit diverse materiale, dar nu stim care sunt cele mai bune deoarece nu avem un feedback dupa o anumita perioada de utilizare.

 

in cazul in care elementele de interior sunt "mixte", adica cele de carbon, alumimiu brushed, sau cele de pe edition, ocean, pacific..etc...cam cum ar trebui reconditionate partile "metalice"..si daca se poate codurile de culoare pentru fiecare tip: alu brushed, carbon..etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costurile sunt mai mici, te costa un tub de vopsea si putin smirghel/bureti de vase.

Rezolvi cu 20-50 lei. Aici vb de toate plasticele, nu doar manerele.

Materiale folosite sunt descrise aici, alegi ce vrei.

Durabilitatea in timp - aia e dilema. Si eu sunt curios

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 50 euro faci manerele in fiecare an si tot iesi mai bine...nu merita sa.ti iei noi daca nu sunt rupte ale tale.

este foarte usor sa le faci cu niste costuri foarte mici .un tub de spray 15-25 lei si niste dizolvant fara acetona pentru unghii de la lidl marca cien de vreo 6 lei si atat.cu acel dizolvant nu ramane nici o zgarietura si se curata foarte usor. si daca nu vrei sa le vopsesti le poti lasa plastic simplu care v.a fi lucios.

in timp nu stiu daca rezista ca le.am facut acum o saptamana insa interiorul meu este ca nou acum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe m-am lăsat pagubas am cumparat noipost-114028-13859174498965_thumb.jpgpost-114028-13859174963112_thumb.jpg am schimbat si toate butoanele frână intrerupator lumini tot oem post-114028-13859175669731_thumb.jpg

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase cu cele cromate,schimba mult interiorul.Merita achizitia in conditiile in care cele vechi sunt uzate.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data au fost vopsite după foliate carbon..... Manerele noi nu mai sunt vopsite

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!