Jump to content

IMI CUMPAR LEON !


vladenkoA4
 Share

Postare recomandată

salut copii !!

Pt cei care ma mai stiu de pe forum .am vandut (mai bine zis cesionat contractul de leasing ) AUDI-ul meu 2.5 tdi quattro 180 de cai din 2003 ..pt ca vreau 1. masina noua 2. masina COMPACTA

deci NOUL LEON !!!!

abia astept ..

am vorbit la alto-syncro ..au ceva masini pe stock ......si decat sa mai astept 3-4 luni o sa iau una dintre astea

problema e ca vreau niste sfaturi ...de la voi . nu ma pot hotara ce sa cumpar ...

am de ales intre :

1. 1.6 benzina 102 cai culoare gri cip 14.566 avans : 3813 E si 60 de rate de 375 E/luna

2. 1.9 TDI 105 cai culoare gri cip 16.056 avans : 4203 E si 60 de rate de 410 E/luna

3. 2.0 tdi 140 de cai culoare NEAGRA si M6 cip 17,883 avans : 4681 E si 60 de rate de 460E/luna

preturile astea sunt DUPA NISTE DISCOUNT-uri .....iar nivelul de echipare este la toate STYLANCE + audio 2 + roata de rezerva

acuma ....problema PRINCIPALA ESTE CA toti banii mei sunt 5000 E in conditiile in care am nevoie cam de 1000 E de sarbatori ..deci voi ramane cu 4000 .. ( sigur 100-200 acolo se mai pun )

bineninteles ca prima optiune ar fi 2.0 tdi 140 de cai ( super 140 fata de 105 ) + ca e NEAGRA + cutie in 6 ....dar e la limita bugetului ..ba chiar tre sa mai imprumut pt ea .....

1.6 benzina ar cam iesi din ecuatie . .DOAR DACA NU APARETI VOI >> posesori de 1.6 sa mi-o laudati !!!!

iar 1.9 ..sigur e misto ....dar nu prea vreau gri si cam putini cai ..dar iarasi astept impresiile voastre sa-mi spuneti daca merita aproape 2000 E in plus pt 140 de cai si cutie in 6 ..va multumesc mult ..astept cat mai multe impresii pt ca trebuie sa ma decid LUNI ( luni tre sa platesc avans )

multumesc mult va astept cu semne !!!

Modificat de vladenkoA4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea care am facut drive si cu 1.9 tdi e ca fata de benzinar e mai zgomotoasa si e cam singurul dezavantaj in rest daca circuli mai mult in oras si nu esti un vitezoman 1.9 tdi mi se pare super ok!

daca ai nevoie de viteze mult mai mari desi acum cu legile astea e nitel mai riscant e de preferat 2 tdi sa ai o rezerva de cuplu si putere la depasiri .

din cate am inteles ai avut peste 180 cai si la audi si deci o sa le simti lipsa asa ca pererea mea e sa iei 2 tdi dar mai intai te sfatuiesc sa conduci si 1.9 sa vezi daca nu te satisface sa ai mai multe optiuni eventual si un motor care oricum prin cip il poti urca la 140 cai!

si o alta chestie e culoarea dar depinde cum te impaci cu ea! de preferat sa o vezi bine inainte! mie la leon imi place f mult negru ,rosu si galben ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 - 1.9 - ca si performante, nu prea e mare diferenta; ca si consum mediu - ~3l mai putin in cazul 1.9. Venind de la un TDI probabil ca o sa-ti fie mai comod tot cu un TDI. La condus ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-am intors de la un nou test drive cu un 1.9 tdi .. masina nu e de showroom e chiar a agentului de vanzari care a fost foarte dragut .. ma rog ..e si interesul lui pana la urma ..si cred ca 99% o sa merg pe 1.9 tdi ..stylance ..asta e imi doream 2.0 140 de cai dar depaseste bugetul n-am ce-i face ...

merge ok masina pt oras.. mi-as fi dorit pt afara ceva mai puternic ..dar o sa o dopez peste 2-3 luni ..probabil ca ajung pe la un 130-140 de cai cu ea .....si o sa fie ok ...

spuneti-mi si mie ....care are ce stie .. :) ....xenon .....pe la ce bani ? sa merg pe mana lui HId aici prezent pe forum ? un detector de radar ? preturi calitate ceva ? in plus de asta ce stiti de noul cod rutier .....sunt permise acum sau nu ?

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detectoarele de radar - e legala acum utilizarea lor. Mai multe detalii despre performante/preturi/etc - aici.

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xenon - este una din optiunile pt care ma felicita ca am ales-o. Isi merita toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic la fel sunt foarte bune si-si fac toti banii ,ma refer la farurile cu xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele din fabrica sunt mai bune decat cele after-market.

In alta ordine de idei mi se pare o prostie incalzirea duzelor de parbriz si incalzirea prin montanti.

Si acum regret ca le-am luat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladenkoA4

Din astea 3: 2.0 TDI Stylance cu siguranta,desi dupa cum vezi eu am un 2.0 FSI pt. ca nu sunt un fan diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-am intors de la un nou test drive cu un 1.9 tdi .. masina nu e de showroom e chiar a agentului de vanzari care a fost foarte dragut .. ma rog ..e si interesul lui pana la urma ..si cred ca 99% o sa merg pe 1.9 tdi ..stylance ..asta e imi doream 2.0 140 de cai dar depaseste bugetul n-am ce-i face ...

merge ok masina pt oras.. mi-as fi dorit pt afara ceva mai puternic ..dar o sa o dopez peste 2-3 luni ..probabil ca ajung pe la un 130-140 de cai cu ea .....si o sa fie ok ...

spuneti-mi si mie ....care are ce stie .. :D ....xenon .....pe la ce bani ? sa merg pe mana lui HId aici prezent pe forum ? un detector de radar ? preturi calitate ceva ? in plus de asta ce stiti de noul cod rutier .....sunt permise acum sau nu ?

merci mult

Si eu ti-as spune 2.0, dar in afara de cei 2000E in plus fata de 1,9 eu ti-as mai recomanda senzorul de parcare(face toti banii) si XENON. Aaa, nu stiu daca audio2 e cel cu bluetooth... eu l-as lua si pe acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii de parcare - personal nu mi se par un "must have"la Leon (dar daca sunt bani, nu e rea alegerea); intentionam si eu sa-i iau, dar pana la urma n-au mai intrat in schema (am directionat banii catre ESP). Desi eram stresat referitor la parcare, am descoperit ca nu-mi ridica probleme deosebite - ajuta faptul ca e hatch-back si ai cat de cat informatii despre locul unde se termina masina.

Audio 1 are si sistemul bluetooth - daca nu gresesc, asta inseamna si display mare pentru computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut copii

ideea era ( dupa cum am spus si in primul post ) ca nu pot astepta 3-4 luni dupa masina la comanda ..deci voi lua ceva DE PE STOC

m-am decis..sper ca maine sau cel tarziu vineri sa AM masina

va fi pana la urma 1.9 TDI 105 CP STYLANCE + roata de rezerva + AUDIO 2 ( adica 8 boxe si comenzi pe volan . FARA BLUETOOTH ) + presuri+ pedale+ inele cromate bord

sigur ca-mi doream varianta de 2.0 tdi ...dar tinand cont ca sunt si sarbatorile etc.. era un efort prea mea .. oricum .... un chip pe viitor ..si tot la 140 ajung ..

( sigur nu-mi spuneti .stiu ca 2.0 tdi chipuit ..ajungea la 170-180 ) dar 140 pe viitor imi e indeajuns pt mers afara ...

oricum am mai luat o decizie. .sigur sa vedem ce-o sa mai aduca timpul ....dar peste 9 luni fac comanda de cupra ..sau ce-o fi ..cel mai puternic motor tdi ..va veni peste 12-13 luni de acum incolo ...iar dupa 12 luni pot face but-back la 1.9 ...pierzand 15% deci e ok .....(sau o pot vinde eu separat poate chiar mai bine )

so ....masina e ca si luata ..

vreau repede XENON .....si-a pus cineva de la HID ? montaj unde ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA COPII

masine e a MEA ;)

de acum 2 ore ( atat am facut de la ALTO SYNCRO pana la mine la birou la Unirii )

;)

sambata plec din bucuresti abia astept

spuneti-mi ce parere aveti de rodaj ? cati km sa nu merg cu peste 3000 TURE ?

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie-n carte :icon_rendeer:

S-o stapanesti sanatos! A ramas Stylance? Ce culoare are? Acum poate treci si pe topicul asta. Cum e trecerea de la Audi la SEAT? Impresii? Hai, spune tot. :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pai ce pot sa zic .. in audi a4 ...si cu motorul pe care il aveam ..era alta treaba evident

dar ..am ales masina pt trei ba chiar patru considerente :

1. Masina noua

2. Masina compacta nu mare ( ca si a4 era destul de mare ) mai ales pt mine care stau . lucrez si ma invart in CENTRUL BUCURESTIULUI

3. Consum mai mic ( 2.5-ul de pe a4 ..care mai era si quattro nu-mi scadea sub 11 in oras)

4. design la leon

pot sa va zic ca sunt super multumit pana acum ..am facut deja 800 de km cu ea ...am plecat pentru cateva zile pe traseul bucuresti-onesti-busteni-bucuresti

am mers incet ..deh .rodaj .. maxim 3000 ture ( in a 5-a asta inseamna 140 km/h) dar consumul mi se pare usor cam mare.. acum sa-mi spuneti si voi ..am inteles ca dupa cateva mii de km se mai "lasa" motorul si trage si mai bine si consum ceva mai mic ......

adica .. mers super frumos ..fara talpi ..3000 ture maxim ....chiar si pe pilot unde s-a putut .. n-am scazut sub 6.6 ei ..acuma caut si eu nod in papura sigur ca e bine ...

anyway ..dati-mi niste indicatii va rog .. vreau XENON , FOLIE ..si un autocolat ...dar ceva de super calitate ...vreau un logo cu firma si site-ul ei sa pun

merci ult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anyway ..dati-mi niste indicatii va rog .. vreau XENON , FOLIE ..si un autocolat ...dar ceva de super calitate ...vreau un logo cu firma si site-ul ei sa pun

merci ult

- folie pe geamuri LLUMAR si pusa doar la o firma autorizata RAR http://www.cara-folie.ro http://www.expertdetailing.ro/ro/62_37_index.php

-autocolant 3M, ORACAL seria 3651( special creata pentru inscriptionari auto) http://www.streetdesign.ro/autoturisme.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!