Jump to content

Altea DSG vs Leon DSG vs Golf DSG


flavian
 Share

Postare recomandată

Cu circulatia infernala din orase, cu prietena incepatoare in ale volanului si performantele tehnice ale cutiei DSG cred ca e una din conditiile pe care o voi pune la viitoarea masina.

Initial imi ramasesera ochii la Altea draguta, stilata, scurta dar incapatoare. Cel mai ieftin DSG in oferta apare cel de 2.0TDI 23.675DDP

Leon mi se pare o Altea cam turtita, dar oricum arata bine, mai ales cu mici imbunatatiri. Mai mare decat Altea, dar mai ieftina la acelasi 2.0TDI ajunge 23.071 in oferta

Golful e deja comun, e pe toate drumurile, la exterior nu ma atrage cu nimic. In interior zic unii ca ar fi mai calitativ decat seat-urile, plus ca ar fi "originalul", cum VW e "tata lui Seat". Cu toate astea, surprinzator, in oferta apare mai ieftin - doar 20.591 pentru 2.0TDI ba chiar 19.222 DDP pentru 1.9 105CP.

Lamuriti-ma si pe mine.. gresesc undeva ? Ofertele sunt luate de pe site-urile producatorilor, mai sunt si alte discounturi care le-am omis ? De unde diferenta de pret si ce ati alege voi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni - 2.0 TDI + DSG:

L/l/h

Leon - 4315 / 1768 / 1458

Altea - 4280 / 1768 / 1568

Altea e mai scurta cu 3.5 cm decat Leonul, in schimb e mai inalta cu 11 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca diferenta de dotari intre Golf si Altea ar fi de vreo 1500 euro, iar cea de pret de 3000eur.

Golful DSG 2.0 e Trendline, iar Altea DSG 2.0 e Stylance.

Golf Trendline e cam echivalent cu un Altea Reference. Intre Reference si Stylance vad cam 1500eur diferenta la motoare identice.

Din pacate DSG la Altea Reference nu apare in oferta si chiar cu reducerea de 1500e ar fi 22.000 eur, adica cu 1500 in plus fata de Golful care se presupune mai bun.

Modificat de flavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul final al masinii poate fii destul de diferit de ce vezi tu pe site

cel mai bine e sa te duci la dealeri si cu ocazia asta vezi si masinile, asa o sa ai o parere mult mai clara asupra lor

Golf-ul e mai ieftin pt ca e cel mai 'vechi' din seria asta si poate s-a amortizat mai bine ...

interiorul este cel mai calitativ la golf si poate un pic mai clasic decat la seat

seat este marca sportiva in grupul VAG asa ca suspensia si comportamentul masinii sigur va fii diferit fata de golf

bafta la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni - 2.0 TDI + DSG:

L/l/h

Leon - 4315 / 1768 / 1458

Altea - 4280 / 1768 / 1568

Altea e mai scurta cu 3.5 cm decat Leonul, in schimb e mai inalta cu 11 cm.

Mda, cum am zis, leonul e o altea mai turtita :)

Si in varianta originala, fara tuning mi se pare ca altea arata mai bine.

Stiu ca Seatul e marca mai sportiva, dar e totodata si marca mai slaba a grupului. Din cate stiam audi>vw>seat>skoda pe aceleasi clase.

Efectiv incerc sa gasesc justificare pentru a alege altea la 23.675 in loc de golf 19.222. In afara de diferentele la motor/dotari mai exista altceva care creste asa mult pretul la Altea peste Golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum a zis si Shtrumf2k, suspensia si sasiul sunt mai dure la altea fata de golf, asa sunt toate modelele seat in comparatie cu modelele similare de la celelalte marci din grup. acum nu stiu cat de mult apreciezi tu ca atunci cand treci peste o denivelare s-o simti cu tot corpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf Plus te-ai uitat ? Daca tot iti place Altea (si mie imi place foarte mult).

Eu zic ca merita. Mai mult spatiu, design evident mai atragator fata de Golf V (parerea mea). Momentan nu imi mere netu cum trebuie, insa mai pe seara ma uit si eu sa va o oarecare oferta.

Desi Leon imi place nu voi putea trece niciodata peste faptul ca la capitolul vizibilitate sta foarte prost.

Si-a revenit netul: Golf Plus 2.0 TDI cu DSG TL cu citeva optionale alese rapid (computer bord plus, climatronic, airbags, iesire audio surse externe, culoare neagra) a iesit cca 21500 DDP. Presupun ca pina la 23000 mai poti pune ce eu am scapat. Mai ai si varianta 1.9 TDI 105 CP cu DSG care iese sensibil mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai in gluma mai in serios, cutiile DSG se fabrica doar in Germania, intr-o singura fabrica si probabil ca la costul cutiei se adauga si costurile de trasport :) de aia e mai scumpa cutia asta pe SEAT :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kasius are dreptate !

PLUS-ul e super, spatios si cu DSG cred ca este o combinatie f. buna pentru ce vrei tu !

eu sunt f. multumit de el si am 4000 km facuti cu el ! nu am DSG.

iar vw ramane vw ! no offence for all !

bafta la alegere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca esti posesor de Logan si fireste te-ai obisnuit cu pozitia mai inalta a scaunelor :) celelalte masini ti se vor parea cam prea "turtite" dupa cum le spui. Asa ca optiunea este Altea sau Toledo nou care amindoua sunt inalte. In rest: tiptronic, DSG, automatica, manuala, astea sunt doar o chestiune de obisnuinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiN Sincer am ajuns sa apreciez mai mult confortul decat sportivitatea, mai ales ca mersul zilnic prin gropile scumpei patrii paleste de multe ori in fata celor cateva drumuri pe serpentinele Brasov-Sinaia unde poate primeaza tinuta sportiva a Seat

@kasius, armand Golf plus pare chiar interesant. Credeam ca e mult mai scump, dar vad ca sunt doar cam 500eur diferenta pt echipari asemanatoare cu Golf clasic. Iar Golf plus e intr-adevar un pic mai deosebit decat "clasicul" Golf :Driver:

@Reed Inainte de Logan am avut si un Opel Calibra, deci nu e vorba de pozitia scaunelor, in aia chiar coboram in masina, nu urcam ca in Logan :D E vorba doar ca Leonul nou vazut din anumite unghiuri arata ca o broasca testoasa ca sa zic asa. Cu putin tuning stiu ca poate arata chiar beton, dar prima impresie cand am vazut-o live asta a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confort - in cazul asta daca alegi Leon - neaparat Reference sau Stylance (Sport si Sport-up au suspensii mai rigide). Totodata, de retinut ca si in echiparea Stylance sau Reference, Leon-ul are suspensiile ceva mai dure decat Golf V (Sportline) (info preluata de pe un forumul spaniol seatleon2.es - acum nu stiu daca G5 Sportline are suspensia mai rigida decat CL sau TL, doar aminteam ce am citit pe acolo).

Altea sau Golf + - ai nevoie de spatiul aditional?

Intr-adevar, Leonul are un design ceva mai agresiv - deci poate sa placa sau sa nu placa (deh, emotii), cert e ca (inca) intoarce priviri. G5 - este mai "comun", dar eu zic ca nu poti sa gresesti atunci cand alegi un Golf. Pur si simplu este o masina ok.

Cred ca-ti doresti un G5 pana la urma. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de pret e clar ca vine de la dotarile din standard! nu poti compara stylance cu trendline sau tot asa!configureaza-ti masina cu aceleasi dotari si o sa observi ca golful iese mai cump cu 2-3000!

acum depinde si ce vrei de la masina si ce anume vrei sa ai pe ea!

daca tot spui ca vrei dsg pentru confort atunci ia-ti masina care-ti ofera mai mult confort la bani mai putini !

eu as merge pe altea sau leon dar asta pt ca mie imi place f mult designul seat,imi place senzatia la volanul leonului meu si felul cum se conduce! as lua golf doar daca ar fi gti sau gt!

vad insa ca nu te intereseaza motorizarea si aici din cate stiu la golf poti sa pui dsg si pe 1.9 tdi si deci o sa iesi mai ieftin!

bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De spatiu e mereu nevoie, mai ales in concedii, iesiri la padure etc. Sincer, imi doresc un Leon sau Altea la pret de Golf sau mai mic.

As prefera oricand un look mai sportiv, nu ma omor dupa masinile inalte sau design comun ca Golf, dar cred ca e un compromis de facut intre dimeniuni si manevrabilitatea in oras, spatiul interior si bineinteles pret.

u tot designul reusit, imi pare rau ca la o calitate mai slaba a materialelor, Seat cere mai mult pentru o masina cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seat cere mai mult pt ca ofera mai multe optiuni la modelul cu dsg asta itzi spuneam ! sunt optionale care pe golful respectiv le ai doar in lista de optionale si nu standard deci asta e diferenta de bani si crede-ma confortul consta si in optionalele avute nu numai in plasticu de pe usa care si asa nu ai treaba cu el!

eu zic sa faci un drive test cu golf si unu cu leon si altea sa vezi ce anume itzi place sau nu la masini!ca daca te iei dupa un plastic sau altu poate gresesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am verificat, la optionale aproximativ egale si acelasi motor, seat/altea tot raman cu vreo 1500eur mai scumpe decat un golf echivalent.

Si din pacate cercetand mai aprofundat problema am aflat ca seat are si unele probleme financiare... probabil tot din cauza pretului tinut sus, pentru ca altfel masinile s-ar vinde ca painea calda si ar creste probabil si rentabilitatea.

Astea ar fi chestiile negative, pozitiv ar fi

http://www.seat.com/com/generator/su/com/n...c-kit/main.html

care mai reduce in fata/spate aspectul de broasca testoasa al noului Leon, esi din lateral fundul ramane un pic exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul respectiv te lasa fara vreo 1500+ de euro - cu tot cu vopsit si montat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cam asa e :rolleyes:

Imi placea Altea/Leon si daca nu era Golfu cu oferta asta... hmm, poate mai scad preturile si astia de la Seat dupa ce se mai "amortizeaza" masinile, oricum va mai dura pana schimb masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!