Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Pentru scos pini  de la toolhub trusa scule pentru papuci electrici Cod produs: 9713.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As avea si eu nevoie de o recomandare pt o trusa mica pe care sa o tin la indemana pt masina. Vreau de 1/4 clichet si biti. Vreau ceva de care sa imi fie drag si am ochit un Wera ZyKlop care pe olx este cam 350lei. Ma mai uitam la Proxxon asemanator, care este undeva sub 200lei. Accept si alte sfaturi cu mare drag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am luat o trusa mica Wera. Pare foarte premium

88445CC5-C032-467C-85F0-AB78EB7184DA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o algere buna, nici vorba sa o poti compara cu yato. 
Eu am mers pe facom r nano 360*, insa e la un buget mult mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, cred ca este super Facom-ul si mult mai complex. Eu pe Wera 28piese am dat 400lei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raportul preț/calitate este net superior în favoarea yato. La prețul acela lua aproape o trusă completă. Nu este profesionist și poate nici nu folosește trusa la altceva, asta după cum spune el și trusa este foarte incompletă pentru majoritatea intervențiilor la auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wera este o alegere foarte buna. Eu am in masina o trusa de la Aldi si sunt multumit de ea.

image.thumb.png.74bf2645a847d6e5d19584f2617593b8.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba rpaortul cantitate/pret e mai bun la Yato. Nici nu m-as uita la Yato daca as vrea sa iau ceva de calitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru chestii serioase am un Yato 3884 cu 216 piese care in curand implineste 5 ani. Este primit cadou si a rezistat f bine pana acum. Dezavantajul este dat de situatia mea: trusa tinuta in casa, sub un pat, mi se pare greu sa o car in curte pt 3 surubele de desfacut. Cand voi avea si garaj va fi altceva. Wera l-am luat pt a ramane in masina sa il am la indemana fie ca sunt acasa fie ca sunt plecat undeva

@snack aveam si eu una identica, facuta de Pakside- Lidl. Dar a cam obosit clicketul si am lasat-o in casa mamei sa am minimum de surubelnite la indemana acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ati recomanda pentru cric hidraulic crocodil?

Am nevoie de ceva ptr masina cu garda la sol de 20cm, masa totala 1500kg.

Va fi folosit ocazional (schimb roti, schimb ulei) impreuna cu capre cand se va lucra sub masina, dar nici n'as vrea sa iau doar orientandu'ma dupa pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241   mergi pe Yato 1720 , este perfect pentru ce ai descris tu mai sus ,  mai jos ai filmul detaliat despre el , tine minte doar ca iti trebuie si tamponul negru   si capul farfurie pentru tampon . In aceasta combinatie ridici la 40cm . 

Modelul de mai jos nu este recomandat ca si cric de sustinere , dar daca faci ridicari si apoi asezari pe capre , este perfect pentru aceste operatii.  

Modelul de tampon : http://www.sculepremium.ro/info/product/tampon-cauciuc-ø100x30-mm-1018  , nu mai gasesc linkul de la farfurie. 

Personal eu pe acesta il folosesc. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt motivele pentru care vrei crocodil?

Eu mi-am facut un adaptor la cel tip butelie care este mult mai usor...mic..ieftin...usor de manevrat.

large.20210222_174539.jpg.ed1fdd59fd79d1d671aac05341fd1cda.jpglarge.20210223_133236.jpg.88e4fe7404283f1338aa59484fd125f1.jpglarge.20210223_133227.jpg.8a050da7fa0492a2cb23cccb5e80379c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in vorba, cricul crocodil intra sub aproape orice masina. Cel tip butelie este prea inalt pentru multe masini mai joase. Totodata cricul crocodil are o suprafata mult mai mare de contact, eu l-am pus de multe ori si pe pamant si a fost okay.

 

Eu am un crocodil Topex care din pacate nu este foarte slim, si nu reusesc sa il asez pe niste puncte interioare de ridicare, ci doar pe buza aceea a pragului, pe care o zgarie, forteaza masticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect si foarte adevarat ce spui dar,intrebarebarea si recomandarea nu era una generala.

Adica se stie clar la ce masina va fi folosit.

Eu tocmai de asta am ales butelie...pentru ca este inalt.Cricul meu este de 5T,foarte mult pentru masina mea dar m-am ghidat ca inaltimea lui minima sa fie cat mai aproape de garda la sol :)

Nu are aceeasi amprenta ca unul tip crocodil dar folosit cu capre nu sunt motive de ingrijorare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy: fix la Yato 1720 ma orientasem si eu initial, dar apoi imi spusese cineva ca e posibil sa nu ridice destul de mult la cursa maxima si de aceea am zis sa cer si alte pareri. Daca la a ta e de ajuns, sigur va fi si pentru mine. Mersi de filmulet, ciudat ca nu il observasem pana acum aici, link salvat ptr eventuala achizitie

 

@Laurentiu_LWR: interesanta propunerea ta, mai ales ca varianta asta e mai compacta si mai usoara, insa fara adaptor (pe care nu'l pot face mai curand de in toamna) e mai complicat de folosit. Deocamdata ambele masini au garda la sol de peste 18 cm, dar nu strica sa stiu ca as putea folosi la nevoie si la masini mai joase, de aceea ma orientez spre cel crocodil (plus stabilitatea mai mare la ridicare, chiar daca suprafata nu ar fi perfect plana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Ieri am fost nevoit sa-mi schimb capetele de bara si bucse de la bascula dar mi-am rupt mainile si am febra musculara pana si la gat, de ce? De la suruburile intepenite...
Am portbagajul plin de scule (doamne fereste sa mi-o sparga cineva) dar totusi lipseste ceva, o masina de insuburat cu impact si neaparat cu acumulator!

Ce masina de infiletat/insurubat recomandati? Sa aiba destula putere incat sa destranga multe lucruri intepenite la o masina, m-am uitat la multe modele Makita dar si DeWalt DCF809D2T-QW care are 190Nm dar totusi, 750 de lei... dar este de gaurit/insurubat, nu are cap patrat deci nu prea este destinat pentru ceea ce vreau eu + am nevoie de adaptoare, alti bani, alta distractie etc.

Deci ce naiba sa-mi iau? Ca asa mi s-a luat de suruburile intepenite... pana peste cap, cu tot cu degripante si alte solutii tot am febra musculara si dureri peste tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta sa apara vreo oferta de la lidl pentru pistol de impact pentru vehicule, fara fir, Parkside, 20V are cuplu de 400Nm, pret in jurul a 400 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiu_vr Mersi de idee, ai folosit? Este ok? Si oare este brushless?

Modificat de DaLyR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare,o am eu pe cea de la Lidl si o folosesc in mare parte la roti. Daca sunt stranse la cuplu,le desface.

Are mai multe trepte de reglaj dar inca nu mi-am dat seama cum functioneaza,adica,concret daca strangi cu ea setata la 400Nm si pui cheia dinamometrica vei observa ca inca mai merge strans pana la 110NM in cazul prezoanelor.

Adica eu la roti de exemplu strang cu pistolul(400Nm) dupa care continui cu dinamometrica.Nu m-am increzut niciodata in treptele pistolului.

Chiar daca probabil sunt suruburi pe care nu are forta sa le desfaca complet ajuta ca il ciocaneste si poate il mai slabeste putin.

Dar per total este un accesoriu de avut in atelier.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc erbauer de la Brico Depot, varianta cu hexagon pentru biți dar este și pătrat 1/2. Este brushless la 18v și are o gamă largă de acumulatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare! As vrea sa mi cumpar o trusa de tubulare complexa pe care sa o am pe langa casa in caz ca mai am nevoie pentru masina. Recomandati ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cele deja scrise pe acest topic nu iti place niciuna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zinvelium postarea ta a fost mutata aici , citeste acest topic si sigur vei gasi o recomandare de trusa corespunzatoare cu cerintele tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Vreau sa cumpăr un set de chei combinate și ca variante ar fi: IUS,proxxon,sata,draper;  ce ați recomanda sau in ce ordine?doresc ceva bun sau altceva și la inelare cu cot am văzut cele de la Heytec ce părere aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!