Jump to content

Zgomot culisante etrieri


Zyx
 Share

Postare recomandată

Problema nu apare doar la mine ci si la alt Polo GTI. Acum, nu stiu sigur daca este din cauza motorului(dat fiind ca problema a aparut la 2 GTI-uri) sau este ceva obisnuit la modelul Polo 9N3.

Deci, la unele hopuri/"minigropi" (spun asta pentru ca nu prea obisnuiesc sa iau gropi) se aude un fel de bataie, gen zgomot de la o bucsa dusa... asta in fata, pe la motor- nu pot sa imi dau seama daca este in stanga sau in dreapta...

Acum, celalalt Polo GTI a schimbat mai multe (caseta de directie!!! si inca vreo 2 chestii mai mici - sa zic asa) dar s-a dovedit ca nu era de la alea... Deci sunetul inca mai e...

Deci, numai GTI-urile au parte de acest zgomot/problema sau si celelalte Polo-uri?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut nu e numai la gti problema asta si la mine bate la gropi pe fata stanga eu spun la revizie ca nu e nimic cica ar fi din cauza azotului din roti ca sunt mai dure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coincidenta... Eu totusi inca nu am pus azot (ma "chinui" de cand am luat masina sa ajung sa pun. dar...)

Mi se pare o mare prostie/idiotenie ceea ce ti-au zis... Totusi, care e problema?!?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rechinashu, gasesti pareri pro si contra legate de folosirea azotului in pneuri, in topicul ASTA... Ca sa nu zic, "daca foloseai search..." :vaidecapulmeu:

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut... Totusi, credeam ca au motoare mai grele... Oricum, bucsele sunt de luat in calcul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inca nu am remediat aceasta problema... urmeaza sa vad clar care e treaba acum, la schimbul de ulei. Chestia este ca a mai aparut o problema... cand brachez maxim pe loc (nu conteaza directia) si plec, incet - normal, se aude un cloncanit... de vreo 2-3 ori si dupa care dispare... Problema mai apare la inca un Polo (GTI) - roadrunner. Stie careva?!

Modificat de Zyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a parut ca se aude un zgomot asemanator( ca si cand bate planetara) si nu am decat 3000 km cu ea. am zis ca mi s-a parut. o sa fiu atent daca se mai aude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Se pare ca am elucidat misterul. Chiar daca va vine greu sa credeti cloncanelile ( cele la denivelari + cele la plecari cu roata bracata ) provin de la CULISANTELE DE LA ETRIERI !!!

Acestea raman in citeva mii de km fara vaselina ... provocind sunetele mentionate.

Se rezolva in 10 minute prin demontare si gresare cu vaselina grafitata...

Spor la reparatii :wub: !

La mine nu se mai aude absolut nici un sunet...

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ok, din cate am inteles, nu prea au disparut acele sunete (la Roadrunner)... Deci, daca cineva a mai intalnit astfel de sunete (deranjante) si daca a aflat de la ce este (sau macar a incercat) poate ne anunta si pe noi!

URA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am aceeasi problema :) si a aparut de cand am plecat cu masina de la dealer. Credeam ca mi s-a parut atunci ca nu am mai auzit o perioada dar au revenit. La denivelari mici se aude un bacanit asa cum a fost descris de restul pe aici. Nu prea am timp sa ma duc in service...

Masina are 4 luni si 3000km. Ce m-ar costa daca ma duc in service sa o verifice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu am fel de fel de sunete ciudate. Are cineva idee daca garantia acopera schimbul casetei de directie in cazul in care aceasta e de vina? Din cate stiu articulatiile le suportam noi, dar caseta implica un efort financiar mai mare. De abia astept sa ajung in service sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu este caseta! Roadrunner a schimbat-o si nu era de la ea. Din cate am inteles este vorba despre suportii motor - bucsele. Eu am fost, sunt varza, am dat comanda. Totul tine de garantie. In general depinde pe unde mergi si cum mergi cu masina... Deci, astept sa vad, daca sunetul cedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care inca mai aveti garantie pe elementele de directie (10.000 km sau 6 luni de cand ati cumparat-o).Duceti-va sa vi le faceti, ca dupa aia, va refuza politicos cu tot cu contract de garantie, sau scoateti banutii din buzunar.Eu am avut indelungi discutii cu ei, dar pana la urma mi-au arata contractul de garantie pe directie ,care, e diferit de garantia de 2 ani !! Asa ca faceti-va timp si rezolvati-le acum ! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la caseta de directie, pentru ca asta costa bani seriosi. O bucsa sau reglaj directie nu ustura asa tare. Eu sunt curios daca caseta de directie si tampoanele de la motor sunt suportate de garantie sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui... Stiu pe cineva care si-a schimbat deja crezand ca sunetele sunt de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre bucse daca esti i n 10.000 km sau 6 luni si sunt facute praf ti le schimba.Daca "scartie" numai putin, eu iti urez succes la negociat.(Iti spun asta ca am patit-o !).Despre caseta de directie, daca se dovedeste ca e devina, iar masina e in garantie, sunt obligati prin contrctul de garantie sa-ti puna una noua !!

Asa ca succes !!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi si au gasit defect tampon motor, iar in legatura cu caseta de directie: "ASA FACE TOATE", adica in momentul cand misti de volan stanga dreapta pe loc e "normal" sa se auda o bataie. Dar oare o fi normal ca se simte si in pedalier, iar cand e motorul oprit se aude de la 30 metri de masina??? Cred ca o sa iau service urile la rand pana gasesc pe cineva serios sa imi rezolve problemele. Astazi am ajuns cu 5 minute mai devreme decat ora programata, la PBN. Am asteptat seful de service mai mult de 45 minute, ca sa mearga in probe, a depistat zgomotul de la tamponul motorului( mi l-a si reprodus miscand de motor), dupa care am asteptat alte 6,5 ore ca sa mi se spuna ca ar fi defect tamponul motor. :blink: . Dupa inca o ora mi se spune ca nu este pe stoc si sa vin peste trei saptamani. Concluziile le trageti singuri. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am remediat aceasta problema... urmeaza sa vad clar care e treaba acum, la schimbul de ulei. Chestia este ca a mai aparut o problema... cand brachez maxim pe loc (nu conteaza directia) si plec, incet - normal, se aude un cloncanit... de vreo 2-3 ori si dupa care dispare... Problema mai apare la inca un Polo (GTI) - roadrunner. Stie careva?!

la bracare maxima mai mult de cateva secunde scrie si in manual ca sunt emise sunete si ca nu e recomandata bracarea maxima .... mai ales pe loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Crede-ne ca nu suntem chiar atit de prosti. Intr-adevar (pe mine cel putin) nu ne ajuta fatza... dar totusi...

Multumim oricum... stiu ca ai vrut sa fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am fost astazi si au gasit defect tampon motor, iar in legatura cu caseta de directie: "ASA FACE TOATE", adica in momentul cand misti de volan stanga dreapta pe loc e "normal" sa se auda o bataie. Dar oare o fi normal ca se simte si in pedalier, iar cand e motorul oprit se aude de la 30 metri de masina??? Cred ca o sa iau service urile la rand pana gasesc pe cineva serios sa imi rezolve problemele. Astazi am ajuns cu 5 minute mai devreme decat ora programata, la PBN. Am asteptat seful de service mai mult de 45 minute, ca sa mearga in probe, a depistat zgomotul de la tamponul motorului( mi l-a si reprodus miscand de motor), dupa care am asteptat alte 6,5 ore ca sa mi se spuna ca ar fi defect tamponul motor. :Driver: . Dupa inca o ora mi se spune ca nu este pe stoc si sa vin peste trei saptamani. Concluziile le trageti singuri. Bafta!

pana la urma ai schimbat tamponul la motor ?

daca da - cat timp a luat ?

cam care-i procedura ? - dau motorul jos ?

sau doar il ridica ?

am aceesi problema - clantzane la motor ceva - sigur e un tampon

parca nu m-as duce in romania sa rezolv problema

ca am plans de 3 ori deja de clantanit - eu il auzeam ei nu

imi inchipui ce fac la service

Mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ai schimbat tamponul la motor ?

daca da - cat timp a luat ?

cam care-i procedura ? - dau motorul jos ?

sau doar il ridica ?

am aceesi problema - clantzane la motor ceva - sigur e un tampon

parca nu m-as duce in romania sa rezolv problema

ca am plans de 3 ori deja de clantanit - eu il auzeam ei nu

imi inchipui ce fac la service

Mercic

Pai... da, se agata motorul pe suportul de tinut motorul, si se schimba, cel din stg , cel din dreapta... Dureaza undeva la 3-4 ore.

Chestia care e nasoala la acesti suporti este ca (am vazut foarte clar) se pun pe toate motoarele, inclusiv pe 1.2... acum, hai sa comparam greutatea celui de 1,2 cu 1.8T / sau 1.9TDI (chiar daca 1.8T este din aluminiu) , si, sa mai comparam puterea si fortele care se exercita pe acei suporti... nu au nici o treaba unul cu altul (motorele)... desi probabil si de asta acest cloncanit mai "repede" la motoarele mai mari/grele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!