Jump to content

Capace Roti - Antifurt


Executron
 Share

Postare recomandată

doar niste coliere de plastic (cravate) .. eu asa mi-am pus vad ca inca le mai am ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron...nu prea am mai vazut sa se fure capace, eventual acum iti ia roata cu totul. Bridele alea de plastic (soricei) nu se pun pentru hoti, se pun ca sa nu sara capacul la o groapa, etc. Sistem antifurt cum zici tu, gasesti in targ la Vitan. Este o tabla indoita in forma de U cu partea de sus a bratelor indoita in exterior ca sa formeze niste "talpici". Acelea sunt gaurite si se prind direct de prezoanele masinii. In centrul U-ului este data o gaura cu un tarod (adica filetata) in care intra surubul ce tine capacul. Iar acel surub are sistem anti furt. Totusi modalitatea este destul de proasta...am avut pe Opel si tot timpul ma chinuiam sa potrivesc gaura din centru cum trebuie (de fiecare data cand umblam la roti) si asta nu va impiedica un hot si arata si urat (parerea mea). Si mai gasesti in targ, capace similare cu cele originale, la 500 mii setul. Cu ce sigla vrei tu, asa ca, nu stiu cat de mult merita efortul. Pretul la un antifurt era de 100 mii (acum cativa ani, nu stiu cat mai e acum), deci 400 mii pentru toate rotile. S-o fi ieftinit intre timp

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum "cheita" de la antifurt este aproape universala, se potriveste cam la toate modelele . Deci nu merita efortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron...nu prea am mai vazut sa se fure capace, eventual acum iti ia roata cu totul. Bridele alea de plastic (soricei) nu se pun pentru hoti, se pun ca sa nu sara capacul la o groapa, etc. Sistem antifurt cum zici tu, gasesti in targ la Vitan. Este o tabla indoita in forma de U cu partea de sus a bratelor indoita in exterior ca sa formeze niste "talpici". Acelea sunt gaurite si se prind direct de prezoanele masinii. In centrul U-ului este data o gaura cu un tarod (adica filetata) in care intra surubul ce tine capacul. Iar acel surub are sistem anti furt. Totusi modalitatea este destul de proasta...am avut pe Opel si tot timpul ma chinuiam sa potrivesc gaura din centru cum trebuie (de fiecare data cand umblam la roti) si asta nu va impiedica un hot si arata si urat (parerea mea). Si mai gasesti in targ, capace similare cu cele originale, la 500 mii setul. Cu ce sigla vrei tu, asa ca, nu stiu cat de mult merita efortul. Pretul la un antifurt era de 100 mii (acum cativa ani, nu stiu cat mai e acum), deci 400 mii pentru toate rotile. S-o fi ieftinit intre timp

Hmm, asa sa fie? Mie mi-au furat capacele de la Golf in Sibiu pe 30 noiembrie...dar oricum si eu sunt de parere ca daca e sa ti le fure ti le fura si gata, nu prea ai cum sa ii impiedici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt noi si originale dispar rapid ca se poate obtine un pret frumusel pe ele. vreti antifurturi?

puneti capace de duzina. nu se uita nici dracu la ele!

cele pe care le are Rapier arata beton! serios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rapier acele antifurturi se pun exclusiv ca sa chinui baietii de la vulcanizare. Cheia aia o are orice hot care se respecta. Singurul lucru care ii impiedica sa le fure sunt faptul ca sunt urate (ca au fost gaurite) si se gasesc mai frumoase la urmatorul. Si inca ceva, ce spui tu nu cred ca se potriveste pentru prinderea in 5 prezoane (tabla nu va trece prin mijlocul capacului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am ramas fara 2 randuri de capace originale mi-am facut antifurturi. Sistemul de prindere e simplu - surub + piulita, dar a necesitat sudura pe janta (foarte finutza), nu sunt adeptul de a pune intre prezoane si janta tablele de la antifurturile din targuri. Surubul de prindere mi l-a facut cineva pe strung. Oricum am dat gaura in capac, dar cel putin le gasesc de fiecare data la locul lor. Daca sunteti interesati va pot pune poze sa vedeti cum am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
puneti capace de duzina. nu se uita nici dracu la ele!

:) Totusi ce se intampla cu capacele originale (care au fost furate)?

Daca toti punem capace de duzina nu o sa vrea nimeni originale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu m-am gandit sa dau 2 gauri in fiecare janta si sa bag holsuruburi. Oricum e mai sigur asa decat cu "soricei" din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Dupa ce am ramas fara 2 randuri de capace originale mi-am facut antifurturi. Sistemul de prindere e simplu - surub + piulita, dar a necesitat sudura pe janta (foarte finutza), nu sunt adeptul de a pune intre prezoane si janta tablele de la antifurturile din targuri. Surubul de prindere mi l-a facut cineva pe strung. Oricum am dat gaura in capac, dar cel putin le gasesc de fiecare data la locul lor. Daca sunteti interesati va pot pune poze sa vedeti cum am rezolvat problema.

Cred ca mai sunt totusi persoane interesate. Cel putin eu sunt. Asa ca ... astept pozele. Daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: cu suruburi sudate si table prinse cu prezoanele nu afectati echilibrarea rotilor? Eu folosesc coliere de plastic, cate doua la un capac dispuse opus unul fata de celalalt chiar daca un colier are doar cateva grame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunteti interesati va pot pune poze sa vedeti cum am rezolvat problema.

da, mai sunt interesati, ...dc n-ai ramas intre timp fara ele (capacele, avand in vedere vechimea postului), si dc le mai ai bine inteles (pozele sau capacele fixate).

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul banalului prezon antifurt puteti folosi un surub security torx, care arata ca un torx cu o proeminenta pe mijloc.

Cheile arata asa: http://www.pinrestore.com/images/Img171.jpg si nu cred ca le are orice boschetar pentru ca in primul rand ar trebui sa il bage cineva in seama intr-un magazin de scule, si apoi sa aiba bani sa isi cumpere capatul.

O alta alternativa a triplu patrat (cu chei ca aici: http://www.drivewerks.com/catalog/images/t...03/SK-19704.jpg ) care ar trebui sa se gaseasca usor la dezmembrari de la camioane, motoare, prinderi de usi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron...Sistem antifurt cum zici tu, gasesti in targ la Vitan. Este o tabla indoita in forma de U cu partea de sus a bratelor indoita in exterior ca sa formeze niste "talpici". Acelea sunt gaurite si se prind direct de prezoanele masinii. In centrul U-ului este data o gaura cu un tarod (adica filetata) in care intra surubul ce tine capacul. Iar acel surub are sistem anti furt. Totusi modalitatea este destul de proasta...

ce spui tu aici se aplica pentru masinile care au roti in 4 prezoane; la cele cu 5 prezoane, tabla respectiva are forma de T si se prinde pe 3 prezoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vreti sa va luati capace originale se presupune ca vreti asta si pt ca au sigla VW, Audi, Seat samd. Atunci de ce sa mai vreti sa dati o gaura in mijlocul siglei? Ii distrugeti tot aspectul.

Daca in schimb va luati capace cu 10 lei bucata, nici nu merita ca sa te deranjezi pt un antifurt.

Eu mi-am luat niste capace "penale" pe care am dat 25 le (toate 4), le-am pus acei braduti si de atunci nu-mi fac nicio problema. Nu-s cine-stie-ce capace, dar imbunatatesc considerabil aspectul rotilor, mai ales de la departare :)

Continuati si voi rationamentul si decideti daca merita antifurtul.

post-13767-1201294322_thumb.jpg

post-13767-1201294329_thumb.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut.

Caut si eu capace pt jante de tabla, modelul intalnit cel mai des la autoutilitarele vw. Respectiv acele capace care acopera numai prezoanele.

Problema este ca sistemul de prindere folosit de acest model de capace se foloseste de prezoane. Deci automat capacele de pe Caddy nu le pot folosi intrucat prinderea este de 5x112. (am verificat personal si nu se poate face nicio adaptare)

post-9546-1203855473_thumb.png

Am tot cautat si nu am gasit un model de vw care sa poata fi dotat cu astfel de capace si care sa aiba prindere de 5x100.

Am gasit la Fabia ceva asemanator dar sunt de culoare deschisa si au sigla skoda.

post-9546-1203855734_thumb.jpg

Cam asa ceva as vrea sa gasesc, sau cel putin ceva asemanator, dar care sa fie pt jante cu prinderea de 5x100 :

post-9546-1203855913_thumb.jpg

Ceva idei ?

Multumesc.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi spuna daca pt golf3/vento (modelele ce au prinderea 5x100) sunt capace ca cele din imagine (nr 6 sau 7) ?

Eventual codurile ?

601100nf4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut. o chestie tare. am jante de aliaj. pe mijlocul jentilor sunt niste capacele cu sigla VW. se pare ca mi au furat un capacel de acela. oare am de unde cumpara(cluj) ? ca mi frica sa nu se buleasca jantele daca nu au capacelul acela.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am vazut azi la un vecin de-al meu care are Renault cum procedeaza: are o piulita sudata pe capatul axei, intre gaurile in care intra prezoanele, iar de afara vine, tot asa cu un surub cu cap antifurt care trece prin mijlocul capacului de roata, prin sigla, mai precis, si se strange in aceasta piulita. Si gata!

Metoda mi se pare foarte desteapta!

Are cineva detalii???

PS: am sa fac niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pagina anterioara ai citit?? la postul 18 ai doua variante de prindere fctie de nr prezoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat niste capace "penale" pe care am dat 25 le (toate 4), le-am pus acei braduti si de atunci nu-mi fac nicio problema. Nu-s cine-stie-ce capace, dar imbunatatesc considerabil aspectul rotilor, mai ales de la departare :vwrullz:

Continuati si voi rationamentul si decideti daca merita antifurtul.

Merita si nu merita... Ce s-ar intapla daca dai cu roata intr-o groapa cat de cat?

Sigur se sparg capacele ieftine. Apoi, iar va trebui luat un set... sau se dau la bucata?

Daca totusi se dau la bucata, atunci merita!

Ptr Dragos R - am citit, dar nu m-am dumerit foarte mult cum naiba-s T-urile sau U-urile de tabla :argue:

Rog detalii, poze, mai ales poze!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!