Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Am verificat dc e prinsa bine si e OK. Dar ceva tot suna pe acolo si trebuie sa aflu exact ce :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • alexdm

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit aproape tot topicul asta luuung...

Zic si eu la randul meu :( :

in primul rand motorul asta 1.2 12V nu este altceva decat 1.6 16V fara un cilindru.

Asa ca adio design skoda si alte trestii. Skoda a facut un motor de 1.2 8V pe care l-au scos ca sa fie ieftin si economic. Ala are 55cp si niste performante jenante.

E adevarat ca nu prea iei amenzi cu ibiza , dar motorul asta combinat cu cutia scurta face ca sa ajungi in 8 sec. la 80kmph , de unde si senzatia surprinzatoare de putere.

Apoi , am citit si niste povesti pescaresti cu ibiza 1.2 la 180kmph. Masina vine cu 147kmph viteza maxima. Se pot adauga 10 kmph pentru drum in panta dar pentru viteze uzuale se discuta de ~140 kmph.

La ibiza mk4 facelift cred ca au schimbat suspensiile. Nu mai sunt alea sportive dinainte. Cum e mai bine sincer nu stiu. Pe anumite zone cu denivelari trec loganurile pe langa mine lejer , chiar si alea 1.4 8V. Nu-mi permit sa merg mai repede ca sa nu ricosez din gropi ....

Pe drumuri bune pot lua si cu 60kmph curbe stranse (nu e necesar sa testati , puteti sa ma credeti pe cuvant).

Per total sunt mai mult decat multumit. Mai ales ca cele doua portiere pe care le am fac cat una si jumate dinastea normale ca lungime. Asta-mi place la nebunie si sincer nu stiu de ce ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,2 isi face treaba pana in 140 ..asa este...apoi lent.. ajungi la 170 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,2 isi face treaba pana in 140 ..asa este...apoi lent.. ajungi la 170 :)

ce benzina folosesti? :)

eu cand vreau sa "trag" de ea schimb treapta 3 cu 4 pe la 80-90 si treapta 4 cu 5 pe la 120. dupa devine lenesa, lucru normal pt un motor de 1,2 si 70cp.

lent si la vale am ajuns si eu la 170 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit de la 25 la 37 si deja nu mai vad :S sper ca nu era mai inainte...am facut un post pt ce vroiam dar a fost inchis...

Din ce am citit pe acest thread am descoperit cum sa desfac bancheta, ce roti merg pe ibiza, ce ulei, ca freaca roata daca tragi max stanga, cum sa fixez ceasu .... :salut:

Eu vroiam o parere despre varianta cu motorul 1.4 16V 85CP ...cam ce consum are in orase mari, in afara, calitatea materialelor, fiabiliatate, daca are probleme, suspensia, stabilitate...

multumesc :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o ibiza 1.4 de 85 cai. Am pana acum 6000 km. Sunt foarte multumit de cum trage motorul. De fapt sunt foarte multumit de masina per ansamblu. De fiabilitate inca nu pot sa ma exprim. Trebuie sa astept sa ajung pe la 60-80000 km intai. :)

Sa le luam pe rand: in Bucuresti, daca merg cuminte, consumul e undeva intre 9 si 9,5%. Daca nu e aglomerat orasul, scade sub 9%. Daca ma dau la ea, creste. In afara, poti scoate si consum de 5%.

Suspensia e cam rigida, simti orice denivelare. Nu mai vorbesc de gurile de canal sau liniile de tramvai. In schimb, pe viraje sta foarte bine. Masina e stabila. Inainte am avut o skoda fabia, si nu se compara. Ibiza e mult peste.

Legat de materiale, nu poti sa ai prea mari pretentii la o masina de 12000 euro. Oricum, comparativ cu alte masini din clasa ei, materialele sunt ok. Oricum era loc si de mai bine. :Driver:

Pentru orice alte nelamuriri, iti stau la dispozitie. ;)

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompiliu, eu ti-am inchis topicul. Nu era deschis unde trebuie si despre motorul asta s-a tot vorbit. Nu am nimic personal cu tine.

Eu am acelasi motor, doar ca e cu 75 cp, am deja 20.000 km, timp in care am avut timp sa ma bucur destul de el. Din cate am citit, e un motor fiabil, este deja de ceva timp pe modele din gama Vag, inclusiv VW Golf 4 si 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...nu am luat nimic personal :Driver: my bad

incercam si eu sa-mi fac o parere...tot mai mult tind sa vreau ibiza :) ...am mai avut un leon, modelul anterior si imi place SEATu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si fa un test drive cu masina, o sa-ti placa sigur. Diferenta intre bora si ibiza e destul de mare la portbagaj si putin la spatiul in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha...aia imi imaginam si eu :Driver: + ca Bora mea are cuplu 240Nm..e diesel deh...test drive parca tre sa am 2 ani de carnet si nu am...am fost prea comod sa il iau mai repede :rolleyes: eventual sa ma care ei cu masina si eu sa zic..."da-i blana!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa ai 2 ani de sofat ,trebuie pur si simplu sa ai carnet. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

sunt si eu un proaspat posesor de ibiza 1.4 85 cp 2007, si tin sa precizez ca eu am facut test drive si aveam numai 8 luni de cand aveam carnetul :hainoroc:. Eu le-am spus celor de la repr si au zis ca nu-i nici o pr... jumate de drum a condus un tip, mai sportiv, sa vad cum se comporta masina; si cealalta jumate am condus-o eu, ca un mosnegel, ca na... eram incepator :P

in rest sunt ffff multumit de ea. intr-adevar suspensiile sunt cam rigide pt oras, in schimb pt exterior stabilitatea e atuul masinii.

la cat mai multi km fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci...in concluzie...in prmii 2000 de km nu pot trece de 300 rpm si sa nu fie mai mult de 2 pers in masina?.....si daca nu respect asta ce se poate intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vroiai sa zici 3000 rpm.

in carte scrie altceva. In prima mie de km circuli cu maxim 3/4 din viteza maxima, urmand ca apoi sa cresti treptat viteza.

Mie mi s-a spus cand am luat-o in prima mie de km sa nu trec de 3000-3500 ture. Apoi, usor usor sa cresc turatia. Mi s-a mai spus sa nu calc brusc acceleratia, si sa evit incarcarea la maxim a masinii (asta in primii 1500-2000 km).

Eu asta am respectat, la rodajul ei.

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Voi fi mandrul propretar al unei ibize fever 1,4 TDi lluvia blue sport rider :P .Mititica e in Curtici acum,sper sa o iau luni.

Ce puteti sa-mi spuneti despre strut brace ,adica bara care se pune in compartimentul motor pentru a rigidiza un pic puntea fata :P (daca ma insel mea culpa).Ma gandesc ca exagerez la motorasul asta de 70cp dar am momente cand vreau sa conduc mai sportiv,asta a si fost ideea de a lua ibiza si nu polo,si vreau masina sa aiba o directie OK.Are sens un asemenea add-on sau e inutil la configuratia asta? :P

Alta intrebare ar fi legata de interior,suportul de pahar poate il voi lua mai tarziu,acum vreau direct de la dealer sa aiu kitul de interior 6L0064703 ,mi se pare un pic cam prea negru bordul si vreau sa pun insertiile de aluminiu pe ea.Este cineva care are acest kit instalat , merita instalat?exista solutii mai bune etc.Daca putet sa puneti si ceva poze ar fi excelent(nu am vazut decat consola centrala in poze si am inteles ca exista si pt gurile de aer ceva trim inclus-nu ca ma dau in vant dupa idee-).

Eu sunt din bucale si am inteles ca lumea se intalneste in fata la sala palatului,cand,intre ce ore etc.Claxonam de 2 ori sau de 3? :P

Ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne intalnim in fiecare duminica la academia militara, de la ora 11:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=19386

si in fiecare joi la sala polivalenta, de la ora 19:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7584

Strut bar e utila, ar fi mai utila in conditiile in care ai pune si celelalte bari de rigidizare, exista 4 in total, in fata sus si jos si in spate sus si jos. Pentru amanunte foloseste search, s-a mai discutat problema asta.

Pentru poze cu inelele cromate de la gurile de ventilatie ai aici un link:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=428395

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti eu nus ce sa va zic acum,doar ca deja sunt pus bine pe ganduri.Luni imi iau jucaria de la dealer si recunosc ca nu m-am gandit pana sa citesc articole pe aici la strut bar capac motor si zgomote la masina.Eu am luat-o pe baza a 2 principii: ibiza si diesel.Dorea inima un 1,9 dar nu s-a putut decat 1,4. :icon_thumright:

Acum ca am citit pe aici tot felul de probleme si belele "visul" meu de a lua masina si a fugi de la dealer s-a cam spulberat.Daca treceti pe la dona constanta luni pe la 13 si vedeti un dealer spanzurat inseamna ca sunt acolo si ridic masina.Mi-am propus sa ma uit si la ultimul surbel daca e strans si cum arata.Nu pot decat sa va multumesc la toti si sper sa ne auzim cu bine :Driver:

BTW sunt din Bucale :blink: dar cu numere de CT (mama ce o sa mi-o fur in trafic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tdi nu este chiar asa de lenes cum se spune.

eu am o ibiza cu acest motor si o skoda o2 cu 1.9 - 105 hp.

la ibiza daca schimbi pe la 3000, e destul de sprintena.

si nici de zgomot nu ma plang, ca suna frumos:)

o sa-i fac o vizita lui mr. voinea pt chip.

tot de la dona am luat-o si sotia e multumita de ea, chiar sta f bine pe curbe, suspensia e cam tare.

pe a2 am mers cu 160 aproape cap-coada.

una peste alta e o masina de oras care nu te lasa nici la drm lung:)

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Negru, stiam de suspensie de cand am fost la dealer,test-driveul l-am facut in curtea lor sambata(sa fie goala) cu un 1,2 care m-a surprins.De la inceput le-am spus ca nu vreau sa ies afara ci doar sa o invart prin curte :P.Comportamentul in viraje a fost excelent si ce mi-a placut e ca stimteam in scaun pana si santurile unde se imbinau dalele de beton.Ce sa mai zic de limitatoarele de viteza-vai si amar de rinichi- :P .

:P Cu cine trebuie sa vorbesc pentru a deveni membru cu drepturi depline? :P La intalniri oricum (o sa) vin.

Peace to all. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica "drepturi depline"?

In orice caz, sa o stapanesti sanatos. Sigur o sa fi multumit. E o bijuterie de masina :icon_thumright:

La banii dati pe ea, mi se pare in continuare cea mai buna alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Membru cu drepturi depline devii dupa ce ai un anumit numar de posturi si ai demonstrat ca meriti sa devii membru, nu trebuie sa vorbesti cu nimeni. Pe vwforum nu functioneaza vechiul sistem cu telefonul cu fir scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal baieti,In sfarsit am luat-o , este superba.Multumesc Catalin dealer Dona Constanta,super baiat :icon_thumright: .Data viitoare sper sa vin si cu poze.Ce pot sa va zic acum e ca sunt super fericit si multumit de alegerea facuta.Sper ca sentimentul sa se pastreze. :rr:

Pe curand.Peace to all.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

felicitari sa o stapanesti sanatos :) asteptam poze si raspunsuri la PM-uri ....de cand ti-ai luat masina nu ai mai dat pe acasa :cheers: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!