Jump to content

Platforme


MishuL
 Share

Postare recomandată

Dragii mei, eu in talonul bus-ului nu am greutate remorcabila trecuta, dar sunt dispus sa ma duc sa le dau alora de la RAR cu cartea tehnica in cap si sa mi-o treaca: 1200 cu frane, 1000 fara. Sarcina tot max autoriz la gog e 2250, deci cu rem de 1200 e fix cu 50 de chile sub 3500, deci nu tre' sa dau de E.

Ce am gasit:

http://www.mobile.de/SIDs1Gi2fVnhWYCf3afxV...LKWA1HinPublicA

Ei bine... la asha dihanii, o sa fie de la anu' taxe enorme de inmatriculare? Sau scapa? Ma pasioneaza grav...

Dupa cum vedetzi aia e pt motociclete, dar e destul de mare si ma simt in stare sa o adaptez pt carat mashini....

LE: nu shtiu de ce naiba de aici nu poate merge link-ul... in fine; pe mobile.de, cautat trailer, sub 2000 E, pt transportat vehicule, in Germania. Platf are total max aut. 1100 si e 1000 de iepuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.mobile.de, dai pe engleza, dai in stg. pe Truck, commercial & utility vehicle, pe urma Trailers, pe urma la Category- Car carrier, greutatzile pe muinim, pretzde la sub 1000 la 2000, tzara Germania, si tre' sarc max autorizata sa nu sara de 1250- pt ca adunat cu 2250 la gogo sa nu sara de 3500 ca sa nu tre' E-ul.

Ma-sa, acum nu-l mai gasesc! Era o platforma pt motociclete, mare, sarc totala max 1200 parca... si incapea si mashina pe ea.... La 1000 euro.

Dar daca ma gandesc mai bine, parca ar fi mai mishto o platforma cu motor 9camioneta), sarc max 3,5 tone- pretzurile incep de pe la 4500... si nici nu-mi mai tre' E-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca ma gandesc mai bine, parca ar fi mai mishto o platforma cu motor 9camioneta), sarc max 3,5 tone- pretzurile incep de pe la 4500... si nici nu-mi mai tre' E-ul...

si ai 2 avantaje...consum /cost probabil mqai mic, si mai usor de condus decat busul cu o remorca si masina pe ea. dezavantajul ar fi ca daca nu vrei sa cari cu ea trebuie sa mergi asa, pe cand la bus ai scoate remorca si ar fi bus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sunt conditiile legislative pentru a conduce un autoturism cu remorca avind doar categoria B?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o remorca mica la Oltcit pe vremuri. Avea cam 500 kg si sarcina de vreo 400 cred.

Pentru categoria B stiu ca sint doua cazuri:

- remorca cu sistem propriu de frinare si greutate maxima X (700 kg ??)

- remorca fara sistem de frinare si greutate maxima Y (300-400 kg ??)

Ma mai interesez ca google nu im da mare lucru :hainoroc:

ps: oricum o platforma pentru carat masini deja intra la alta categorie de permis.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masa totala autorizata a remorcii + masa totala a autovehiculului tragatot nu sar de 3500kg... e ok si cu B. Peste asta trebuie ca masa totala autorizata a remorcii sa fie mia mica sau egala cu masa remorcabila a auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B) CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

sursa: http://www.20auto.ro/legislatie.php?categorie=B3

Eu stiam ca exista si ceva diferentiere in functie de paltforma/remorca cu privire la sistemul de frinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

multzam

adica remorca poate avea max 3400 sa zicem? iar autoturismul 3500? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA UN OM CARE A CARAT DUPA EL O REMORCA, VA POT SPUNE CA DIN PUNCT DE VEDERE AERODINAMIC/CONSUM, ASTA-I SOLUTIA.

SE RECOMANDA REMORCA IN LOCUL SUPRAINCARCARII UNUI AUTOTURISM, MAI ALES PRIN UTILIZAREA UNUI PORTBAGAJ EXTERN.

PE LANGA ASTA O REMORCA E MAI SIGURA IN CURBE SI LA FRANARE (ASTA IN CAZUL IN CARE REMORCA E DE PESTE - NA CA AM UITAT PANA LA CATE Kg REMORCA NU E DOTATA CU FRANA), DEOARECE NU SCHIMBA CENTRUL DE GREUTATE SI NICI NU SUPRASOLICITA FRANELE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tonic: remorca poate avea masa totala cit cea a autovehiculului tragator. Si asta daca este dotata cu frine. Daca nu preuspun ca nu sint prea departe de adevar in a spune ca masa toala nu trebuie sa depaseasca jumatate din masa masinii tragatoare. Poate chiar mai putin.

De recomandat una cu frine. E mult mai sigur asa.

Sa nu deschid arhiva sa-mi amintesc ca taica-meu a pus paie intr-o roata ca avea pana :hainoroc: Plus palmele aferente dupa cap prin orase unde oamenii voiau neaprat sa treaca chiar dupa fundul masinii la semafoare si treceri de pietoni si trebuia sa bag frina ca sa nu-i iau sub roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor va rog sa tineti cont ca de anul acesta se plateste asigurare si pt remorci....astfel de ex eu pt remorca sarcina max autorizat 2000 kg (platforma auto) voi plati ''numai'' 444 lei de astia noi si grei adica mai mult decat pt o masina cu motor 1,9........asa ca remorca devine un lux adica daca no folosesti frecvent si nu produce nimic mai bine lipsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!