Jump to content

Cum vopsim bandourile din bari, usi si manerele?


Rust-eze
 Share

Postare recomandată

Salut, stie cineva cum vopsim bandourile si manerele?

Am auzit la cineva ca nu prea tine vopseaua pe ele.

Si daca dezlipim bandourile de pe usi cu ce le lipim la loc. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am vopsit eu fara sa le dau jos ,doar capetele clantelor le-amscos.Am tras de ele am mascat bine cu banda in jurul lor.inainte am dat cu plastic primer. Pe interiorul manerelor nu mi-a iesit chiar perfect dar acolo nu se vede si oricum se freaca mai tare ca acolo prinzi cu degetele. Am dat lac mai multe straturi si pe bandouri am dat inainte sprit chit dar am vazut la un prieten care si-a vopsit bandourile fara sa dea sprit si mi-au placut mai mult ale lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe piata spreyuri numite plastofix dar numele poate sa difere in functie de producator.Te costa 20-30 ron unul.Acesta face "priza" intre vopsea si plastic.In rest cam ce a zis si ovideos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bandourile trebuie smirgheluite bine de tot pana raman fine dupa care se da cu fuller si inca niste chestii, nu le stiu pe toate... cel mai bine mergeti la un service pt chestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

du-te la un vopsitor specializat... macar stii ca iese perfect... decat sa dai banii pe vopsea si restu' solutiilor de preparare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa faca cineva un tutorial putin mai detaliat pt vopsitul plasticelor cum ar fi clante usi, bandouri laterale sau oglinzi ext.

vreau sa vopsesc oglinzile ext; se dau jos foarte usor si cu ajutorul unui spray si a unui primer le-as putea vopsi eu fara sa merg la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au spus si cei dinaintea mea pasii ar fi urmatorii:

- demontate piesele

- smirgheluite

- degresate

- plastic primmer (obligatoriu, altfel de cojeste vopseaua in timp)

- vopsit, lasat 12 ore, vopsit din nou (al doilea strat)

Daca conditiile in care se realizeaza vopsitul componentelor intruneste anumite conditii (sa nu fie praf, umezeala, vant, frig), totul va iesi foarte bine.

Atentie la distanta de pulverizare a vopselei - de obicei 25 - 30 cm

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai posteaza si tu ce ai gasit :) sa ne bucuram toti de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe alte forumuri, nu cred ca as putea sa pun aici toate linkurile pt ca nu toate posturile din topicurile gasite au legatura si sunt destul de lungi. am mai gasit cu google tot felul de pagini cu sfaturi despre vopsea, primmer, lac ; in general despre cum se face vopsirea placticelor.

o sa incers ca fac eu un rezumat/tutorial mai detaliat din ce am gasit. oricum eu preiau informatia, la nivel practic sunt zero, de asta am si ezitat sa postez pt ca nu am nici o experienta vizazi de vopsirea suprafetelor de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am dus la vopsit. Astept rezultatul vineri-sambata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sa postezi impresiile despre calitate... un pret ;)

tnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret? 150 RON toate. Dar atentie s-ar putea sa coste ceva mai mult pt ca eu avand mai multe repere de vopsit oricum pregatea vopseaua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
pret? 150 RON toate. Dar atentie s-ar putea sa coste ceva mai mult pt ca eu avand mai multe repere de vopsit oricum pregatea vopseaua...

Unde ai facut ca sa mergem si noi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la lasting service. Gasiti la service-uri un topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine e interesat va putem oferi servicii de cromare, vopsea cromata diverse culori si aurire pentru toate componentele masinii dvs.Accesati site-ul www.goldsystem.ro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEVA ELEMENTE CROMATE CARE SE APLICA PESTE BANDOURILE LATERALE SI BARI, NU STITI PE UNDEVA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Desi e vechi topicul.. intreb si eu. A reusit cineva sa cromeze bandourile laterale ? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cauta pe forum dar nu prea am gasit..posibil sa nu fi cautat mai atent...dar intreb si aici..

daca vreau sa imi fac niste dungi de alta culoare pe masina, imi trebuie aprobare de la politie, sau acte ceva ??? sau le pot face de capul meu???

a mai facut asa ceva cineva??

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la RAR si ti le trece in certificat (a doua culoare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar le pot vopsi cum vreau eu si apoi ma duc la RAR sau trebuie sa trec mai intii pe la ei si sa le zic cum si ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la vopsesti in aceeasi culoare, dar nuante diferite, nu mai trebuie sa te duci la rar. :angry:

later edit : scuze, abia dupa m-am uitat la profilul tau si am vazut ca masina e neagra!

eu vazusem o xsara care de fel era argintie, si avea capota si plafon negre; am intrat in vorba cu proprietarul, care mi-a spus ca de fapt "negrul" ala era o nuanta de gri, si de-aceea n-a mai necesitat vizita la rar

Modificat de Durpaneus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci ptr info...oricum este o idee de a mea de cind am luat masina...dar pina sa trec la fapte mai este... oricum ma tot gindesc sa ii mai bag un pic de rosu pe ea :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!