Jump to content

Nu gasesc unde este butucul de descuiat usa la pasat!


SilentAssasin
 Share

Postare recomandată

Nu gasesc unde este butucul de descuiat usa la pasat!Am inchidere centralizata din fabrica,dar de ce nu si butuc? Daca mi se descarca bateria peste noapte de exemplu, cum mai descui masina?sparg geamu? Nu pot crede ca au fost atat de imbecili sa nu monteze un butuc macar la usa soferului pentru aceste cazuri!

Masina este un Passat din 2000 full option...

Sa fie cumva in spatele ornamentului de plastic al clantei?

Modificat de Forever4x4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butuc nu este decit pe partea stinga ( sofer ) acolo este inchiderea centralizata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca masina a suferit un tuning. Poate vechiul owner (daca exista???) sa fi preferat sa le inlocuiasca.

Eu am butuci la ambele usi si masinile noastre au acelasi an de fabricatie.

La 5.5 am obs. ca e butuc doar la usa sofer.

Eu daca nu aveam, nu-mi faceam probleme, intram prin portbagaj :beerchug:

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu vad logica de ce sa scoata butucul vechiul proprietar . era mai mult de munca sa il scoata. si cu ce sa astupe gaura? La voi este butucul in manerul clantei,respectiv unde sprijini degetul gros cand tragi de clanta? sau e sub clanta?

Acolo unde sprijini degetul gros la mine este corp de plastic. sa fie sub acel corp? am ingercat sa trag de el, parca e ca un capacel dar nu merge scos si pe deasupra mai si sare vopseaua.

Ma ia capul cand ma gandesc ca trebuie sa sparg geamul sa descui masina....

Solutie ar mai fi ca am butuc la porbagaj. si as putea intra prin probagaj daca se rabateaza banchetele, ceea ce nu cred. Tapiteria e piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logica a fost sa nu poata deschide nimeni masina decat cu telecomanda (sau spargand geamul). Daca si la Dacii se poate treaba asta, nu s-o putea la Passat? Acele capace de langa clanta sunt ca si cele din spate, asa ca nu mai incerca sa le scoti ca le rupi. Cand deschizi usa o sa vezi 3 gauri din care probabil una are capacel de plastic. Daca-l iei jos gasesti un surub care desface butucul de la yala. Poti sa-l scoti sa te convingi daca ai su nu butuc. N-am mai vazut asa ceva, dar e un mic tuning + ca nu-ti poate forta nimeni yala,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza din avion pe care ai pus-o cred ca al nostru coleg cosmin are dreptate. Incearca sa pui o poza mai aproape cu clanta de pe stanga. Eu tot 2000 am si are butucuri pe ambele usi din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te stresa ca nu ai butuc in usa,bateria nu moare asa subit de pe o zi pe alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...am observat ca nici porbagaju nu il pot deschide daca nu deschid masina intai cu inchiderea centralizata.asa ca ramane sa fiu atent la baterie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca sa te enervez mai tare: ai doar o telecomanda? Atunci s-ar impune sa mai cumperi macar una. Si inca ceva: ai grija si la bateria de la masina. Daca ai alarma.................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fi atent nu numai la bateria din masina, ci si la bateriile din telecomanda cheii. Daca le inlocuiesti... o sa ai surpriza sa nu ti le mai recunoasca daca bagate in butuc. (chestie verificata de mine).

Singura solutie pana, la achizitionarea unui butuc, ... lasa putin rabatata bancheta mare din spate, mai ales acum ca a venit si iarna...............

P.S. pozele sunt destul de edificatoare,

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si explicatia ! Pot sa faca si altii daca doresc.

multumesc..:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si eu am un Passat 2000 si am aceeasi problema ... canci butuc pe stg. sau pe dr.

Cu toate acestea, inchiderea centralizata functioneaza de la butucul portbagajului, chiar si coborarea/ridicarea geamurilor.

Nu cred ca este un tuning al fostului proprietar, cred ca este mai degraba o optiune la achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butuc unde poti sa bagi cheia este doar pe partea soferului

la usa pasager este un ornament

acelasi ornament se poate pune si pe yala de la sofer si astfel se acopera orificiul unde intra cheia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate este offtopic dar aş vrea să ştiu dacă găsesc pe undeva de cumpărat doar butucul pentru cheie şi c-am c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti gasi sh , la dezmembrari sau de nou la magazin de piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias

Eu am butuc si pe stanga,si pe dreapta,dar recent am schimbat butucul de pe stanga,un ,,meserias`` mia spus ca de aceeea nu merge manerul cum trebuie,si se deschide cand deblocehz doar de la a 2 a tragere a manerului!Si apropo,imi merg greu manerele,trebuie sa tragi putin de ele,ce sa le fac sa mearga mai usor?Multumesc anticipat!

poti gasi sh , la dezmembrari sau de nou la magazin de piese auto

Salut,eu la`m comandat din GERMANIA,dupa cheia originala,am dat codu chei,si ce piesa am dorit,si am avuto.Pretul a fost de aprox 100 euro!Sh nu poti sa iei,pentru ca nu se va potrivii cheia in el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala sh se poate adapta dupa cheia existenta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greşeala mea. De fapt nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@petitos23: Există Kit de reparaţie pentru butuc, are codul (codurile, că sunt 2) 1U0898001 şi 1 U0898002. Ce am găsit eu este produs Skoda, (cred că sunt singurii care le fac), dar merge la toate maşinile VAG. Diferă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!