Jump to content

Suspensie Audi A6 C5


Jannis
 Share

Postare recomandată

De curand am achizitionat un Audi A6 1,9 tdi din aprilie 2002. sunt foarte incantat de masina, merge impecabil. Totusi de vreo 3 zile, aud un "fluierat". Chestia asta se aude numai cand trec cu o viteze de peste 30 km/h pe drumurile mai proaste cu gropi si denivelari. Sa trebuiasca sa schimb amortizoarele? Pentru ca de aici cred ca e toata "galagia" asta. Si daca de la amortizoare sunt ... cam cat costa sa le inlocuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VErifica bucsele de la rotile de pe fata si bratele . S-ar putea sa fie defecta vreo bucsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fluierat??

Ar trebi sa se auda clampaneala,bataie,dar fluierat??

Ma rog,amortizoarele te duc undeva pe la 9 mil/4 buc.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiti sunetul unei pompe vechi de umflat rotile. cand dai in gol, asa se aude si la mine. Bucsele sunt ok, la fel si bratele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si fustele de la amortizoarele spate sa vezi daca nu-s corodate.

Inainte de a cumpara amortizoare noi fa mai intai un test la astea care le ai sa fii sigur ca de ele provine problema.

Oricum suspensia la A6 cu motor 1,9 e cam zgomotoasa... dar nu fluiera :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca e normal ..pt ca tu crezi ca zgomotul ar veni de la amortizoare ?

Pai daca e asa ..nu se aud cam tare?

Nu cred ca e normal sa auzi cum lucreaza amortizoarele !

Verifica si presinea in roti sa nu fie prea mare si sa fie masina prea rigida.

Pune 2,2 in toate.. sau cel mai bine pune cat iti scrie pe capacul de la rezervor. (la mine e 2,2 in toate 4 )

DUCUPRO : tu ai pneumatica banuiesc si ... te inteleg :blink: ca si cum ai avea 4 pompe ;)

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu suna nimic insa la o multime de masini se aude un zgomot ca de pompa de aer cu toate ca amortizoarele functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La A6 pe care l-am avut, se auzea zgomotul de pompa datorita amortizoarelor pe gaz, si a continuat sa se auda si dupa ce am schimbat amortizoarele, deci nu prea are legatura cu gradul de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-a mai zis cineva, posesor de A6, ca toata chestia asta e cat de cat normala. Multumesc pentru sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Suspensie Audi A6 C5

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!