Jump to content

Oglinzi electrice ( fierbinti din senin ) + o mica belea !?


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

octavp_2000

Salve Passat Gurus,

Am si eu doua probleme ( una mica si una mai mare din punctul meu de vedere ). Deci prima data ... am reusit sa rup butonul din care imi reglez oglinzile la Passat ( un Passat din 2000 , 1.6 ). Intrebarea mea e cum reusesc sa il schimb ? A mai fost cineva intr-o asa situatie ?Daca da orice informatie ar fi de mare ajutor( inca ma mai doare sufletul ca nu am fost suficient de atent ...). Tot legat de povestea asta poate stie cineva cum se da jos fata de portiera ( de la sofer ) cu cat mai multe detalii ( se pare ca sunt antitalent la chestiile astea cu toate ca imi place sa fac singur chestii legate de masina).

A doua problema ... am observat weekendul trecut( inainte de a rupe butonul :-) ) ca oglinzile erau foarte fierbinti dupa ce mergeam doar 2 minute !!?? Dupa ce m-a tinut asa o zi am observat ca a doua zi erau din nou reci dupa ce am mers vreo cateva ore prin soare . Are cineva vreo idee ?

Multumesc anticipat pentru orice informatie.

Numai bine,

Octav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tapiteria se desface astfel:

1-se scoate scote capacul interior de la minerul portierei;

2-se trage in sus minerul de plastic (cu tot cu ansamblul de butoane de comanda);

3-se scoate mufa de la modulul electric, prin extragerea laterala a elementului de zavorire a ei;

4-se desfac cele 3 suruburi care fixeaza zona minerului in tabla (dublura) usii;

5-se desfac cel doua suruburi de la baza;

6-se ridica fata portierei pentru a iesi chederul de la geamul portierei aprox 10cm., apoi se scoate camasa si elementul de prindere al cablului de deschidere a portierei (minerul cromat) este indicat cu geamul coborit;

7-se extrage mufa de la LED-ul de avertizare (daca este cazul) si mufa de la ansamblul electric de la oglinzi; si GATA.

Cred ca nu am sarit nici un pas si sper sa-ti fie de ajutor, nu este mare scofala, doar prima data.

Cu oglinzile mai intii verifica daca chiar se incalzesc si apoi mai discutam, vezi sa nu fie actionat butonul de dezaburire a lunetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam eu ca aici pe forum am vazut pozele din link-ul lui Andi, dar nu le mai gaseam si cum nimeni nu a intervenit cu un link la ele, m-am gandit sa pun link-ul de mai sus care-l aveam salvat in bookmarks. Macar asa l-am provocat pe Andi si a pus linkul :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in legatura cu incalzirea oglinzilor,comutatorul de reglare a oglinzilor are trei pozitii!in sus oglinda se regleaza oglinda de la sofer, pe mijloc punct neutru dar mare atentie in aceasta pozitie functioneaza dezaburirea oglinzilor e si afisat insemnul si in jos se regleaza oglinda de la pasagerul din dreapta!daca comutatorul se afla in pozitia de mijloc e normal sa se incalzeasca oglinzile!cel putin asa e la masina mea eu nu stiu ce masina ai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!