Jump to content

Lasting Service


Rapier
 Share

Postare recomandată

Dat fiind accidentul prin care tocmai am trecut, am intrat in legatura cu cei de la un service auto care s-a specializat pe masini din grupul VAG. Cum numarul de service-uri in care se face treaba nu este niciodata suficient si dat fiind faptul ca patronul service-ului nu este membru pe acest forum (cel putin nu inca), am considerat ca pot da datele de contact si locatia pentru cei interesati.
Personal, sunt foarte multumit de modul in care au lucrat si mai ales de rapiditate. Nu mai dau aici detalii, pt cei interesati exista topicul in care am descris accidentul AICI

Firma: Lasting Service S.R.L.
Adresa: Aleea Pacala 33-35
Tel: 346.17.88
FAX: 346.17.89
Patron: Dl. Ing. Sandu Victor (mobil: 0744.672.445)

Pentru orientare, service-ul se afla pe o straduta neasfaltata, paralela cu cheiul Dambovitei, situata approx la 20 de metri dupa intersectia dintre Mihai Bravu si Splaiul Unirii (vezi atasament), venind dinspre Berceni catre Dristor pe Mihai Bravu. Straduta se afla pe partea dreapta.

Ca avantaje as enumera faptul ca dispun de facilitati bune, au meseriasi priceputi si lucreaza foarte rapid. Nu pot sa ma exprim asupra pretului deoarece, in cazul meu, a fost suportat de CASCO. Au acord de decontare directa cu OMNIASIG deci acest lucru este un avantaj suplimentar pt cei care au acolo asigurarea.

P.S. O sa explic Dl-ui Sandu Victor cum sa intre pe forum si probabil va continua chiar dansul explicatiile. Poate aranjam si niste facilitati speciale pentru membrii vwForum smile.gif Nu uitati insa sa spuneti ca veniti de pe forum.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rapier

    38

  • Jacku

    13

  • ezekio

    9

  • drw99

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un amanunt suplimentar aflat in seara asta. Service-ul are acorduri de decontare directa cu toate marile companii de asigurari: Alianz, Omniasig, Asiban, ASIROM... si va continua in scurt timp cu BT Asigurari si Generali. Luni am promis Dl-ui Sandu ca trec pe la service si il ajut sa-si faca user pe forum. Astfel va putea intra si raspunde personal intrebarilor legate de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga-l pe forum ca avem nevoie de oameni ca el aici. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am fost al doilea client de pe forum al acestui service... :D

Si daca pe un alt topic a trebuit sa dau un feed-back negativ, aici o sa dau unul pozitiv... :D Oamenii se misca f bine, Dl. Sandu a fost f receptiv la cererile mele. Am intrat in service pe la ora 11 si am plecat in jur de ora 15... cu aripa dreapta fata vopsita. Pe codul meu de culoare (LA1W) exista 7 (da, SAPTE!) nuante, vopsitorul a preparat doua retete si a facut probe, cu lac cu tot, pe niste cartoane. Cred ca am ales impreuna cea mai buna solutie... o sa vad dupa ce o sa spal masina eventuala diferenta de culoare (care va exista intotdeauna, fata de un reper vopsit acum 6 ani). Mi-au aliniat aripa mai bine decat fusese initial (din alt service), chiar daca au trebuit sa se chinuie putin mai mult... :D

O singura bila gri, am observat acasa ca am un punct cat o jumatare de cap de bold de .. "ceva", mizerie... undeva pe la mijlocul aripii... O sa vad daca se poate face sa dispara...

Tragand linie, ii recomand pt operatiuni de vopsitorie... Doar atat am avut eu de facut. Din ce am vorbit cu Dl. Sandu, se ocupa de cam tot ce inseamna si mecanica... da garantie la schimbul distributiei... are stand pentru reparatii de climatronic... etc. Si el are o pasiune pt masinile VAG, are 2 din acest concern.

Numai bine ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier - sa inteleg ca ti-ai recuperat masinuta si o s-o vedem duminica? :(

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Da xxleeus, am recuperat-o joi seara, mai devreme decat fusese initial promis. Am postat detaliile in topicul cu accidentul. Din pacate nu o sa apar duminica pt ca sunt plecat din Bucuresti si ma intorc abia pe seara. O sa fiu insa prezent maine la EMMA (Brasov) impreuna cu ValiX si Baracuda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm! se face treaba buna la Lasting Service. eu am vopsit jumate de masina acolo (Punto) si a iesit cat de bine se putea in conditiile date!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la Lasting Service astazi pentru o revizie si sunt foarte multumita de cum au lucrat . Un plus pt ei , nu am mai vazut de mult un service in care sa nu iti para rau ca ai dat niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti!

Off, din pacate si eu am ajuns in service cu masina. Sa va povestesc ce s-a intamplat: luni am avut proasta inspiratie de a parca intr-un loc foaaarteee nepotrivit(langa un copac mare si batran). Daca va mai aduceti aminte a fost un vant ff puternic si copacul a vazut fix pe masinuta... Avarii: stalpul dr fata(care a preluat tot impactul) indoit f putin, parbriz spart, plafon varza, usa dr fata indoita serios, usi st fata+spate indoite serios(trapa surprinzator este neatinsa:p). Ma rog, mi-am pus mainile in cap, i-am multumit lui D-zeu ca n-am fost langa masina nici eu nici altcineva am chemat Politia care a chemat ADP-ul si asa am scos masina(sper sa reusesc sa atasez si pozele facute de sor-mea ca mie nu mai imi statea gandul). Am fost la Omniasig am rezolvat cu CASCO si astazi am fost la service, care de altfel mi-a fost recomandat de dl de la asigurari. Prima impresie a fost destul de buna, baietii foarte amabili, masina o sa o las la ei in momentul in care o sa-mi vina piesele si sper sa nu am probleme si sa se aleaga si din partea mea cu o referinta cat mai buna. Timpul de lucru estimat de ei:aprox 3 sapt, dar tinand cont de cele scrise de Rapier poate am si eu noroc... in fine bine sa iasa.

PS:Hmm, habar n-am sa pun poze, daca poate sa ma ajute cineva :angry:

PS2:Rapier, ai un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum datorita problemelor cu forumul multe poze au disparut (inclusiv cea pusa cu localizarea service-ului), o reatasez.

localizaredh5.th.jpg

:D alex87, ti-am raspuns la PM. Pentru detalii legate de modul in care incarci poze pe forum, vezi tutorialul lui Bogdan_WRC AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, ms mult Rapier, atat pt pm cat si pt "ghidul" lui Bogdan :Driver:

O sa incerc sa pun poze sa vedeti masina si in stadiul asta si apoi dupa ce o repar ca sa puteti vedea cum lucreaza baietii.

imag102gq2.th.jpg imag103ip0.th.jpg imag104qm5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) N-ai si o poza facuta din partea cealalta?...sa se vada partea pe care a cazut copacul... De asemenea, pentru a nu fi off-topic ar fi bine sa deschizi un alt topic (daca deja nu ai facut-o) in care sa iti descrii "patania" (asa cum am facut si eu). Topicul asta este pentru feedback la service si nu cred ca este OK sa discutam aici despre accidentul in sine. Evident, dupa reparare poti intra aici sa pui poze si sa spui daca esti sau nu multumit. Ma gandesc ca altfel, fiecare va povesti aici problema lui, iar topicul va capata alta destinatie decat cea initiala care ar trebui sa fie de feed-back. Dupa ce deschizi un astfel de topic, eventual roaga un moderator, sa mute acolo posturile neconcludente pentru topicul de fata. Sper ca nu te-ai suparat ca ti-am atras atentia, nu? :) Bafta multa si abia asteptam sa vedem rezultatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa se vada cum "a fost" si cum "va fi" ca sa-si dea lumea seama de cum lucreaza baietii. Alte poze n-am, am mai spus nu le-am facut eu ca nu-mi statea capul...

:) nu m-am suparat ;) Daca este cazul, atunci rog un moderator sa stearga postul.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca e cazul sa fie impresii, atunci sa va dau si una negativa. am avut ceva de lucrat la lasting service la masina pe casco omniasig. PR bun, pana ajung cu masina in service. dupa aia, suna patronul sa vin cu al doilea set de chei, ca le blocasera in masina. dupa ce am intrebat daca sunt probleme cu actele, mi se spune ca nu sunt, si ma duc sa imi iau masina. seara, vineri pe la 18, sa nu prea poti vedea ce e cu vopseaua. ii spun patronului ca la montarea aripii, a fost zgariat cantul usii si ca a sarit un pic vopseaua de pe usa si aripa.

REACTIA: "NU TE CRED, dar hai sa vedem" in momentul asta, mi s-a luat. admite ca e o problema de reparat (insa admite cu greu), si imi zice sa revin cu un telefon dupa cateva zile pentru a mai monta si un plastic ce ramasese nemontat.

dupa cateva zile dau telefon (era ceva de genul joi sau vineri) si sunt programat pe miercuri la ora 9.30. la ora stabilita ma infiintez acolo si mi se spune: dar nu miercurea asta, ci cea viitoare. tac si inghit. vin miercurea viitoare, la care dl. Sandu: asta e plasticul, dar nu stiu unde se monteaza. legat de retusul de la aripa si usa, unde ei zgariasera, zice ca il vor face "mai la toamna, cand vor avea vopsitori liberi". in cele din urma, al doilea -al treilea baiat din service, imi arata ca plasticul ala vine montat pe bara fata si ca vine lipit pe bara asa ca la mine fusese deja montat, bara fiind inlociuta.

dl Sandu, vazand asta, imi ia plasticul din mana (desi fusese platit de asigurari) si zice : lasa ca il montam la altul.

ca sa nu ma lase de tot in ceata, pune pe un vopsitor sa faca retusul; la aripa. vine un baiat care face retusul cu vopsea neru metalizat, cand vopseaua mea e negru perlat.

am tacut. mi-a fost prea..... sa ma mai cert cu ei.

oricum, cand voi mai strange ceva bani, voi face retusul ala intr-un loc serios.

nu mai zic de diferentele de nuanta, astea se mai pot explica.

MORALA: am mai facut comentarii negative la adresa unui service, nu mai conteaza care, dar calitatea lucrarilor de acolo nu se compara. plus ca acolo daca aratam ca e un fir de praf in vopsea, se incerca foarte intens remedierea lui.

in concluzie... eu nu mai merg la Lasting.

PS am vazut numai comentarii pozitive. daca postul meu starneste suspiciuni nu aveti decat sa nu ma credeti. eu insa mi-am facut datoria, incercand sa fiu cat mai obiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ceva ciupituri pe usa si aripa la sofer. Maine dimineata voi duce masina la el. Va anunt cum iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut ieri revizia. Schimb placute + ulei + filtre + un brat superior (care scartzaia la balansul masinii). Lucrarea a fost foarte rapid facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopsesc si bandourile tot la ei. feedback-ul final cam vineri-sambata :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsitul a iesit OK. Diferenta intre vopseaua veche si aia noua este mica dar se observa, cum e si normal, aia veche e matuita asta noua straluceste. Din ce am inteles de la 1 ian. se vopseste cu vopsea diluata cu apa ( norma ue). Bandourile au iesit si ele bine. Am dus-o miercuri la 12 si am luat-o aseara la 6:30. D-le Sandu multumesc pentru rapiditate. Am sunat aseara la 18:30 dar n-ati raspuns, probabil erati plecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu o precizare.

in postul de putin mai sus era precizat faptul ca am fost la lasting pentru o reparatie si ca nu am fost multumit de ce s-a intamplat.

acum am altceva de zis. la mine trebuia schimbata bara fata (spoiler, sau cum s-o fi numind), ambele piese (si partea de sus si cea de jos).

in conditiile in care am ridicat masina de la service seara tarziu si nici nu sunt o fire prea "iscoditoare", am analizat bara doar in partea vizibila, adica partea de sus. acum catva timp, dupa cateva saptamani dupa vopsire, am ridicat masina pe un elevator si am observat ca plasticul ce vine sub bara (partea de jos a barei, cum ar veni) nu a fost schimbata, ci a fost pusa la loc asa cum era, adica indoita, desi in actele de la asigurare figura ca reper de inlocuit.

nu vreau sa trag eu concluzii cu privire la motivul pentru care s-a intamplat asta, dar un lucru e clar: din punctul meu de vedere, mai bine imi repar masina pe trotuar cu ciocanul, decat sa ma mai duc la lasting.

si daca cineva (de la lasting) vrea dovezi, exista documentele de la asigurare si pozele facute la constatare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu saptamana trecuta la lasting, va povestesc exact ce s-a intamplat si va las sa trageti singuri concluziile. In urma unui mic accident am indoit o aripa, pe care am hotarat sa o schimb. Am cumparat o aripa fabricata in Cehia de la Autokarma si am dus-o la vopsit la Lasting. Un vopsitor a venit, a luat codul de vopsea de pe stickerul din portbagaj si le-am lasat acolo aripa la vopsit, urmand sa vin sa o montez a doua zi. Am intarziat montajul 2 zile din cauza programului meu, in final am ajuns la montaj vineri pe la ora 16.30. Montajul a durat aproximativ 1 ora, s-a demontat aripa veche si s-a montat cea noua, metodele folosite fiind putin violente dar cum nu ma pricep, presupun ca asta e procedura. Dupa cateva interventii pentru aliniere cerute de mine, aripa a fost montata, micile nealinieri ramase fiind atribuite probabil faptului ca aripa folosita nu a fost originala ci o licenta. Problema a intervenit la vopsea, fiind vizibila o diferenta atat fata de usa vopsita de fabrica, cat si fata de capota care fusese vopsita la service ciclop giurgiului (baietii de acolo au nimerit culoarea impecabil, deci se poate si asa). In afara de diferenta de culoare, mai existau si cateva puncte de praf, evident i-am impartasit obiectiile mele sefului de service/patronului care initial a dat vina pe lumina de neon din hala unde s-a facut montajul apoi pe faptul ca vopseaua veche este matuita etc, insa a acceptat posibilitatea sa fi gresit codul la vopsitorie. In final am convenit sa vin a doua zi pe lumina, am spalat masina dar surpriza- in lumina soarelui diferenta era mult mai mica, aproape insesizabila. Diferenta de culoare se vede seara sau la lumina slaba, nu si in lumina puternica :P . Nu am mai batut drumul pana la lasting fiindca era evident ca se va incerca cel mult un polish, si sincer chiar daca era vorba de revopsire nu voiam sa raman fara masina in weekend, insa nu stiu daca o sa mai apelez la serviciile lor si a doua oara.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se pare ca cei de la Lasting nu mai lucreaza la fel de bine cum au facut-o pentru Rapier si alti cativa colegi de-ai nostri. Acum imi pare rau ca nu am reusit din cauza timpului sa citesc topicul pana la capat din cauza timpului foarte limitat. Totusi vad ca problemele de la Lasting au inceput sa apara doar in ultimul timp.

Am fost si eu la ei pentru reparatia in urma unui accident. trebuiau inlocuite cateva repere si respectiv trebuiau reparate altele.

Am fost asigurat de catre persoana de la Asigurari ca reperele care nu au fost trecute in lista deoarece nu se observau vor fi trecute de catre service-ul care oricum desface masina si se va face o reconstatare.

Cei de la Lasting NU au facut asa ceva. Ce li s-a spus sa schimbe au schimbat. Ce li s-a spus sa repare au mai trecut cu vederea sau au reparat (ex: un suport de priza pentur remorca indoit de care nu s-au atins) dar nu au incercat sa vada daca mai exista si alte probleme in afara celor scrise initial de constatator.

Acum spre exemplu, in conditiile in care la constatarea initiala mi s-a scris masca fata, nu s-a intamplat nimic cu bucatica din bara fata care este zgariata. Am vorbit cu persoana care mi-a facut constatarea si... stupoare. Nu e nici o problema. Se face o poza, i se trimite si el accepta sau nu plata in functie de cat de grav este si de cauza respectivei probleme.

In ce priveste vopseaua, am observat ca masina are mici puncte de praf. Ce-i drept, domnul Sandu a fost foarte amabil si m-a rugat sa mai vin inca o data cu masina sa ii faca un polish abraziv in urma caruia aceste probleme ar trebui (zice el) sa dispara. Probabil ca voi face acest lucru cand ma voi duce si pentru reconstatare.

In rest, nu s-a intamplat nimic cu reperele care nu erau trecute explicit pe lista (ex: partile cromate ale barei, partea de jos din spoiler etc.). Mi-ar fi placut sa incerce si ei o reconstatare, ceva.

De asemenea pe lista era si un far de schimbat, chiar daca nu era spart. Diferenta dintre farul vechi si cel nou este sensibila nu doar la colorit ci si la modul in care arata.

Farul nou era complet nereglat si batea in jos la 5 metri de masina. Mi-a fost reglat la cerinta domnului Sandu si acum bate ok.

Cu ocazia reglarii farului am observat ca de undeva de la motor se auzea un zgomot ciudat care intr-un final s-a constatat ca era o parte a admisiei de aer care nu era fixata si trepida.

Per final deocamdata nu sunt multumit de modul in care s-a lucrat pe masina mea dar sper ca dupa inca o vizita lucrurile se vor inbunatati sensibil.

Cu un pic de noroc imi vor face reconstatarile pentru partile care inca au probleme (zgarieturi in principal) si imi vor scoate punctele de pe vopsea.

PS: motivul pentru care nu dau acum o "nota finala" pentru ca inca mai am incredere ca Domnul Sandu va rezolva acele probleme. De asemenea, avand in vedere ca la partea de culoare masina a iesit perfect, cred ca service-ul este unul bun dar probabil ca acum fac cu greu fata incarcarii cu clienti (multe accidente in iarna aceasta). De asemenea, acesta este si motivul pentru care acum ceva vreme propusesem un Poll la fiecare topic. In felul acesta putem sa ne ghidam mult mai repede catre service-urile cu adevarat bune (daca exista).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat masina vineri. Sunt super-multumit de lucrare, in special de partea de tinichigerie unde a fost serios de lucru la plafon. Ii recomand sincer pe baieti si cu siguranta voi mai apela la ei. De fapt chiar destul de repede, trebuie sa fac revizia in vreo 2000 km. Mai trebuie sa-i mai schimb chederul din dreapta care va fi comandat dar ala nu e o problema, cand o sa vina ma duc si intr-un minut e gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa dau si eu un feedback negativ...am avut la ei masina pentru vopsit usa spate dreapta , aripa dreapta spate si bara. Bara nu au montat-o cum trebuie( nu e prinsa in cleme si se vede cam nasol..au zis ca o sa o desfaca alta data sa o puna cum trebuie), si cat despre vopsitorie....e cu pete. N-am apucat sa ma duc la ei sa le arat..dar se vede destul de urat. Adica se vede foarte clar diferenta intre usa vopsita si celelalte. Si nu cred ca ar trebui. Si aveam doar cateva zgarieturi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de un service care sa aiba conventie cu Omniasig,pentu aripa de chituit si vopsit.Unde ma sfatuiti sa merg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ilea, nu te supara dar cred ca ai ales topicul gresit pt a pune aceasta intrebare. Asta este topic de feedback pt service-ul Lasting.

Acum ca sa-ti raspund la intrebare. Ai o varianta sigura prin a merge pe Grivitei, la Centrul de Daune Omniasig si sa le ceri lista cu service-urile agreeate de ei (sau poti da un telefon acolo). Lasting este un astfel de service si mai sunt si multe altele.

Dupa ce ai lista de la Omniasig, poti intra in aria de service-uri si citind topicurile de feedback de la fiecare te hotarasti asupra unuia sau a altuia. Daca nu gasesti nici un service din cele dezbatute pe forum care sa iti convina, poti face un topic nou in care sa intrebi despre un anumit service pe care l-ai gasit tu in lista.

P.S. Si am vazut ca ai gasit si topicul "Ce service imi recomandati", in care mai degraba gasesti raspuns la intrebarea pusa de tine ;)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!