Jump to content

Subwoofer Audi A4


b10wbd
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor! Doresc achizitionarea unui subwoofer care sa se potriveasca in lacasul de pe polita din portbagajul masinii (asa cum a fost proiectata din fabrica). Mentionez faptul ca masina am cumparat-o fiind echipata numai cu 9 boxe (cate 2 pentru fiecare dintre usi + una pe bord), iar in portbagaj nu exista decat "gaura" unde se poate monta difuzorul de bass. Doresc daca se poate niste indicatii referitor la model si/sau performante, preturi, cat si daca este necesara instalarea unui amplificator auxiliar, respectiv alte modificari ce trebuie efectuate. CD-Player-ul este un Blaupunkt Calgary si nu am nici un amplificator montat pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E dificil de spus si de gasit. Este un subwoofer special datorita dimensiunilor reduse pe inaltime. Eu am vrut la un moment dat sa il schimb si am cautat la mai multe firme de audio. Toti mi-au spus ca nu au un subwoofer asa de "plat"/"subtire"...cum vrei sa-i spui. Chiar daca vei gasi unul care sa se potriveasca ca si diametru, nu va incapea pe inaltime.

Esti sigur ca ai boxa centrala? Adica esti sigur ca ai noua boxe? Din ce stiu si am vazut si pe alte forumuri, exista trei tipuri de echipare de sunet pe Audi A4.

1. Cu 8 boxe (neamplificate). 4 in portierele fata (component system: 2 medium/bass + 2 tweeter) si 4 in portierele spate (similare cu cele de pe fata)

2. Cu 10 boxe amplificate, dar nu BOSSE. In plus fata de cel de la punctul 1, mai exista 1 boxa centrala fata si un subwoofer in spate. Amplificarea este doar pentru boxele din portierele spate si subwoofer (asta am si eu pe masina)

3. Sistemul de boxe premium BOSSE. 10 boxe amplificate, dispuse ca cele de la punctul 2.

Se poate sa ai dotarea de la pct 2. si cumva sa iti lipseasca subwoofer-ul. Asta daca stii sigur ca ai boxa centrala. Nu stiu sa existe varianta cu boxa centrala dar fara subwoofer. De asemenea, de unde stii ca nu are amplificare (acel sistem ar trebui sa aiba)? Amplificatorul este montat in portbagaj in partea dreapta sub un capac (s-a mai discutat pe forum, da un search).

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numa 9 zici ?? Faci pariu ?? Ai amplif cam de 20 w in dreapta porbagajului, sub mocheta - dar e dificil de ajuns la el - pe care sunt legate boxele spate si cea de "bas" cica.

Ia vezi aici aici, sper ca te vei dumiri.

L.E. Colegu' Rapier ai fost mai rapid ca mine :P

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are echiparea de la pct. 2 - boxa centrala exista, am verificat, dar despre amplificator nici un semn!? Este posibil ca fostul proprietar sa fi "subtilizat" subwoofer-ul si cd player-ul original (culmea este ca masina am cumparat-o personal din Belgia!!!)... Asa ca nu-mi mai ramane decat sa caut unul din comert, dar nu stiu ce se potriveste (diametrul gaurii este aprox. 30 cm - ceea ce am masurat eu)... Stiti ceva pe masura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia incearca asa... deschizi porbagaju, te lasi in genunchi, si prin gaurile "de aerisire" a tablei, catre lneta, te uiti si tu cum poti, si vezi daca in stanga, e o forma rotunda in tabla, nu vezi o cutie de plastic neagra; daca ovezi, atunci ai subwofeer, care, repet inca o data, nu e subwofer, e tot o boxa de mid bass ca si cele din usi, dar marketingu e mare. Si la amplif ti-am zis ca se ajunge greu, chiar vrei sa-l gasesti din prima ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi daca ai subwoofer te uiti cum a spus maxu, deschizand portbagajul si vezi in stanga exact sub polita din spatele banchetei (cum ar veni in "tavanul" portbagajului). Acolo sunt niste gauri facute circular. Daca bagi usor un deget printre gauri, simti o membrana de difuzor? Daca DA, ala e subwoofer-ul. Pentru amplif, scoti mocheta ce tine loc de "podea" in portbagaj si te uiti in dreapta in spatiul dintre gaura rotii de rezerva si bancheta. Trebuie sa vezi acolo o tabla ca un capac, prinsa in suruburi. Scoti suruburile, indepartezi tabla iar in golul respectiv ar trebui sa vezi amplif-ul.

Din comert, daca iei un subwoofer de 30 diametru, o sa fie prea gros ca sa il bagi in spatiul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu am subwoofer... Dar gaura din stanga politei exista si nu este "umpluta" cu nimic! Asta am observat din prima, insa exista gaura facuta deja iar in zona exista un fir (care nu este pentru boxe, este mai curand un fir pentru magazie de cd-uri - fir foarte gros cu o mufa ciudata)! Acum ma apuc sa caut amplificatorul si va dau de veste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca s-a "evaporat" cumva... Bafta in cautarea amplif-ului, poate ala este. Ca incercare, numai...ai verificat cat ar costa un subwoofer original de la reprezentanta? Sau daca iti iei ceva nou vrei sa fie unul bun si nu te tenteaza cel original? Ca sa pui un subwoofer acolo ar trebui sa tai acea grila astfel incat sa intre unul aftermarket. ma gandesc ca, cel mai bine poti taia astfel incat gaura sa reprezinte suportul noului difuzor, montat exact invers decat cel original. Adica membrana in sus si magnetul in jos. Va intra in spatiul din portbagaj dar asta este. Daca montezi si nu gasesti amplif-ul, obligatoriu va trebui sa iti iei un amplif pt subwoofer (dar probabil stii asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gauara aia e d e 25 cm, ampliful ala de fabrica, repet, are vreo 20 w, cum vreti voi sa duca un tub cum am eu acolo de 250 rms ??? Ai grija la subul pe care il iei, ca daca ii trebuie cutie nu va suna bine deloc; sa-ti cauti un subwofer free air - la care nu-i trebuie cutie, mere bine si fara; eu am luat un pioneer 255f ceva de genu asta, si a trebuit doar sa idoi vreo 2 colturi la tabla ca sa intre beton; o sa fie mult de desfacut pana ajungi sa il bagi acolo, dar aia e alta poveste.

P.S. Da chiar nu iti place topicul pe care ti l-am dat la citit ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu am subwoofer... Dar gaura din stanga politei exista si nu este "umpluta" cu nimic! Asta am observat din prima, insa exista gaura facuta deja iar in zona exista un fir (care nu este pentru boxe, este mai curand un fir pentru magazie de cd-uri - fir foarte gros cu o mufa ciudata)! Acum ma apuc sa caut amplificatorul si va dau de veste.

Am gasit amplif-ul.... Exista! Spui ca subwoofer-ul original statea cu magnetul in sus? Ciudat! Cred ca voi cumpara unul de pe piata si il voi monta normal: cu membrana in sus si magnetul in jos. In mod normal cred ca se va auzi bine, dat fiind faptul ca bass-ul va bate in portbagaj, iar incinta data de "portbagaj" este destul de mare. Adica portbagajul trebuie sa se comporte ca o incinta. Gresesc cumva? PS: nu intentionez sa montez un subwoofer care sa-mi ocupe spatiu in portbagaj (de tip rectangular sau vreun tub de bass, vreau sa ma folosesc strict de "gaura data deja din fabrica - chiar daca nu va bubui in asa fel incat sa trezeasca vecinii). Vreau sa se auda bine NUMAI in masina. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari...ma bucur ca ai gasit ampliful. Acuma sa incerc sa raspund la intrebarile tale legate de subwoofer. Achizitia lui sa o faci cu grija, tinand cont de faptul ca amplif-ul original al masinii, asa cum spunea si maxu, nu este un amplificator de putere mare. Degeaba iti vei lua un subwoofer puternic pt ca nu il vei folosi la capacitate. Daca vei pune difuzorul de basi pe care il cumperi (subwoofer-ul ala) cu membrana in sus, se va auzi mai prost decat daca este cu membrana in jos (asa cum este de fabrica). Motivul este ca, deasupra membranei va fi situata "polita" din spatele banchetei care va "astupa" cumva difuzorul iar sunetul nu se va propaga cum trebuie (de fapt aerul "presat" de membrana va fi blocat de acea polita). Pot aparea chiar zbarnaituri sau alte sunete produse de polita respectiva. Daca il pui cu membrana in jos, atunci sunetul va iesi liber in portbagaj. Nu compara portbagajul cu o incinta pentru ca volumul acesteia este mult mai mic decat al portbagajului si nu va functiona la fel. Iar daca iei subwoofer "open air" acesta este facut sa stea in spatiu mai larg nu in incinta.

P.S. Nu mai da quote la mesajele anterioare, pt ca intelegem si asa. :vaidecapulmeu: si mai este si impotriva regulamentului forumului. Nu o lua ca pe o observatie, dar ar fi pacat sa primesti warning pentru atata lucru. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io tot nu inteleg ceva.... la mine cutiuta de plastic in care era diful "de bas" avea loc si de distantier - sa nu sune polita & co. Daca colegu nu o are, cum de nu ii zbarnaie nimic pe acolo ???

P.S Iti atasez si o poza sa vezi cum arata cu sub, si daca te uiti atent o sa vezi ca am pus si niste spuma intre placi ca sa le rigidizez putin... se vede pe la gaurele :huh:

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) cine a facut montajul acela "profesional" :) se pare ca nu vrei sa iei nici cum in calcul sfaturile ce le primesti pe forum.... eu iti urez spor la treaba si fa cum vrei tu... daca nu iese mai incerci ca doar nu prea ai ce strica in afara de ceva tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu, schimba-ti dioptriile te rog; in afara de cele 2 colturi de tabla indoite totul e original pe masina...

Sau poate voiai sa tai magnetul jos, ca nu da bine in poza ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile livrate in Belgia se livreaza fara HU . Asa a fost si la mine. Nu cunoasc cauza ..dar asa este.

Deci nu proprietarul ti-a subtilizat HU-ul ci chiar AUDI :hainoroc:

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de marketing? Cam nasol... Tu ai "completat" cu ceva sub-ul lipsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am sub ... adica nici nu aveam. Am doar cate 2 boxe in fiecare portiera. adica 4 x 2 = 8 :(

Maxu: Deci difuzorul ala asa vine el din fabrica de la AUDI ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrein, in poza data de maxu nu este sub-ul original ci unul montat de el (in locul celui original) si care este mai mare. Cel original nu se vede, este mult mai plat si este montat invers, cu diafragma in jos si magnetul in sus. Este montat de la nivelul tablei aia taiate de maxu, in sus (intre ea si polita)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( ala nuuuuuu e subbbbb - e un dif ca alea din usaaaaaaaa.

Si eu nu am taiat deloc, gaura exista, doar am indoit vreo 2 colturi sa incapa difu acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoare din alea ti-ai pus tu in usi ? SI cum au incaput ? Ti-ai facut ca fuscobal in portierele din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuuuuuuuuuu. Mama ei de limba romana, zici ca am uitat-o de nu ma intelegeti deloc. (fusco, imi aduc aminte cand vb noi :( )

In usi sunt de 16,5 cm cu adaptor.

In polita e un sub free air (no box needed) de 25 cm.

Daca nici acuma nu intelegeti, ma duc sa ma arunc de pe pod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da fratioare...eu te-am inteles. Nu am spus ca este un sub acolo? Pai subwoofer nu este doar un difuzor intr-o cutie...si cele free air tot subwoofer-e sunt. Doar ca m-ai indus in eroare cand ai spus ca "ala nuuuuuu e subbbbb - e un dif ca alea din usaaaaaaaa"... Tocmai... CA E sub...asa cum ai spus si in ultimul post. S-ar putea ca unii sa considere sub doar acela in cutie si sa faca confuzii, eu nu. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai voi astia cu A4 aveti unda voastra de frecventa :)

ok am inteles :unsure:

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca innebunesc; sunteti ca lupii ma; unu pune o intrebare si altu citeste raspunsu. Mai incerc o data.

Boxa din FABRICA e BOXA ca alea din usi (nu e dif de bas) de dimensiuni 16,5, si aia pusa de mine e sub de 25 cm.

Pfiuuu, ii greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!