Jump to content

Demontare bord


Romeo
 Share

Postare recomandată

Salut. Nu prea am ce cauta eu cu gagalicea mea pe partea asta de forum, dar am nevoie de ajutor pentru un prieten cu Passat. Omul are Passat 1,9 TDI motor tip 1Z (1995) si ar avea nevoie de o schema pentru demontarea bordului. Puteti sa ma ajutati, pls?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva e de facut. http://www.blauertacho.de/doc/vw/Passat/pa...tachoausbau.htm

etapa 1) se scot grilele centrale de la ventilatie .

LA fel si grila din partea soferului.

etapa 2) se scoate comutatorul de lumini.Cred ca se tine impins butonul inauntru si se roteste spre dreapta( ca si cum ai pune pozitia).

etapa 3) se desfac suruburile ce tin 'ceasurile'= Instrument clusterul.

etapa4) se scot mufele (sunt 2 parca:P)

Cablul de la vitezometru e partea cea mai dificila de trecut.

Eu am desfacut panoul de la genunchi si pe dedesubt printree firaraie si restul am reusit sa trag cablul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O completare:S-ar putea sa nu aiba cablu pentru vitezometru, la 1Z din 96 sigur nu are!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare legata de subiect. Stie cineva cum se demonteaza acele instrumentelor.

Am vrut sa schimb culoarea luminilor din bord dar nu am putut demonta acele :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare legata de subiect. Stie cineva cum se demonteaza acele instrumentelor.

Am vrut sa schimb culoarea luminilor din bord dar nu am putut demonta acele :angry:

Salut! nu stiu sigur... dar ca sa scoti acele trebuie sa le intorci la 180 de grade sau 360...sa ma corecteze cine stie exact... am vazut pe un sit.... dar nu il mai stiu... ca iti dadeam un link...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

sal .... are taicamio un vw b3 din 1993 ,1.8,90 cp si de o vreme incoace de la aeratoare iese un abur ....banuiesc ca are o fisura calorifelul, imi putei da si mie o schema de demontare a bordului ca nu stiu sigur cum se demonteaza si nu as vrea sa stric ceva pe la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sper ca nu ii prea tarziu raspunsul meu

de scos ii destul de simplu

1. trebuie sa demontezi consola centrala

2 pe lateral in stanga si treapata (dupa ce ai demontat consola centrala) o sa veizi 2 sau 4 (cate 2 pe fiecare parte) suruburi

3 (optional) scoti torpedoul afara (sa fie mai usor de manevrat bordul)

4 pe lateralul bordului in stanga si dreapta masinii (cum descizi usile) mai sunt 4 suruburi (cate 2 pe fiecare parte) normal is acoperite de capace din plastic

Caloriferul de incalzire se afla intr-un patrat de plastic in centrul masinii, ala tre sa-l dai la o parte si dupa aceea ai acces la caloriferu de incalzire

sper ca nu ii prea tarziu raspunsul meu

de scos ii destul de simplu

1. trebuie sa demontezi consola centrala

2 pe lateral in stanga si treapata (dupa ce ai demontat consola centrala) o sa veizi 2 sau 4 (cate 2 pe fiecare parte) suruburi

3 (optional) scoti torpedoul afara (sa fie mai usor de manevrat bordul)

4 pe lateralul bordului in stanga si dreapta masinii (cum descizi usile) mai sunt 4 suruburi (cate 2 pe fiecare parte) normal is acoperite de capace din plastic

Caloriferul de incalzire se afla intr-un patrat de plastic in centrul masinii, ala tre sa-l dai la o parte si dupa aceea ai acces la caloriferu de incalzire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi! am si eu o intrebare. am de ceva timp un B3, care saracul are bordul nu intr-o stare exceptionala si m-ar bate gandul sa-l schimb. as vrea sa pun un bord de B4, fiind ceva mai "cizelat" sa zic asa. stiti cumva se portriveste sau trebuie sa fac modificari? multumesc mult! cu respect, o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este b4 cu bord de b3 si se potriveste perfect sau cauta un b4 care are motorizare de 75 Cp si nu are airbag (sigur se potriveste fara sa faci bodificari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu...si din cate am citit pe site-urile din germania bordul de B4 merge perfect pe B3...si invers.

peste 60% din componentele celor doua versiuni B3 si B4 sunt identice. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...
On 28.11.2006 at 22:14, ManiacuV6 a scris:

Cam asa ceva e de facut. http://www.blauertacho.de/doc/vw/Passat/pa...tachoausbau.htm

etapa 1) se scot grilele centrale de la ventilatie .

LA fel si grila din partea soferului.

etapa 2) se scoate comutatorul de lumini.Cred ca se tine impins butonul inauntru si se roteste spre dreapta( ca si cum ai pune pozitia).

etapa 3) se desfac suruburile ce tin 'ceasurile'= Instrument clusterul.

etapa4) se scot mufele (sunt 2 parca:P)

Cablul de la vitezometru e partea cea mai dificila de trecut.

Eu am desfacut panoul de la genunchi si pe dedesubt printree firaraie si restul am reusit sa trag cablul afara.

Poti te rog sa-mi trimiti si mie schema cum se demontează bordul la pasat intermediar?mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut.

Scuze pentru raspunsul intarziat.

Din pacate nu am procedura cu pasii pt acest lucru, dar daca imi trimiti poze cu bordul vazut din fiecare laterala si central + consola centrala vazuta de sus + consola centrala vazuta din lateral jumatatea din fata facuta din dreptul sezutului  scaunului din fata partea exterioara a scaunului te pot ajuta cu pasii necesari pt a putea demonta bordul sau ma contactezi in  privat si te ghidez.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!