Jump to content

Incap cauciucuri mai mari decat cele standard?


TazVW
 Share

Postare recomandată

Sunt pe cale sa achizitionez niste jante cu cauciucuri de 235/45r17.Problema e ca nu stiu daca incap fara probleme mai ales daca masina este incarcata.Astept raspunsurile voastre. Bafta! :)

P.S. Masina este cea din semnatura.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni? Si ce entuziasmat eram acu o ora...Totusi imi este frica se la iau si dupa aia sa mi atinga la curbe sau daca plec pe undeva cu bagaje si 4 persoane....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa-ti atinga desi sunt cu 8,8 mm mai mari in diametru. depinde si de ET-ul jantei, mai bine faci o proba.

Dimensiunea corecta ar fi fost 225/45 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg forumist de-al nostru are 235/45/r17 pe passat si nu-i fac probleme deloc, bine...merge cu 2 persoane mai tot timpul in masina.Dar daca fabrica recomanda 225, eu zic sa iei in considerare acest lucru si mai ales ca sunt militieni ce se uita special la asta pentru a....gasi nodul din papura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa ET conteaza foarte mult si latimea jantei si cat de tare/joasa este suspensia.

personal am 235 cu 8,5J dar datorita suspensiei joase, imi atinge cand se comprima mai mult suspensia.

la o suspensie de inaltime stock nu cred ca sunt astfel de probleme mai ales ca pe 17 marea majoritate a jantelor au 7,5-8J.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci 225/45r17 incap sigur? E cumva si o varianta echipata din fabrica cu asa ceva nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu miata am incercat mi a spus cu cat este mai mare in diametru etc...celalat nu prea am inteles nimic...Ce inseamna for 35 series sau for 90? Ideea era sa vina un raspuns din partea cuiva care are asa ceva.oricum o sa le probez inainte dar nu stiu inca daca sa ma duc la proba cu masina incarcata sau goala :D :P

Dar exista optional jante de 17 si 225 grosime pe modelul asta nu?(ma refer la jante originale Volkswagen)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca incap si 235/45/17.Am avut un prieten cu dimensiunea asta pe jantele originale pe 17 si nu ii atingeau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pe langa ET conteaza foarte mult si latimea jantei si cat de tare/joasa este suspensia.

personal am 235 cu 8,5J dar datorita suspensiei joase, imi atinge cand se comprima mai mult suspensia.

la o suspensie de inaltime stock nu cred ca sunt astfel de probleme mai ales ca pe 17 marea majoritate a jantelor au 7,5-8J.

Merg sigur 225/45r17, am eu si sunt super, fac toti bani( asta depinde si de gumele pe care le ai :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu ca am 225/17 incap foarte lejer. si la tine, la suspensie normala incap sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 225/45/17 vine echipat w8 asa ca nu este nici o problema, am vazut si jante de 19 pe passat si nu era nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat cu jante de 17 respectiv 19 :vaidecapulmeu: :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incap si pe 19 dar cu suspensie sport.Acelasi lucru valabil si la 18 daca are cauciucuri mai mari de 235/35

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 215/65 R15 si nu am probleme. Si arat si mai bine decat ce le-am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat jantele originale audi a6 cu pneuri 225/50/17 si ating pe interiorul cauciucului la rotile din fata. pe spate nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Deci 225/45r17 incap sigur? E cumva si o varianta echipata din fabrica cu asa ceva nu?
da incap 225/45/17 asa am si eu pe masina iar daca vrei exista pe passat highline tipul de jante phoenix pe 17 care vin din fabrica pe masina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Chiar nu stie nimeni? Si ce entuziasmat eram acu o ora...Totusi imi este frica se la iau si dupa aia sa mi atinga la curbe sau daca plec pe undeva cu bagaje si 4 persoane....

man incam fara nicio problema 235/45/r17 eu am jante exact asa si mers cu 5 persoane de genu (100 kg +90 kg+60kg pe spate si in fata 70+60 kg mers cu 180 pe autostrada k incercand sa prindem si noi o curs sa nu am nici cea mai mica problema si nici nu se pune problema sa atinca si cred k intra lejer si 18,asa k iati jante linistit daca chiar nu crezi lasa-mi un mesaj si iti arat si niste poze

Eu am incercat jantele originale audi a6 cu pneuri 225/50/17 si ating pe interiorul cauciucului la rotile din fata. pe spate nici o problema.

nu te inteleg cum iti ating tie k eu am 235 si nu se pune problema sa atinga totusi cred k erau mai mari de 235 de iti atingeau tie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte sigur ca erau 225\50\17...cred ca 50 era prea mare...am vrut sa le cumpar dar cand am ajuns acasa am observat ca atingeau pe interiorul cauciucului si nu le-am mai luat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

EU as vrea ca pe jantele de vara (R16) sa-mi pun cauciucuri 225\60 sau 225\pe65. Binenteles astea nu-s trecute in talon dar as vrea sa stiu daca exista riscul de a atinge ceva pe dedesubt sau poate mai are cineva montate astfel de "cauciucuri"

:offtopic: scuze ... am deschis subiectul pe un alt topic ... scuze :offtopic:

http://vwforum.ro/index.php?showto...=0#entry1223090

Modificat de galeshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu 225/55 R16. Sus in lateral mai ramane cam 1 cm pana la fuzeta. Dar mergi fara probleme. Nu ating nicaieri.

Desi nu sunt omologate, sunt mult mai bune pe minunatele drumuri ale Patriei. Cu toate ca nici macar astea nu ajung...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu 225/55 R16. Sus in lateral mai ramane cam 1 cm pana la fuzeta. Dar mergi fara probleme. Nu ating nicaieri.

Desi nu sunt omologate, sunt mult mai bune pe minunatele drumuri ale Patriei. Cu toate ca nici macar astea nu ajung...

Vara incalt 225/40/18 pe Passat fara probleme. Distanta la fuzeta e cat sa-ti prinzi degetul. ET-ul e crucial in alegerea jantelor, mai ales ca vad pe unii cu roti trase inauntru (ET 35 montat pe ET 45 - roti de Passat 5.5 puse pe 6) si invers, roti mult iesite afara.

Modificat de echo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as vrea sa-mi pun 225\60\R16 care zic io ca sunt si mai inalte in balon, asta in cazul in care acum am 205\55\16. Mentionez ca am pe masina si pachetul de drumuri grele care imi face masina mai inalta un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/55/R16 am si eu fata spate si nu am nici o problema. In modelul nou de certificat nu mai este trecuta dimensiunea cauciucurilor, nu mai are un politist de ce se lega.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!