Jump to content

diuze powerplus 520 pe Seat Leon


Ratzoiu
 Share

Postare recomandată

Salut ,

Leon-ul meu ar vrea ceva mai multi caluti si ma gandeam la niste powerplus-uri 520 . El deja a primit acum o luna o resoftare gratie TCM-ului si Dl. Voinea . Daca imi cumpar aceste duze afectez in vreun fel gradul de uzura al motorului sau vreo alta parte a masinii . Trebuie sa fac alte adaptari ( aici ma gandesc la un ambreiaj mai solid cum ar fi unul de Cupra R ) sau mai stiu eu ce ????

Daca e cineva care ma poate ajuta cu asemenea informatii as fi foarte recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ambreiaj iti pot spune ca nu cel de Cupra e binevenit. nici nu cred ca se potriveste, fiind de dimensiuni diferite.

ci un ambreiaj SPORT pt masina ta.

dar eu zic sa lasi ambreajul sa cada el, si dupa aia sa cauti ceva SPORT. stiu masini cu zeci de cai in plus fata de stock si cu ambreiaj din fabrica. inca.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de Leon-ul din profil si semnatura va fi o mica problema de montaj a PowerPlus-urilor :) (mai exact sunt pentru nonPD-uri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are motorul tau? 1.9 TDI 115/116CP sunt PD-uri. De fapt nici nu am vazut motorul asta montat pe Leon... Da niste detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul a avut initial 90 CP . A primit o resoftare la TCM si acum are 115 CP

Tipul motorului este ALH .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa... asa da. Merg chiar foarte bine... Te duc undeva pe la 140CP cu o resoftare corespunzatoare... Ambreiajul fii sigur ca te va parasi, vezi cazul lui Ice2K si al lui Ender.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci : daca schimb ambreajul inainte altceva nu imi va afecta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista unele modele de G4 dinainte de 2001 cu ambreiaje LUK care nu cedeaza. Poate masina ta...are un asemenea ambreiaj de asemenea. Daca nu....bagi sau un ambreiaj intarit pentru ALH sau....un ambreiaj de VR6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu schimba inainte ambreiajul. Lasa-l stock si vezi cum se comporta. Daca tine ai facut o economie.

2. Ca sa bagi ambreiaj VR6 trebuie schimbata volant cu un monomasica (single mass) ceea ce este un cost sensibil in plus.

Chiar daca incepe sa patineze nedorit ambreiajul te poti t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK . Multumesc mult pentru informatii . O sa-mi comand azi pe net diuzele astea dar vor aparea pe masina doar la primavara odata cu superbele jante pe 17 :)

sper sa mearga totul bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca pentru noile injectoare trebuie un alt soft, concomitent cu redimensionarea partii de admisie a aerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles nu trebuie un nou soft ci doar le montez pe masina . Chestia cu admisia aerului nu stiu ce inseamna . Ar trebui sa fac ceva pentru asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sensul ca daca intra mai multa motorina trebuie sa intre si aer mai mult (turbina care sa asigure o presiune mai mare) sau mai concentrat in oxigen (racit mai mult > cu densitate mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica trebuie sa schimb turbina sau imi trebuie un intercooler mai puternic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu iti trebuie neaparat. De ex am auzit ca trebuie ca sa mearga o singura modificare, IQ la relanti in rest talpa mare. Dar daca vrei sa obtii tot ce poti de la ele , un nou soft ar fi mai mult decat recomandat.

Oricum pe viitor (~1 an dupa garantie) asta va fii una si din modificarile mele.

Sa vedem cat fum suplimentar o sa ai in WOT.....poate cand vii pe la intalniri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nestiind cum e cu copyrightul....am pus doar linkul.Cauti acolo la nozzels swap.

Si sa se stie mare....e TDICLUB.COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gasit ceva care ma poate ajuta dar aici imi spune ca valoarea IQ sa fie intre 3-5 mg/R asta se poate face dar imi spune de asemenea ca trebuie marita si valoarea EGR-ului dar nu imi spune care ar fi noua valoare corecta , ci doar ca valoarea standard ar trebui sa fie 250 mg/R ceea ce ma indoiesc ca poate fi la masina mea deoarece cred ca Dragos Voinea a schimbat deja aceasta valoare la resoftare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A umblat la EGR la resoftare? M-as mira cu toate ca se poate. Oricum poti sa faci asta din EGR duty-cicle.... Cred ca se rezolva relativ repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu cum se face dar nu stiu care ar trebui sa fie valoarea corecta ce trebuie data in urma upgrade-ului .

Cum pot calcula aceasta valoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!