Jump to content

Martor frana de mana aprins permanent


SuperMario
 Share

Postare recomandată

Becul martor pentru frana de mana a ramas aprins. Am plecat de pe loc, nu am sesizat daca s-a stins sau nu, apoi, am oprit pentru cateva minute si la plecare, am observat ca a ramas aprins, chiar daca frana de mana nu mai era trasa. Am mers aproximativ 10 km si totusi nu am mai observat nimic deosebit (miros sau poticneli ale masinii) in afara becului aprins de bord.

Nu prea ma pricep la auto, poate ma ajutati voi. Masina e cea din semnatura.

Modificat de SuperMario
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza consola centrala si verifica, eventual regleaza butonul de la maneta. La masina mea e pus sub maneta.

P.S.: daca tragi maneta un dinte trebuie sa se aprinda martorul !!!

Consola centrala : prelungire a bordului ce se continua printre scaunele din fata pana aproape de sezutul banchetei din spate.

Defapt vorbesc de plasticul ce tine de la schimbatorul de viteze , frana de mana. Sper ca ai inteles ;)

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un contact acolo daca ridici maneta se vede!

Verifica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza consola centrala si verifica, eventual regleaza butonul de la maneta. La masina mea e pus sub maneta.

P.S.: daca tragi maneta un dinte trebuie sa se aprinda martorul !!!

Sper ca nu supar pe nimeni ... nu ma pricep, deci intreb ... ce este mai exact consola centrala? Sincer, eu habar nu am. Si multumesc de ajutor. Verific maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consola centrala + frana de mana(la vento) sunt aratate prin sageti.Verifica contactele de la butonul franei de mana, dar si nivelul lichidului de frana din rezervorul pomei de frana(sub capota)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consola centrala + frana de mana(la vento) sunt aratate prin sageti.Verifica contactele de la butonul franei de mana, dar si nivelul lichidului de frana din rezervorul pomei de frana(sub capota)

Masina e VW Golf 3, 1.4 Gl, 1993 ... Verific maine sa vad ce si cum e cu consola aia si ce gasesc pe si sub ea si sub frana de mana. Verific si lichidul de frana. Iti multumesc si tie pentru ajutor.

Modificat de SuperMario
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul de la frana de mana se aprinde si daca nu ai lichid de frana

verifica lichidul. Daca ai lichid leaga pe direc firelea alea doua de pe capacul de la lichid de frana s-ar putea sa nu itzi mai mearga sonda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Intr-adevar, acel subansamblu care are pe el sensorul era iesit din locasul lui. Am demontat consola, l-am pus inapoi si asta a fost. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!