Jump to content

Ajutor Octavia


godoroja
 Share

Postare recomandată

Ajutor octavia 1,9 TDI

Eu am o Octavia 1,9 TDI. Masina se plafona inainte la 3500 turatii , am fost recent in Franta si se plafona la 160 km/h.Penibil. Acum, nu se mai tureaza deloc. Merge mai rau ca o dacie 1310.Nu mai are deloc demaraj si urca greu in ture.Masina are 75000 km si de-abia i-am facut revizia filtru ulei, polen, motorina fiind schimbate.Acum merge mai post k inainte.Aveti vreo idee ce ar putea fi? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un vag-com ar spune multe...

Completaza-ti profilul ca sa stim de unde esti si da vedem care din membrii care poseda o asemenea scula se poate intalni cu tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat datele asa cum mi-ati cerut.Ce este de fapt VAGCOM asta.E un tester? Cat m-ar costa o testare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Si eu am avut o problema asemanatoare cu a ta pentru un 1.9 tdi 90 cp

si am rezolvat problema prin sch. debimetrului (MAF)

Norocul meu ca am gasit la un tip din dezmembrari 2.000.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da VAG-COM este un "tester" daca vrei.

ideea e ca sa se citeasca cantitatea de aer citita de MAF versus ceruta de ECU.Simptomele descrise de tine sunt tipice pt un MAF obosit. dar pana nu ne uitam cu VAG-COM nu putem sti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca tre s-o duc la doctor! Va anunt in cateva zile cat ma costat! Ia imi da cineva niste preturi aproximative la o schimbare de MAF de asta ? :))

P.S.MAF MIF PIF RIF... pentru mine e tot aia...abia incep sa invat... E super misto forumul asta! Bravo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai putin nu te grabi sa dai banii.

poate ne facem timp unul dintre noi sa e intalnim cu tine si sa te scanam.

pana una alta citeste aici

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=611

oricum, cu riscul de a ma repeta, pana nu punem un vag-com pe masina nu ne putem pronunta in nici un fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.A fost un vintil de nu stiu care - asta mi l-a pus 3.600.000 cu tot cu manopera...iar debitmetru ala MAF ( am invatat deja) cu tot cu manopera 7.800.000.De asta am dat comanda.Mi-l pune in 2 zile.M-am cam grabit ca am un drum de Satu mare si nu mai puteam astepta.Oricum mersi si promit sa fiu activ pe forum.Chiar imi place.Sunteti oameni saritori :)) 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001

Daca nu te grabeai il luai ( MAF-ul ) azi de la Augsburg cu 3.000.000 si il montai in fata casei ( 10 min ) Citeste topicul de mai sus ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era prea din scurt.Oricum de acum ascult si de voi :)) E bun MAF-ul ala de Mercedes? Unii zic ca nu pe aici pe forum. Daca e bun, de ce e asa ieftin? Asta de la reprezentanta skoda e vreo 7 milioane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001

Sunt curios cati dintre cei care zic ca nu e bun au pe masina acest MAF :-)

Banuiesc ca nici unul ! :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

DA e bun. S-a pus acest debitmetru initial pe motoarele de 90 si 110CP. Apoi a ajuns si la 115 si 130CP si nu au fost probleme. Pierburg a fortat pe BOSCH sa scada preturile ( a scris BogMW pe undeva in forum despre asta). S-au facut teste si s-a vazut ca sunt bune pentru grupul VWAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001
. Daca e bun, de ce e asa ieftin? Asta de la reprezentanta skoda e vreo 7 milioane!

Daca te deranjeaza faptul ca e ieftin, pot sa ti-l vand eu cu 10 milioane :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni de pe forum nu a declarat ca inlocuitorul Pierburg nu este compatibil, dimpotriva au fost pareri ca masina este "mai nervoasa" in plaja de turatii 2000- 2500rpm (acest lucru se datoreaza neliniaritatii diferite a senzorului Pierburg).

Diferenta de pret se datoreaza exclusiv marketing-ului (pretul de productie este oricum mult sub pretul de achizitie) si suplimentar faptului ca varianta Pierburg se comercializeaza ca senzor, fara intreaga carcasa de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Da.A fost un vintil de nu stiu care - asta mi l-a pus 3.600.000 cu tot cu manopera...iar debitmetru ala MAF ( am invatat deja) cu tot cu manopera 7.800.000.De asta am dat comanda.Mi-l pune in 2 zile.M-am cam grabit ca am un drum de Satu mare si nu mai puteam astepta.Oricum mersi si promit sa fiu activ pe forum.Chiar imi place.Sunteti oameni saritori :lol: 10x

Si eu sunt de parere ca piesele noi sunt mai sigure decat cele din dezmembrari. Dar in nici un caz alea noi nu se cumpara/comanda de la reprezentanta :(. Succes in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de unde sa stiu eu de unde sa iau? Eram si pe fuga...am dat banii ca prostu` :lol: Greseala mea. Din greseli invatam toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!