Jump to content

Navi MFD1


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

premiumfaraplumb

De curand mi-am cumparat o mufa care se conecteaza la navigatie si in care pot introduce DVD, videocamera etc. Problema este ca versiunea mea de soft la navigatie este din 1999. Imi trebuie un update de soft dupa 16.11.2000. Efectueaza cineva? Pentru ca in meniul audio trebuie sa apara pe langa TV si CD changer, si optiunea AUX care reprezinta mufa cu DVD-ul. Va multumesc anticipat.

dsc06798pr7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate face nici un update

interfata activeaza dor intrarea rgb de la navigatie

si eu o folosesc cu un dvd

PS trebuie na mai muncesti un pic la ea,tot brumul de la masina il muta pe audio

sunetul se va auzi foarte rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Bineinteles ca se poate face, cu ajutorul unui CD de update. Nu e mare scofala, o sa te descurci si tu.

Uite cum arata in timp ce se updateaza softul din navigatie:

Si cum arata meniul cu AUX activat dupa upgrade:

Softul si detalii despre procedura gasesti aici: http://www.navi-forum.net/board/viewtopic,t,264.html

E un forum nemtesc, trebuie sa fii mebru ca sa-l accesezi. Daca ai vreo dificultate ma poti cauta pe PM.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...despre ce mufa este vorba pentru m-ar interesa si pe mine...si conectezi dvd portabil la consola sau ce anume...nu sunt prea documentat in aceasta privinta dar m-ar interesa sa conectez un mp3 player...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A rezolvat cineva problema cu update-ul? Daca da cum? Ma intereseaza si pe mine Cd-urile cu soft. Eu am navi MFD fabricata in 20.09.1999.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merge cumva acest update si la softul pentru MCD? Daca nu, stie cineva cum se face la MCD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi m-am apucat de montat intervata multimedia si DVD-ul. Totul a fost OK dar la final am constatat ca nu se poate conecta cu navigatia deoarece deoarece nu am meniul aux. , deci a facut cineva update de firmware la navi???? Daca da sa ne impartaseasca si noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1--Si eu am navigatie plus la care imi afiseaza si meniul cu aux, dar intrebarea este cum pot conecta ceva la el, ma refer atat la un dvd cat si la un mp3, dar mai degraba un dvd. Unde se gasesc acele mufe, cum ajung la ele, ce trebuie sa fac sa conectez un dvd?

2--In portbagaj in partea stanga am magazia de cd-uri si mai am ceva acolo care nu stiu ce poate fi, e o cutie de plastic in care exista ceva, ce este de fapt?

3--Cum se poate scoate ca atunci cand depasesc viteza de 10km/h sa nu imi mai dispara imaginea tv? Se poate face cu un soft anume, ceva de genul vag-com? La voi cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am tot citit dar se pare ca nimeni nu mai zice nimic...am un sistem de navigatie MCD si m-ar interesa daca a facut cineva, daca face sau unde as putea apela pt a face firmware update pt navigatie. Vreau acest lucru pt ca totul merge bine dar nu pot citi si cd-urile cd-rw trase la calculator.Citeste numai cd-r.Am mai citit pe forum despre alte navigatii la fel ca si a mea si se pare ca altele citesc si cd-rw, ceea ce inseamna ca e vorba de versiunea de soft.

Asa ca astept un raspuns cu cien ma poate ajuta in rezolvarea aceste probleme.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andricei La tine update-ul cred ca se poate face cu un CD de curatit lentila. Daca te vei duce la un service VW vei gasi intradevar un update de soft pentru rezolvarea problemelor cu afisajul pe timp de vara. Acesta datorita caldurii se inegreste (la unele modele MCD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci sm33. Poti sa-mi dai mai multe amanunte despre acel cd de curatat? De unde il cumpar? Cum se foloseste? Cum se face update-ul software?

Problema cu display-ul n-o am vara, cel putin pana acum n-am avut-o pana acum, am doar o linie intrerupta(asa am cumparat masina), in schimb, acum in sezonul rece dimineata se vede destul de prost, cu multe striatii pana se incalzeste in masina, iar daca apas pe una din tastele de langa display, am obs ca se inegreste putin in dreptul tastei. Pt asta exista rezolvare? Eu nu prea cred...in rest totul functioneaza ok, dar mi s-a luat sa fac colectie de audio cd-uri cand mai pot folosi si un cd-rw.

Multumesc pt info si astept mai multe amanunte pt problema mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

"Now you need to burn a CD with all the files from the folder you unzipped to, there should be 8 in total.

You will need a good quality CD-R, i used a philips one. Another thing to do is burn the disc at as slow a speed as possible, usually 4x

Step 4

Turn on your MFD and eject the navigation disc and put your CD-R in. After a few seconds a screen will pop up showing your old software version and the one on the disc.

After you start the update you will see the following screens. (Pictures found on this forum) The update will take about 30 minutes. Don't turn of your ignition or touch anything! "

deci update-ul se face foarte usor cu un simplu cd

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Intrebarea initiala era daca face cineva update de firmware pt. navigatii? Sa tragem concluzia ca nimeni nu face asa ceva? Toti dau doar sfaturi (fara a fi facut niciodata operatiunea) si de fapt nimeni nu face contracost asa ceva?

PS- Nu e vorba de navigatii MCD deoarece update-ul se face automat cind se introduce un cd cu o harta actualizata (din anul 2010 de exemplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut la a mea...MFD2 DVD ver.C la sw.30, a durat cam mult dar intr-un final s-a realizat.

Ca sa vezi ce versiune de soft ai: la setari, tii apasat butonul default setings 2-3 sec. si apoi apesi tasta info si cauti unde scrie HW-HU:....(ex:D1/08xx)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu intrebarea. Face cineva contracost update de firmware pt. navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am facut update la mfd ul meu versiunea A

inainte aveam soft 20 ianuarie 1999 acu am 18 august 1999 dar tot nu am aux in meniu

am soft pt update 10 iunie 2000 da nu reusesc sa il scriu pe CD

cand incerc sal scriu pe cd nu-mi scrie un fisier nu stiu din ce cauza

tre sa mai incerc sper sa reusesc fara sa stric mfd-ul

am si ceva poze cand faceam update dureaza vreo 30 min

poate stie cineva cum tre sa fac si ne da ceva info

Modificat de forceturbo
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste cu kirkus.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu o nelamurire, la ce ajuta acest update.

mentionez ca am o navigatie MFD-2 cu CD.

Modificat de forceturbo
Cererea de soft nelicentiat este interzisa.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MFD cu nimic. Am facut si eu la versiunea cu dvd, nu a imbunatatit nimic.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am MFD 1 cod 3B0 035 191 G si vreau sa-i fac update de soft pt. a avea in meniu AUX. Daca ma poate ajuta careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

de unde pot achizitiona un CD cu soft-ul de navigatie pentru MFD1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!