Jump to content

barait in boxe


deluca
 Share

Postare recomandată

am instalat de ceva vreme mp3 asta p-un glof. merge bine, sunet destul de ok. cu motorul rece se aude din boxe un barait, in functie de turatia motorului, foarte ciudata chestia, si foarte enervanta. se pricepe careva sa ma ajute ca sunt disperat, plizzz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune acolo un filtru, curentul dat de alternator este nefiltrat, chestia asta am patzit-o cand am pus un cd-rom in masina (da un cd-rom) :) si s-a rezolvat cu un filtru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum arata, unde se pune exact si ce face filtru asta? io am mai auzit baraieli de-asta prin daciile taxi din oras, le baraie asa statia, dar m.am gandit ca-s rable de-aia face asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
cum arata, unde se pune exact si ce face filtru asta? io am mai auzit baraieli de-asta prin daciile taxi din oras, le baraie asa statia, dar m.am gandit ca-s rable de-aia face asa :)

Cauta la magazinele de piese electronice si gasesti filtre gata facute ( au si schema in pungulita in care sunt ) . Unele au o intrare si-o iesire si se leaga pe firul de alimentare al cass , altele au 2 intrari si 2 iesiri si se leaga si pe nul. Ele filtreaza curentul de alimentare si dispare bazaitul ala enervant .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe variante aici:

1. daca baraie numai pe radio (si pe CD merge bine) atunci ai nevoie de un kit de condensatoare de deparazitare (gasesti la magazine impreuna cu instructiunile de folosire). Deoarece parazitii sunt captati de antena radio si chiar daca restul conexiunilor electrice sunt bune, parazitii sunt deja "pe canal"

2. daca baraie si atunci cand canta de pe CD

2.1 daca ai statie de aplificare separata trebuie neaparat sa folosesti cablu audio ecranat intre player si statie (semnalul audio fiind slab intre player si statie este foarte usor perturbat de variatiile campului electromagnetic provocate in spcial de circuitul de aprindere: platina + bobina de inductie + condensator). Atentie la cablul ecranat: ecranul trebuie sa faca contact la ambele capete ale firului la masa, altfel nu mai "ecraneaza" cum trebuie.

2.2 daca folosesti iesirile de putere de la player direct la difuzoare (nu prea mai are voie sa baraie) trebuie sa te asiguri ca minusul de la difuzor este conectat bine cu minusul iesirea de minus corespunzatoare de la player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!