Jump to content

octavia tour SH din 1.08.2006


ronin666
 Share

Postare recomandată

am si eu o mica problema :)( .. am gasit 1 bucata Octavia Tour, 19 TDI 90 caiuti, .. optionale: geamuri electrice fata, pachet drumuri grele, EBD(zice dealeru ca e optional), inchidere centralizata cu telecomanda si alarma, discuri frana spate.. cumparata la 1 august 2006 si 5100 Km parcursi.. aa.. si culoare metaliza ... asta tot ca optional :D .. pretul ei initial a fost 15300 EURO.. mi-o da cu 13000.. ce ziceti?? merita ?

ar mai fi o mica problema :D 1 an de zile nu are voie sa achite leasingu :)( deci ar trebui sa merg pe incredere si sa ma rog sa nu imi iau tzeapa sau sa moara proprietarul :D(

va rog sa-mi spuneti vreo doua pareri ca eu nu mai am somn de doua saptamani

multumesc anticipat

Modificat de ronin666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica nu are voie sa-si achite leasingul ??

Nu te baga in nebunii de astea ca sunt smenarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai leasingu e facut pe 3 ani.. in contract scrie ca un an de zile nu are voie sa faca nimic cu contracutl.. nu poate sa-l achite.. abia dupa un an poate sa ceara recalculare sau sa-l achite.. cu tzeapa nu prea cred ca se ocupa.. e o doamna care are o agentie imobiliara.. colegii mei de munca o cunosc de prin 1995.... ea vrea sa-si ia un hyundai santa fe.. deci nu prea cred ca imi iau tzeapa.. acu cel mai frica e sa nu pateasca femeia ceva pana in iulie la anu. cand se termina primul an de leasing si io sa fii platit ratele degeaba... si ma mai gandeam ca o varianta ca daca mai pun 700 de euro imi iau un tour nou da cu motor pe benzina la 1.6 102 CP :)( nu mai stiu ce sa fac.. :)( va rog sa va dati si voi cu parerea poate reusesc sa ma decid :D

si ca sa nu fie dubii.. deci eu am stabilit cu doamna astfel: ea nu vede nici un ban.... am calculat cat vin ratele pana la anul in iulie am adunat restu sumei restante fara dobanda plus valoare reziduala si comisioanele pentru achitarea inainte a leasingului .. deci ea practic nu vede nici un ban de la mine.. problema e sa nu se intample ceva pana in iulie la anul cand pot sa achit leasingul

Modificat de ronin666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face transferul leasing-ului pe o alta firma sau pe persoana fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit 1 bucata Octavia Tour, 19 TDI 90 caluti, ... EBD(zice dealeru ca e optional) ... multumesc anticipat

Cred ca dealer-ul s-a laudat putin... EBD = Electronic Brake Distribution e standard, din ce stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci frumos cu ea la notar si faceti un act fie de imprumut pe acea suma fie un act prin care ea se obliga sa achite masina(ratele...) si apoi sa o lase pe numele tau fara nici o obligatie si costa totu pana in 3-4 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la leasing nu vor sa platesti inainte toti banii pt ca acu ii ai pt ca nu isi mai iau e dobinzi si toate cele ei pierd si daia nu accepta plata in rest pretul e beton

oricum fa un act notarial prin care dupa ce ea achita ratele masina sa ramina la tine gratis tu ii dai toti bani

dar mai bine vezi contractu de leasing vezi daca nu e abureala ca nu se poate plati in avans toti bani

adica plateste toti bani pe care trebuie sa ii plateasca in 3 ani si gata toate ratele rata reziduala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru rapspunsurile promte.. chiar am ramas placut surprin. eu am facut postu pe la 4 dimineata :P.. .. am vazut contractu de leasing si prima chestie asta spune.. ca nu are voie sa faca recalculare inainte de 1 an :(( .. deci cu valoare mashinii am rezolvat-o eu cumva.. adica eu tin toti banii la.. achit ratele pana la anul in iulie cand trece anul si atunci facem actul pe mine.. tota chestia e sa gasesc ceva care sa-mi confere siguranta ca daca de Doamne fereste moare femeia.. io as fi platit ratele degeaba.... :P si as dori si parerea voastra despre pret ... sau ce spuneti de varianta cu 700 de euro in plus pentru o benzina de 102 CP noua.. multumesc anticipat de raspunsuri.. pana la urma parca m-as risca sa pierd 3000 de eruo(atata sunt ratele pana la anul in iulie).. dar castig 2300 de euro pentru 3 luni de folosire si 5100 KM facuti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum s-a zis, fa un contract de imprumut la notar.

dar.. 5100 de km e cam mult in 3 luni si ceva, mai ales ca e femeie. vezi cam cum a circulat cu masina si cum a tras de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dealer-ul s-a laudat putin... EBD = Electronic Brake Distribution e standard, din ce stiu.

La Tour EBD nu e standard, standard e doar ABS.

La Classic nici macar ABS nu era standard....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doamna respectiva sa faca asigurare de viata pe suma respectiva si tu sa fii beneficiarul politei.

dar.. 5100 de km e cam mult in 3 luni si ceva, mai ales ca e femeie. vezi cam cum a circulat cu masina si cum a tras de ea.

nu uita ca e masina de firma imobiliara si nu mi se par multi km cind masina e a sefei. Pt Bucuresti e nimica toata acest km :lol:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt din iasi :D ea cica are atatia kilometri pentru ca a facut un drum la mare si unu prin tara pe la manastiri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Cedare contract de leasing. Asta nu ar implica recalcularea contractului. Citeste inca odata contractul si vorbeste cu brokerul de leasing. S-ar putea sa existe un comision "de transfer" dar e cea mai eleganta varianta.

2. Act notarial. Aici e complicat pentru ca orice se poate intampla si rezolvarea se face in justitie. In concluzie daca ceva merge prost se vor deschide procese si totul va dura.

3. Pana in iunie-iulie cand se poate modifica contractul ii platesti doamnei doar ratele :) (asta nu cred ca o sa mearga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!