Jump to content

Acc(reglare Automat A Distantei) Si Nivomat


aec
 Share

Postare recomandată

Hi all,

nu am vazut pe nimeni sa spuna despre ACC(reglare automat a distantei) si nivomat?Cat de utile sunt si pareri.Merita investitia?

Regards,

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ACC cred ca este interesant, dar, cel putin pana de curand, nu era disponibil. Nu stiu daca se poate comanda, intreaba la un delaer.

Despre Nivomat, am vrut sa aleg intre el si Pachet de drumuri grele (pretul e cam apropiat). Dealer-ul m-a sfatuit sa aleg pachetul de drumuri (pe care, pana in prezent, nu il regret deloc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele e senzational. Mai ales la iarna, va fi foarte folositor. Dar cred ca e interesant si Nivomatul.

Depinde pe unde circuli mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ambele sunt pe lista de optiuni

acc merge numai in regim de cruise control deci ai ocazia de a-l folosii

mai mult pe afara...presupune o franare progresiva si nu una de urgenta

deci riscant totusi a te baza numai pe el(cred ca sistemul este la inceput

ntr-o varianta de pionerat)

nivomatul este spectaculos(am vazut la citroen) dar din cite mi s-au spus

pretentios ptr drumurile noastre(o defectiune dupa perd. de garantie poate

costa o avere...

p.s-am comandat la livrarea masinii scut ptr. motor separat...

see you!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti luai pachetul de drumuri grele aveai automat si scutul ala.

Cred ca nu m-as putea lasa pe mana ACC-ului, avand in vedere ca si din instinct si tot pui frana, deci...nu cred ca-si face banii.

Am inteles ca la Audi s-a implementat sau se lucreaza la asta, un sistem pentru a lua curbele automat de pana la nu stiu cate grade, curbe usoare de fapt.

Unde vom ajunge oare? Sa setam pe Navigatie destinatia si sa asteptam sa fim dusi acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beneficii ptr ACC:

- franara automata: imbunatateste timpul de reactie la franare

- mareste comfortul la condus si siguranta

- reduce uzura masinii si consumul de combustibil

- reduce costurile de intretinere si stationare

Acest ACC exista deja pe camioane, iar acolo impactul utilizarii sale se poate masura in bani. La o flota de X camioane, se simte daca costurile sunt mai mici cu 1%.

Personal, daca as avea o flota de autoturisme care ar rula mult pe autostrada, poate ca as lua acest ACC. Nu vad insa pentru un vehicul ce avantaje mari as putea obtine.

Referitor la partea de comfort a soferului, au aparut tot felul de sisteme de avertizare: daca treci banda alba, daca capul soferului sta intr-o pozitie nefireasca, acest ACC, etc. Personal, prefer sa fac o pauza decat sa am incredere in aceste ajutoare.

Mai util mi se pare acest Nivomat. La o sarcina mare poate apare un dezechilibru la nivelul sasiului, cu efecte probabile asupra stabilitatii si franarii. Dar cat o sa cari cu aceasta masina?

Daca as avea bani de cheltuit , as alege Nivomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea explica mai amanuntit cum functioneaza Nivomatul. Ca eu, cel putin, am doar o idee generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu mai am toate fisierele cu noul Passat.

Se folosesc amortizoare spate ca isi pot modifica lungimea - ulei sub presiune cred. Exista si senzori de inaltime care ofera informatiie necesare. Nu stiu daca exista in bord posibilitatea de a modifica la dorinta ta inaltimea amortizoarelor. Cursa utila a amortizoarelor ramane aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!