Jump to content

KM reali la masinile diesel


kisslorand
 Share

Postare recomandată

Unele masini se pare ca nu contorizeaza KM parcursi in ECU. Inca nu stiu daca e o regula sau coiincidenta, masinile echipate cu motor *** in locatia unde sunt stocati KM in mod normal au valoarea 00 00 00. Am facut si teste cu citiri consecutive al memoriei dupa cativa KM parcursi, rezultatul e absolut neconcludent, nu se regasesc KM parcursi intre citiri in locatiile unde s-a alterat continutul memoriei.

Vroiati informatii publice? Poftim. Acum smenarii pot sta linistit daca aduc masini cu motor *** si le "ajusteaza" KM in bord, KM parcursi nu se mai stocheaza altundeva, decat in bord.

foarte corect spus dar se pot prinde smenarii ca au dat km inapoi ,problema in cazul de fata este ca nu se stie sigur cu cat si anume asa se face :se intra cu vag com pe bord si la nr de atelier "WSC" trebuie sa fie 5 cifre diferite ,atentie nicidecum 5 de 0 pt ca atunci sigur sa umblat la km ,atentie din nou sunt unii smenari buni care modifica km in bord si modifica si cele 5 cifre de la WSC din 0 in altele sa para normal dar ! si aici ii prindeti pt ca executati o recodare pe bord (cu vag com) si daca nu se schimba nr de atelier(WSC) atunci sigur sa umblat la km,de ex eu recodez bordul si apare identitatea mea77777 atunci e clar ca nu sa umblat la km ,daca apare nr de atelier vechi atunci nu sunt km reali ,

cineva intreba daca se modifica si in ecu mai nou km ,raspunsul este DA! adica baietii rai acum rescriu si epromul din calc de motor, unii il iau jos pt reprogramat iar unii (astia sunt profesori cu adevarat) fac direct prin cablu cu un programel special care are acces direct in eprom .vag com poate citi edc 15 echipat cu eprom 24 c 04 (din ecu ),in situatia asta se poate vedea km reali daca cei afisati de vag com sunt cu maxim 5 % diferenta fata de cei din bord,din experienta (deja am prins cativa) va spun ca trebuie sa fie in fata fata de bord si nicidecum in spate sau egal cu cei de pe bord!

ps pt membrii vw forum si vag-com forum din zona mea pot sa spun km stocati in ecu ca si dl kiss lorand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa-l contrazic de d-l vioelectric, dar

1.masina tatalui meu, un golf 4 alh cumparat de nou in ro, service-uri doar la VW cluj, WSC 00000. :blink: probabil ca le-a fost lene mecanicilor.

2.masina mea : energizer mi-a citit km din ECU : rezultat, cu vreo 300 km MAI PUTIN. cred 100% ca nu s-a umblat la km masinii, am cumparat-o cu 127000 km din germania cand avea 3 ani si un pic.

masina mea a suferit 2 remapari. prima data, tipul mi-a confirmat faptul ca masina nu a suferit modificari. dupa prima remapare, nu stiu inainte cum era, la WSC aparea 00000. probabil datorita faptului ca s-a scris in ECU.

parerea mea.

:D

ma gandesc ca pot aparea diferente datorita modalitatilor de a stoca km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea luata de noua din Romania are kilometrajul dat de Vag-Com mai mic decat cel de pe bord. Cu vreo 3-4%. Asa ca te cam inseli.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vioelectric: WSC00000 nu inseamna nimic, am vazut accest WSC la mult masini cu KM reali

@Alec: KM la BMW e stocat in bord, bloc lumini si cheie

Nu exista o regula a anului de fabricatie si stocarea KM in ECU. La un G4 din 2003 cu *** nu s-a stocat KM iar la altul din 2004, acelasi motor am regasit KM in ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vioelectric : si pe masina mea erau km. reali si mai putini in VAG-COM, citit de Lorand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ultima ver Vag-Com 607.3 D, cu interfata originala Ross Tech.dar la Applications - EDC 15 mileage nu se conecteaza.

Imi spune ca nu poate citi ecu si ca nu afla numaru de km.

Masina este un VW passat din 2000, motor *** ** tdi 150 cp - 4motion triptonic.

Aveti vr-o idee ce se intampla? Start Baud rate nu il pot modifica.

de asemenea pe Login11 nu imi merge nici codul 12233 si nici 26262 ..iar pinul de pe cheie din 7 cifre nu il am...

Pot face ceva cu pinu din Immo? il am..:P

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pot citi km la orice masina, de ex nici a mea nu o pot citi :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.. offtopic sunt dar are legatura. Am cumparat o interfata.. cica originala ( cred ca mai degraba o clona bine facuta ), si desi sunt multumit de ea si face ce am eu nevoie, sunt curios de o chestie. Pt cine se pricepe.

Cu vag 5.x o vede ca HEX-USB+CAN si se activeaza full programu, pe 6.x o vede doar ca HEX-USB si iar se activeaza full. Nasol e ca la 6 testu e ok, insa pe masina nu merge. Any ideea?

Ma intereseaza mai mult ca la 6.x, pe langa citit km reali cu care as putea ajuta ceva colegi de forum, are niste teste de 80-120 , 0-100km/h and o on care la 5 nu sunt prezente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu codul din 7 nu prea poti face nimic, ai nevoie de cateva informatii pentru al converti in 4, deci cel di 4 trebuie stiut

citirea km reali stocati in mai multe locuri ( unitati ) cam din 2004 >

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am codul de 4 cifre de pe immo . Cum fac? mi-l convertesti in cod de logare motor tu daca ti-l dau? :beerchug: :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pot citi km la orice masina, de ex nici a mea nu o pot citi :D

Faptul ca nu ai putut citi cu VAG-COM nu inseamna ca nu se stocheaza, insa este adevarat ca daca nu sunt stocati atunci VAG-COM nu poate citi.

Modificat de kisslorand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu m-a ajutat cu formulatul scrisorii in limba franceza.(caci si el si eu aveam masinile din Belgia). Daca te ajuta iti trimit textul in franceaza (ca doar asa il am)! Si eu am trimis intr-un mail acel text impreuna cu datele masinii mele: serie sasiu si tip motor.

Incearca sa faci tot posibilul sa timiti mailul in germana pt a avea un rezultat. Cine stie poate nemtii aia nu prea stiu engleza. Vezi poate gasesti un traducator..sau chiar cineva aici pe forum care sa te ajute cu formulatul scrisorii in limba germana.

Daca vrei iti dau si tie formatul in franceza ca sa ai o imagine cum ar trebui forumlata. Adica o reteta gata verificata care a dat rezultate de 2 ori, si la mine si la Laurentiu :(

Multa bafta.

Da, as fi recunoscator daca ai putea sa-mi trimiti un mail sau pe pm mesajul respectiv. O sa incerc sa-l traduc in germana si sa mai incerc. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

citirea km. reali e valabila si in baia mare,pt. cei din zona interesati,lasati PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bistrita nu ajungi nici o data?

Am un Passat adus de vreo 6 luni si as vrea sa aflu daca are km reali. Am inceracat aici cu "oaspetele" dar se pare ca masina mea nu vrea sa comunice cu VAG-ul lui.

As veni eu pana la cj dar inca nu am carnet.

Da-mi un pm daca esti bun cu vro zi inainte daca o sa ajungi prin bn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.. offtopic sunt dar are legatura. Am cumparat o interfata.. cica originala ( cred ca mai degraba o clona bine facuta ), si desi sunt multumit de ea si face ce am eu nevoie, sunt curios de o chestie. Pt cine se pricepe.

Cu vag 5.x o vede ca HEX-USB+CAN si se activeaza full programu, pe 6.x o vede doar ca HEX-USB si iar se activeaza full. Nasol e ca la 6 testu e ok, insa pe masina nu merge. Any ideea?

Ma intereseaza mai mult ca la 6.x, pe langa citit km reali cu care as putea ajuta ceva colegi de forum, are niste teste de 80-120 , 0-100km/h and o on care la 5 nu sunt prezente.

Salut. Cred ca ai urmatoarele variante : 1. O alta clona care sa mearga cu varianta 6.x :lol: ,sau daca merge modificata cea pe care o ai :blink: . 2. O interfata originala (va functiona si cu variantele de vag-com ce vor aparea). :frigbaitata:

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Pai am codul de 4 cifre de pe immo . Cum fac? mi-l convertesti in cod de logare motor tu daca ti-l dau? :251: :Driver:

Salut,

Pentru logare pe motor AFB incearca 26261 (la mine merge asta) sau 26262

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ... Am si eu o intrebare pentru voi ... La o reprezentanta VW cum ar fi "Sandra Trading Iasi" ....POT AFLA DACA AM SAU NU KM REALI ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur ca poti afla.

Depinde cu cine vorbesti de acolo.

Ori cunosti pe cineva, ori contra-cost, ori iti faci ceva la ei la masina (revizie sau orice alta interventie) si iti vor spune si istoricul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In Targu-Mures sau apropiere este cineva care ma poate linisti asupra Km??? (Passat 2003, 101CP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem incerca, depinde daca vag-comul meu iti gaseste km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu stiu daca postul meu isi are locul aici, dar vreau sa intreb: Unele VW de exemplu, au in loc de km, mile. La cele care au fost vandute in Europa, nomal ar fi sa fie in KM. Bun. Dar la astea care au KM, nu se poate adapta cu Vag-com-ul sa afiseze in mile? Sper ca intelegeti ce vreau sa zic. Este exact cum ai schimba si limba! La varianta asta s-a gand cineva? Ar fi o metoda de dat KM inapoi pe display!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimate coleg, o sa presupun aici ca nu te-ai gandit cumva la o metoda ilegala, aceea de a da km inapoi, ci tocmai cum poti sa-ti dai seama de aceasta posibila smecherie. Dar varianta pe care ai adus-o in discutie va afisa 'mi' in loc de 'km'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste!! Nu m-am gandit la "cum am putea sa dam km inapoi"! Ci la modul cum sa ne dam seama! Cand mi-am verificat km la a mea cu Vag com-ul. am vazut ca afisa si in mile. Si de aici si ideea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e ilegal sa dai km inapoi, e masina mea personala si daca vreau dau kilometri inapoi in fiecare luna, ba daca vreau ii pun si valori negative, ce treaba aveti voi cu kilometrajul masinii mele.

Ar trebui sa fie ilegal sa oferi masina spre vanzare si sa nu declari numarul real de kilometri, dar din cate stiu eu nu este lege care sa incrimineze asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!