Jump to content

Trepidatie la relanti


vVe
 Share

Postare recomandată

Salut la toata lumea,

Problema mea este ca leonul meu proaspat achizitionat SH are o trepidatie destul de puternica la relanti. Pe VAG-COM nu apare nici o eroare la motor sau turbina, de fapt nici o eroare.

Sa fie motorina (TOP Nordic diesel - PETROM) ? Sau ce alte cauze ar mai putea fi ?!

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e posibil sa fie subturat. Cate rotatii ai pe ceas? Ti-a facut de la inceput asa? Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e posibil sa fie subturat. Cate rotatii ai pe ceas? Ti-a facut de la inceput asa? Ciao. B)

Nu e subturat motorul, e la 900 de turatii si nu a facut de la inceput asa.

Senzatia e de: "merge in trei" !

Modificat de vVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e subturat motorul, e la 900 de turatii si nu a facut de la inceput asa.

Senzatia e de: "merge in trei" !

sa nu fie un ijector infundat.... sa mai grav...volant :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injector, volant, tampoane motor etc

Motorul se batzaie sau nu? Cind deschizi capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zbarnaie, sa comporta normal. Si nu are tot timpul acea trepidatie se mai si opreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa intecerci o solutie de curati injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zbarnaie, sa comporta normal. Si nu are tot timpul acea trepidatie se mai si opreste.

Pai atunci nu e de la tampoane sigur - poti sa o scoti din lista

sa intecerci o solutie de curati injectoare

Nu ai vazut ca motorul e TDI?? VW nu recomanda folisirea solutiilor de curatat injectoare la diesel. La benzina da; Chiar exista solutie dedicata facuta de producator.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi de la volant din cate am citit pe forum pe aici ar trebui sa mai scoata si ceva zgomote ciudate la plecarea de pe loc, dar nu scoate. Am schimbat motorina, sa vad acum daca mai trepideaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt patit ca si tine. Ai o vibratie in plan orizontal dar care nu este continua? Adica din 5 in 5 secunde face ...si apoi gata. Nu iti vibreaza masina extraordinar de mult....dar totusi este f enervanta nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e relativ constanta. Acu am bagat motorina de la luk oil euro 5 si daca nu a disparut (nu imi dau seama) oricum nu mai e la fel de pronuntata.

Sa fi fost oare de la motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta era raspunsul meu. Eu facusem un singur plin cu Euro 4 simplu de la Petrom. Cu Top Euro 4 nu facuse in cei 15000 km dinainte. Asa ca acum am trecut (de 3 plinuri) pe MOL si.....a disparut zgaltaiturile. Nu stiu ce sa mai zic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a disparut si la mine acea trepidatie. Motorina a fost euro 5 de la lukoil ca aia am gasit in drum. Dar azi, in timp ce schimbam filtrul de aer, am descoperit prins pe tubul care pleaca din cutia unde sta filtrul, o mica cutiutza, din care pleca un fir care se ducea undeva in jos, presupun ca la senzorul de temperatura. Presupun ca e un power box sau cum s-o chema. nu am reusit sa il scot ca era intuneric si pe acolo pe dedesupt nu shtiam ce smulg :lol:. Oricum maine incerc sa scap de ea. E posibil ca si acea mizerie pe spatele careia scria tuning sa fie cauza trepidatiilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a disparut si la mine acea trepidatie. Motorina a fost euro 5 de la lukoil ca aia am gasit in drum. Dar azi, in timp ce schimbam filtrul de aer, am descoperit prins pe tubul care pleaca din cutia unde sta filtrul, o mica cutiutza, din care pleca un fir care se ducea undeva in jos, presupun ca la senzorul de temperatura. Presupun ca e un power box sau cum s-o chema. nu am reusit sa il scot ca era intuneric si pe acolo pe dedesupt nu shtiam ce smulg :D. Oricum maine incerc sa scap de ea. E posibil ca si acea mizerie pe spatele careia scria tuning sa fie cauza trepidatiilor?

deci era de la "power box" sau motorina.... ca se pare ca si mie imi tremura cand e rece :D(((( ironic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am reusit inca sa scot mizeria aia, dar oricum e deconectata dintr-o mufa care am gasit-o pe acolo. De trepidat nu mai trepideaza, acu cauza nu stiu care a fost :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce ziceai tu... la tdi nu ai voi sa bagi solutie de curatat injectoare????? si tre sa ma duc doar la service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce ziceai tu... la tdi nu ai voi sa bagi solutie de curatat injectoare????? si tre sa ma duc doar la service...

Din cate am citit eu pe forum pe aici VW nu recomanda folosirea solutiilor pentru curatat injectoare. Cred ca sunt alti colegi de forum mai avizati sa isi dea cu parerea in aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanS a folosit cu succes din cate am auzit o astfel de solutie. Trebuie totusi sa fie speciala pentru diesel, adica nu puneti ceva de provenienta necunoscuta si pe care nu scrie clar ca merge si la motoarele diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc destul de frecvent solutii de curatat injectoare adica o data la 4 plinuri si nu am probleme de genu asta.Cu terpidatiile si eu stateam prost dar am constat ( la service un tampon rupt ) la mine asa s-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc destul de frecvent solutii de curatat injectoare adica o data la 4 plinuri si nu am probleme de genu asta.Cu terpidatiile si eu stateam prost dar am constat ( la service un tampon rupt ) la mine asa s-a rezolvat problema.

la mine imi face cand e rece....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!