Jump to content

reduceri skoda!


garfield
 Share

Postare recomandată

Salut si scuze moderatorilor daca am postat topicul in alta parte decat trebuia!! "Problema" mea este urmatoarea: miercuri ma duc sa fac comanda la o skoda! Am fost indecis (am avut si topic OT1,9TDI vs O2 1.6 mpi),am hotarat ce sa iau ( diesel-ul) cu toate ca regret inca de pe acum O2...oricum nu-i timpul pierdut. Ceea ce m-a facut sa inclin spre OT a fost o reducere semnificativa acordata de un dealer la Octavia Tour ( 955 e).Vazand la televizor ca multi din producatorii de masini ofera reduceri de sfarsit de an,va intreb(pe cei care stiti din alti ani),Skoda nu vine cu astfel de promotii? Sa nu aud raspunsuri de genul "oricum e oferta",ca innebunesc (aproape toti dealerii cand ii intrebi de o alarma,un covoras..raspund astfel). La mine nu e graba cu masina si daca ar fi sa astept inca o luna pentru o O2 as astepta!! :)

Multumesc!! Un 1,9 TDi O2 parca suna altfel decat Tour-ul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa astepti ! S-ar putea sa-ti faca vreo surpriza Skoda. Daca nu te grabesti (stiu ca e greu), dar mai bine mai astepti o luna, decat dupa aceea sa regreti mai mult timp ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hello, mai bine asteapta si tu un pic .. nu cred ca skoda octavia 2 va avea ceva reduceri substantiale in perioada urmatoare dar poate vin dealerii cu ceva "sa fure okiu`" .. stii vorba aia "graba strica treaba :P" ! eventual mai strangi niste bani si te duci la O2 .. pe bune, daca tot dai un ban ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu-ti para rau dupa aceea. OT e un model cam invechit. Pe cand O2 continua linia unor modele noi ale fratilor mai mari din concern Vw&Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu reducere sau fara, oricum fa efortul si ia O2. Nici macar optiunea TDI nu merita sa te pricopsesti cu o masina expirata tehnologic. Eu am O1 si nu zic ca e o masina rea chiar daca are destul de multe probleme de proiectare care o fac mai putin fiabila.

Dar daca ar fi sa aleg clar as opta pentru O2 pentru simplul fapt ca au corectat cam toate problemele de la O1 (si poate ca au introdus altele noi, dar asta e alta poveste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un aspect de luat in calcul.......unele modele nu se vand decat "ajutate" de reduceri si promovari masive.......alte modele "se vand singure".

E o diferenta intre promotii/reduceri si discount-ul dealer-ului. Ambele adunate si scazute din pretul masinii duc catre pretul final.

La Skoda mai mult decat Casco gratuit pt. primul an.....nu cred sa mai apara ceva. Si aici insa sunt de remarcat "anumite conditii" (de ex. acum cateva luni se aplica aceasta promotie numai pt. masini aduse din Curtici.... adica cu anumite dotari, daca vroiai alte optionale nu mai se aplica reducerea). Acum trebuie intrebat......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar optiunea TDI nu merita sa te pricopsesti cu o masina expirata tehnologic.

E foarte discutabila aceasta afirmatie. Pe Octavia Tour se monteaza si un TDI PD de 101 CP (la diferenta de 300€) care are avantajul unui cuplu constant de 240NM pe o plaja de turatii de la 1800-2400 rpm ( cel de 105 CP de pe O2 nu are aceasta calitate).

Nu e ultima tehnica montata pe Octavia Tour....dar pana la a fi expirata tehnologic...e o distanta foarte mare.

Dupa mine, motorizarea 1.9 TDI (chiar si cea clasica de 90CP) este de preferat celei de 1.6 MPI (2 supape pe cilindru). Nu as lua O2 cu 1.6 MPI...ori as mai astepta ori as lua Octavia Tour 1.9 TDI echipata complet (ESP, Climatronic,...) la pret de O2 Ambiente 1.6 MPI.

Dar sa ne intoarcem la subiectul Reduceri Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, acela este intr-adevar un motor reusit. Insa eu m-am gandit neaparat la motorizare ci la bolile generale ale platformei A4 (GolfIV, Bora, Octavia1/Tour etc)

De exemplu suspensiile si garda mica la sol care nu sunt intocmai potrivite pentru drumurile noastre. Extrem de multi din cei care-i cunosc cu GolfIV, Bora si O1 si-au spart baia de ulei din cauza asta, uneori cu consecinte devastatoare pentru motor. Iar pachetul de drumuri grele e doar o carpeala pentru problema asta. Si exista inca multe alte probleme cunoscute ale acestei paltforme care au fost discutate in alte arii de pe forum.

Imi cer scuze ca am deviat de la topic, dar cum la Skoda deocamdata nu sunt reduceri macar sa asiguram zgomotul de fond :)

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

americanii au o vorba: no news,good news!! poate asa e si la skoda, nu reduceri, vesti bune!!

cineva zicea: "se vand singure,nu au nevoie de reduceri"!!! poate chiar sunt asa de bune ca nu necesita o reducere sa se vanda bine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mai toti din bucuresti unde am fost, singura promotie la O2 era 1 an casco gratuit, fara posibilitatea de a o modifica; in sensul de a negocia alta oferta. Din cate stiu oferta e valabila pana la sfarsitul anului. De la dealer nu am mai 'scos' decat un set de covorase. Mie mi-a placut mult mai mult decat O1, cel putin d.p.d.v. al designului. Si am renuntat la motorizarea diesel de pe O1. Dar asta depinde de fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Promotia Casco pt primul an se refera acum la masinile cumparate din stoc sau comenzi noi, dar numai in cazul achitarii integrale si in cazul achizitionarii prin grupul financiar Porsche...

Si da, e pana la 31.12.2006.

uite-aici:

http://www.skoda.ro/page.php?SM_ID=178&SL_ID=629

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mai toti din bucuresti unde am fost, singura promotie la O2 era 1 an casco gratuit, fara posibilitatea de a o modifica; in sensul de a negocia alta oferta. Din cate stiu oferta e valabila pana la sfarsitul anului. De la dealer nu am mai 'scos' decat un set de covorase. Mie mi-a placut mult mai mult decat O1, cel putin d.p.d.v. al designului. Si am renuntat la motorizarea diesel de pe O1. Dar asta depinde de fiecare.

Eu am fost prima data la BT. La prima negociere obtinusem un discount de 275 euro. M-au sunat si i-am amanat cu a doua discutie vreo saptamana (din cauza unor probleme, si nu ca as fi avut vreo strategie). Cand am fost a doua oara am negociat un discount de 450 euro (recunosc ca adaugasem si ceva optionale si o dusesem in 22000 euro). In final am cumparat-o de la PBA din cauza unei...."interventii".

Concluzia este, ca in ciuda a ceea ce spun ei, ca si asa exista o oferta (CASCO gratuit un an, care este considerabil), se mai poate negocia si un discount, chiar daca nu foarte mare. In cel mai rau caz, se poate "opta" pentru o alarma (aproximativ 200-250 euro), covorase (30-40 euro) si tot este ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Promotia Casco pt primul an se refera acum la masinile cumparate din stoc sau comenzi noi, dar numai in cazul achitarii integrale si in cazul achizitionarii prin grupul financiar Porsche...

Si da, e pana la 31.12.2006.

uite-aici:

http://www.skoda.ro/page.php?SM_ID=178&SL_ID=629

Nu inteleg. Am gresit eu ceva? Alta intrebare: cum adica "actiunea se aplica doar in cazul vanzarilor prin Grupul Financiar Porsche (leasing financiar intern, credit)". Adica se poate face leasing si prin alta banca, sau alt 'grup financiar'?

@Nick1977: Tie ti-au oferit discountul de 450 de euro impreuna cu oferta casco? Oricum, eu sunt multumit ca mi-a dat covorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca se poate lua credit din alta parte.:lol: :( :D

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se poate face credit si in alta parte, dar mai cred si ca beneficierea de acest Casco gratuit in primul an se realizaeaza doar daca faci credit(sau leasing intern) prin Grupul financiar Porsche. Cel putin asa inteleg eu din paranteza de acolo. "...Grupul financiar Porsche(leasing financiar intern, credit).

Altfel care ar mai fi rostul sa scrie de grupul financiar? ar putea spune direct ca se acorda tuturor indiferent de unde faci credit sau leasing sau daca platesti cu banii jos.

Cu alte cuvinte "iti dam Casco gratuit in primul an daca faci leasing intern sau iei credit prin GFPorsche sau daca platesti integral."

Eu asa vad lucrurile. Altfel ar fi cam ce am spus mai sus putin...s-ar da indiferent de cum vrei tu sa cumperi masina...

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie,oferta casco gratuit un an este doar prin grupul f porsche(nr. porscheleasing) la leasing si rate si la achizitionarea "cu banii jos" dar DOAR LA allianz tiriac!! Asa ca daca optezi pt o astra,bcr-asigurari,generalli(mai ieftine)... marea oferta skoda este aproape 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vivi

Da normal....in caz contrar nu puteam considera discount 450 euro in detrimentul unei asigurari de 1318 euro (cat este asigurarea in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta 1 AN CASCO GRATUIT este valabila numai CASH, credit prin Porsche Bank sau leasing prin Porsche Leasing, ambele cu asigurare NUMAI la Allinaz Tiriac...La leasing prin alte firme de leasing nu se acorda asigurarea gratuita....Ar mai fi o varianta, in sensul cxa iei un credit de nevoi personale (dobanzi foarte mari) si vii la dealer cu banii jos.

Oferta se va termina la 31 decembrie 2006 pt CASH si 15 decembrie 2006 pentru dosarele depuse la analiza pentru credit sau leasing! (parca asa tin eu minte din informatiile mele personale). Asa ca , daca vreti sa mai beneficiati de oferta, grabiti-va!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati:

Motorul 1.9 TDI 101 CP e acum oferit la o diferenta de doar ~ 300 Euro CIP fata de 1.9 TDI 90 CP.

Inainte diferenta de pret intre motorizari era de peste 1300 euro CIP.

Avantajul va fi si fiscal cel de 101 CP e Euro4.

Bineinteles vorbim de Octavia Tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!