Jump to content

Debitmetru


manud
 Share

Postare recomandată

linkul nu mai merge...ceva valabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei debitmetru Pierburg - eu am luat de la magazin doar senzorul cu 250 de lei (Debitmetrul intreg costa cam 500 de lei).

Cred ca poti gasi la orice magazin de piese auto mai de soi.

Montarea presupune scoaterea debitmetrului de pe masina (demontat cele 2 coliere) care este montat intre filtrul de aer si turbo.

Apoi demontezi suruburile de prindere a senzorului de pe corpul debitmetrului si tragi afara senzorul cu grija .

Acesta are un O-ring datorita caruia sta mai intepenit in suport .

Apoi remontezi totul in ordinea inversa demontarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RIon, uite aici de citit despre MAF (Mass airflow sensor), dar pt diesel este inutil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Stie careva vreo metoda sa demontez cele doua suruburi de la debitmetru ? Am cumparat doar elementul separat si are niste suruburi(torxuri) mai speciale. Se exclude cheia speciala ca nu am si dureaza pe comanda. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stie careva vreo metoda sa demontez cele doua suruburi de la debitmetru ? Am cumparat doar elementul separat si are niste suruburi(torxuri) mai speciale. Se exclude cheia speciala ca nu am si dureaza pe comanda. Multumesc.
si eu am cumparat la fel si am desfacut suruburile cu patentul si cu putina rabdare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum imi dau seama daca am debitmetrul de aer defect sau doar senzorul de la debitmetru ?

.. cu scuzele de riguare daca nu am postat unde trebuie... asa e cand esti incepator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu acel debitmetru de aer este in sine un senzor, deci debitmetrul=senzorul.

Pai ai 2 posibilitati sa verifici: cu VAG-COM-ul sau declupezi debitmetrul si vezi dupa aceea cum accelereaza masina - daca este la fel inseamna ca este defect. Oricum exista si posibilitatea sa fie doar partial defect adica sa nu lucreze la parametri optimi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceea ce incercam eu sa aflu dar probabil nu m-am exprimat foarte bine din lipsa de cunostinte era daca trebuie sa schimb doar senzorul sau si acea, carcasa in care intra senzorul... cei de la bosch livrandule impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important este senzorul in sine. Si este mult mai ieftin decat cu tot cu carcasa.

Deci daca ai posibilitate, cumpara doar senzorul. Restul e doar plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista 2 tipuri de carcase... cu tub intern si fara... acum nu stiu daca difera miezu de la debitmetru in functie de tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o defectiune la debitmetru poate sa nu te lase sa depasesti ~120 km/h ?

eu stiam ca turbina, atunci cand intra in limp mode face prostia asta...

peter cat te-a costat debitmetru ?

Modificat de OviG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un prieten cu o alfa 156 2l benzina si zicea ca l-a costat debitmetru undeva la 300 de euro si mi s-a parut mult.

pierburg e firma buna ? cati km ai cu el ? produce doar pt VAG sau pt toate masinile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am pus de o saptamana. nu stiu pentru ine mai produce. sal

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierburg e bun si mai fiabil ca bosch care se pune original pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... nu sunt fan bosch, dar daca e pus de fabrica inseamna ca e bun...probabil cel mai bun ca raport calitate/pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate un debitmetru sa nu fie in parametri?adica sa nu fie dus de tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta cu debitmetrul meu, pot sa-ti zic ca da. A meu era imbacsit de praf cand am luat masina si arata valori de maxim 600. L-am curatat, dat cu spray si acuma imi arata valori de maxim 900. DAR... am incercat si cu unul nou de la un prieten si ala imi arata valori si de 1200 la turatie mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gaseste o cheie sa desfac debitmetrul (are o cheie speciala din cate am vazut eu). Am cumparat doar elementul si nu stiu cum sa desfac suruburile cu cap special de acolo. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la magazinele de specialitate. Suruburile sunt ca si torxul dar in loc de 6 colturi (standardul la Torx) suruburile au doar 5 colturi si un tep la mijloc. Am intalnit si variante care aveau cap Torx cu tep la mijloc, asa ca numara colturile.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat debitmetru pentru masina,cel vechi(pierburg) fiind dus.Codul de pe cel vechi e 074 906 461.Mi-a venit cel nou tot pierburg dar codul e 7.18221.51.0 ,cand le-am atras atentia ca nu corespunde codul m-au linistit ca acuma daca comanzi pe codul asta(074 906 461) asa vine,adica cu cod (7.182...).Acuma va intreb eu ,poate fi adevarat?daca poate sa-mi raspunda cineva va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Acuma va intreb eu ,poate fi adevarat?

E corect raspunsul pe care l-ai primit. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am cumparat de curand un debitmetru de la un coleg de pe forum,ce a postata la dezmembrari cu motorizarea (AHF) si anul de fabricatie('99) ,crezand ca MAF-ul este la fel ca al meu,pentru ca eu am acelasi motor si acelasi an de fabricatie,dar din pacate nu seamana cu ce am eu pe masina.Intrebarea mea este:Pot inlocuii mufa din cablajul masinii cu una pentru MAF-ul cumparat?adica fire taiate cositorite,etc.A mai facut cineva asa ceva sau difera si valorile acestora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!