Jump to content

Ce parere aveti de motorul de 1.4 16v(2006)?


guvidu
 Share

Postare recomandată

Salutare! Vreau sa-mi spuneti ce parere aveti de motorul de 1.4 16V-75CP de pe Ibiza.Mie sincer mi se pare foarte lenes sub 3000 de ture.stiu ca nu poti cere mult unui motor de 1.4 dar totusi...mai am un Golf III tot de 1.4 si mi se pare mult mai sprinten.Voi ce ziceti? Oare o toba sport si un filtru ar rezolva cat de cat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar e pe benzina doar nu vroiai sa ai cuplul maxim la 2800 ture .Dupa 3500 de ture o sa simti ca trage.Eu am cuplu maxim la 4500 de ture mi se pare ca tu il ai la 3800. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate se pare compari un motor 16v cu unul 8v , e normal sa se comporte asa , ia tureaza-l pe asta 16v mai tare si ai sa vezi ca unde asta respira de voie si trage de rupe ala 8v deja incepe sa se plafoneze , motorul in sine nu are nimic doar ca nu ai calcat cat trebuie pedala :D

1400 cmc 16v si doar 75 de cai mi se pare cam putin dar probabil ca e un motor foarte andurant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acelasi motor pe Ibiza.Pare cam puturoasa daca incerci sa mergi economic...Incearca sa schimbi pe la 4000-4500 de ture si vei vedea ca iti vei schimba un pic parerea.

In oras nu prea simt lipsa cuplului si a puterii,in schimb in afara orasului depasirile le fac cu motorul destul de turat.

Si acum sa fim seriosi...totusi sunt doar 75 de cai :D

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ce ma supara cel mai tare? Daca vrei sa pleci mai tare cu ea de pe loc, ori o turezi tare (pe la 3.500-4000 de ture) si pleci cu scartait de roti, ori pleci normal.Daca vrei sa pleci mai "infipt" cu ea nu prea vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nu vrea Nu sti tu cum sa pleci cu ea :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ce ma supara cel mai tare? Daca vrei sa pleci mai tare cu ea de pe loc, ori o turezi tare (pe la 3.500-4000 de ture) si pleci cu scartait de roti, ori pleci normal.Daca vrei sa pleci mai "infipt" cu ea nu prea vrea.

Cand simti ca nu se infige cum trebuie, in timpul acceleratiei puternice, apasa putin de tot pe ambreiaj si ajuit-o cu un cap de cursa de ambreiaj. O sa vezi ca incepe sa traga mai bine, pentru ca ajunge mai iute la 4000+ ture unde trage si ea cu aevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand simti ca nu se infige cum trebuie, in timpul acceleratiei puternice, apasa putin de tot pe ambreiaj si ajuit-o cu un cap de cursa de ambreiaj. O sa vezi ca incepe sa traga mai bine, pentru ca ajunge mai iute la 4000+ ture unde trage si ea cu aevarat.

Da ai dreptate.Am observat si eu ca trebuie sa o ajuti putin din ambreiaj daca vrei sa pleci cu ea mai tare(excluzand aici plecatul in forta 4000+ture).

P.S. A montat cineva o toba sport pe Ibiza? Ceva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 2006 cu motor de 1.4 are parca sa zic 85 cp nu 75 cel putin la mine in acte asha scrie. dar oricum nu trage cum ar trebui :hainoroc:

Modificat de PanzerProblem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

panzer, ti-am mai zis, masina trebuie turata ca sa traga. uite, in seara asta, mergand la intalnirea saptamanala, am zis sa ma distrez un pic... si am dat in a doua pana la 5000 rpm si a treia pana in 4500 rpm. si crede-ma ca in a treia deja mergeam destul de repede...

abia la turatii din astea o sa simti ca masina trage, nu la 3000 cum vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut toti membrii forumului, bine v-am gasit. Foarte curand voi fi posesorul unui seat ibiza 1.4 16v 85cp si vad niste pareri pe aici care ma cam pun pe ganduri. Chiar asa slab este motorul acesta ? Eu am avut pana acum masini mai modeste gen supernova si solenza, bine si niste vw passat de prin '90 si '92. Credeti ca mi se va parea slab totusi motorul acesta ? ;) Precizez ca nu sunt genul care merge cu masina subturata, stiu ce inseamna cuplul (momentul) maxim la un motor si alte notiuni ce sunt necesare in exploatarea corecta a masinii. Am facut drive test cu motorul 1.2 12v 70cp (nu aveau 1.4 la testare) care mi s-a parut suficient pentru o masina de oras insa i-am simtit uneori limita in test. Dar eu vreau sa merg cu masinuta aceasta si extraurban, munte, etc. Daca puteti sa-mi raspundeti ce intelegeti prin "nu trage cum trebuie" (PanzerProblem) va rog s-o faceti ca am posibilitatea sa ma razgandesc, cu toate ca masina imi place mult ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lar, daca vei pleca cu inca 3-4 oameni in masina, cu portbagajul plin de bagaje, s-ar putea sa simti ca masina nu trage, mai ales in rampa.

pana la urma, asa cum am zis de inca 3 ori in topicul asta, motorul trebuie turat. are cuplul maxim la 4000 rpm si puterea maxima la 4800 rpm parca, nu mai pot vedea pe siteul seat.ro datele tehnice. in nici un caz nu o poti compara cu supernova si solenza, cutia este foarte bine facuta si te ajuta mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc CristiN. Am observat si eu in testul cu 1.2 etajarea foarte ok a cutiei de viteze. Cred ca intr-adevar motorasul acela e ajutat mult de cutie. Sper ca maine sa am masina ;) si in weekend sa ies in rodaj ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apasati pedala!!!! Este seat.

Cine a condus stie ca urca fooooarte repede in turatii si ca se simte bine acolo sus!

Nu subturati cateodata ii faceti mai mult rau decat bine. Nu subturati in oras mai ales. Va cadea sonda lambda. Mie mi-a cazut la o ibiza (1,2 12V 64 cp) si la bora 1,6 16V 105 CP.

Cum spunea mai demult S_C intr-un topic despre benzinare "daca nu e un motor V8 nu vad ce poate sa faca un motor pe pe benzina la 2000 rpm".

Uitati un topic foarte interesant (majoritatea participatinlor la discutie au seat): http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6411&st=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut toti membrii forumului, bine v-am gasit. Foarte curand voi fi posesorul unui seat ibiza 1.4 16v 85cp si vad niste pareri pe aici care ma cam pun pe ganduri. Chiar asa slab este motorul acesta ? Eu am avut pana acum masini mai modeste gen supernova si solenza, bine si niste vw passat de prin '90 si '92. Credeti ca mi se va parea slab totusi motorul acesta ? :D Precizez ca nu sunt genul care merge cu masina subturata, stiu ce inseamna cuplul (momentul) maxim la un motor si alte notiuni ce sunt necesare in exploatarea corecta a masinii. Am facut drive test cu motorul 1.2 12v 70cp (nu aveau 1.4 la testare) care mi s-a parut suficient pentru o masina de oras insa i-am simtit uneori limita in test. Dar eu vreau sa merg cu masinuta aceasta si extraurban, munte, etc. Daca puteti sa-mi raspundeti ce intelegeti prin "nu trage cum trebuie" (PanzerProblem) va rog s-o faceti ca am posibilitatea sa ma razgandesc, cu toate ca masina imi place mult :D

O supernova cu cuplu maxim la 2500 de ture (cred) se conduce total diferit de un 1.4 16V cu cuplu max la 4400!! (cum e motorul de 101 CP de pe Ibiza). Deci daca vrei liniste si economie, mergi cuminte 2800-3500... daca vrei sa simti ca te misti, dai dincolo de 4000-4500 :D

Nu trage cum trebuie = nu poate fi condus in stil taximetrist, cu schimbari la 2000 de ture... e interesant la fiecare masina de studiat curbele de cuplu si putere inainte sa te sui in ea si sa vezi cum merge. Nu de alta, dar ca sa o simti mai iute cum trage si sa o poti folosi optim :D

Ibiza de 85 CP are cuplu max la 3600-3800 de ture...deci acolo trage ea "cel mai bine" ;) Curbele pt 75/101 CP se gasesc pe http://skodafabia.info... pentru cel de 85 CP... apare in curand :D

Parerea mea de patruleisidouashcincidebani

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Supernova are cuplul maxim la 2800 rpm. Dar motorul are doar doua supape pe cilindru. Nu ma deranjeaza deloc faptul ca trebuie turat motorul mai mult la Ibiza, nici nu imi place stilul "taximetrist" sa schimb la 2000 de ture. De fapt, asa cum spunea si X-ecutor mai rau faci motorului subturandu-l. Oricum taximetristii nu sunt elemente de referinta pentru mine in ale sofatului :ph34r:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza deloc faptul ca trebuie turat motorul mai mult la Ibiza

Hihi... singurul fel in care cred ca ar putea sa te deranjeze e legat de zgomot :(

Suna binisor de la 4500 de ture in sus.

Si o curiozitate: motorul de 85 CP e un upgrade la cel de 75 CP, sau e un downgrade la cel de 101 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, pot sa va spun ca intr-adevar X-Ecutor are perfecta dreptate ! AUTO-EMOCION, remember ? :) Motorul trebuie urcat in ture ca sa obtii ceva de la el .. si banuiesc eu ca asa a fost conceput si este si suficient de rezistent. Eu am Ibiza Sport de 100 cai , cu toba si filtru sport, si chiar si asa, sub 3000 nu simti nimic . Devine nervoasa de-abia peste 3500 ture, cand si zgomotul e demential. Uite, fara de Fabia 1.2 HTP ( masina de la serviciu ) , la turatii joase e clar mai putin sprintena si fabia dovedeste ca desi are un motor mai mic, in doar 3 cilindri, are repartizata altfel plaja de cuplu.

Pe de alta parte, masina trage intr-a-ntaia si a doua ... mai departe e pa , indiferent cat v-ati sfortza. Am probat asta pe bucata proaspat asfaltata intre Rasnov si Poiana :blink: ... La curbe sta intr-adevar ca un drac, dar cum venea o portiune mai dreapta ( mai ales in urcare ) degeaba schimbam la 5000 rpm, era la capat ... Pana la urma sa nu uitam ca e un motor de 1400cmc , aspirat .. n-are sens sa ne inchipuim ca e avion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Este un upgrade fizic si din soft!

Numai la 1,2 e doar din soft.

KeGPR: ma bucur ca incepe sa-ti placa si benzinarele. Oricum ibiza de 100cp poate aduce niste senzatii f interesante cateodata. I mean it in a good way :( . Mai pleaca putin spatele dar sta la locul ei.

O pastrezi pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!