Jump to content

Anvelope resapate


pabloescobar
 Share

Postare recomandată

cum pot recunoaste "din prima" daca anvelopele sunt resapate?

greutate(mare)(,pret(scazut), sau au vreo inscriptie specifica?

Vreau sa cumpar anvelope noi, sunt firme care ofera si certificat de autenticitate/garantie ? pentru ca nu prea am auzit sa se acorde garantie chiar daca cumperi anvelope noi.

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • calin_vw

    4

  • SSorin

    3

  • Serhio24

    2

  • pte

    2

Top Posters In This Topic

scrie pe ele retread, sau ceva de genul . sunt obligati sa scrie

iar la anvelope noi toate au garantie(sau ar trebui ), chiar si cele resapate , la defecte de fabricatie

probabil uneori vanzatorii uita de certificatele de garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele vandute sub marca Marangoni (Verso, Zeta etc) sunt anvelope NOI, nu resapate!

Am pe masina de 3 ani Marangoni Verso 195/65/r15 si sunt ffff multumit de ele, zgomot scazut, aderenta foarte mare, nu se incing nu se mananca repede, clasa de temperatura AA care putine cauciucuri o au, threadwear 240 cred, plus ca nu am avut nicio pb cu acvaplanarea, 4 oameni in masina, pe Urziceni Bucuresti, asta vara cand a plouat de nu vedeai nimic in fata, nu m-am simtit deloc in nesiguranta si mergeam cam cu 60-70 km/h. Am ajuns cu ele pe orice teren chiar si in lanul de floarea sorelui prin Dobrogea, absolut nicio problema. Am primit garantie pe viata la ele (daca le montez in service autorizat cu factura).

Pe de alta parte sunt varza la temperaturi sub 7 grade, mi-au derapat intr-o dimineata in ultimul hal insa erau bocna de inghetate, sunt cauciucuri de vara pana la urma.

Este adevarat Marangoni ca firma face si resapate, inspecial pentru Camioane si autobuze, la fel cum face si noi pentru cursele de raliuri :)

O diferenta foarte importanta este ca pe cele resapate nu va scrie niciodata DOT xxxx pentru ca nu au data de fabricatie, o sa scrie in schimb retreaded

Sunt pareri pro si contra resapate insa personal nu m-as risca sa conduc vara la 50-60 grade temperatura asfaltului la 130km/h cu unele de acest gen.

Economia este pe termen scurt, pe termen lung anvelopele normale, noi, dureaza cel putin dublu fata de astea resapate si binenteles ofera o siguranta mai sporita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pareri pro si contra resapate insa personal nu m-as risca sa conduc vara la 50-60 grade temperatura asfaltului la 130km/h cu unele de acest gen.

Aici deja exagerezi. Am si eu 2 resapate pe puntea spate dar am mers cu 130 Km/h A1 + A2 anul asta si nu s-au topit ca inghetata pe asfalt, inca arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exagerez, am vazut cauciucuri normale (nu resapate) care au facut galme imediat sau au explodat pe autostrada. Era oricum parerea personala.

Explozia unui cauciuc nu se intampla neaparat in timp ce rulezi pe o suprafata lina si uniforma, gandeste-te cum e pe A1 si A2, ba gropi, ba poduri care nu sunt la acelasi nivel, iar o anvelopa resapata nu cred ca poate prelua aceleasi socuri ca una noua, plus ca niciodata cand cumperi o resapata nu ai de unde sa stii ce varsta are, 1-2 ani sau 5-6, garanteaza producatorul cumva ca resapatele lui au rulat max 3 ani inainte? Nu cred!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt pro resapate dar nici contra, le-am luat de nevoie. Dar totusi uite ca se comporta ca niste anvelope normale nu au zgomot in plus nu s-au echilibrat greu, chiar sunt curios cat vor tine ele cica ar tine 30.000 de km fata de cele noi care tin vreo 50.000 deci tot acolo ajungi cu banii. Pe fata oricum nu le voi pune niciodata mai bine pe spate in caz ca vor fi probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut la dacie pe spate, demult..si una s-a dezintegrat, s-a sfasiat, iar in cealalta a intrat un cui si a facut-o praf. de atunci sa nu mai aud de resapate.

recent scria intr-un ziar ca sunt relativ "ok" doar la mersul in oras (adica viteze mici), montate pe spate si pt o perioada scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ce se mai aude despre anvelope resapate?A mai avansat tehnologia din 2011 pana acum? Eu cumpar cauciucuri sh cu profil de 5mm, le tin un sezon de iarna,merg si vara cu ele, iarna urmatoare cumpar altele sh pe fata si pe cele de pe masina le mut pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum procedezi cu anvelopele,crezi ca mai conteaza cum sunt cele resapate ? Sunt mult mai bune decat ceea ce pui tu,cele de iarna vara,sau cele uzate pe spate.O anvelopa de iarna are eficienta numai daca profilul este peste 4-5mm ,deja tu le cumperi la limita de uzura.De ce crezi , lumea  le dau jos cand ajung la 4-5 mm,pentru ca nu mai prezinta eficienta si siguranta.Poti pune doua de 5mm pe spate dar macar pe fata  ceva mai mult sau noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Folosesc reesapate northena ecologico portugheze sunt echilibrate nu trage in nici o directie am circulat si vara cu ele pe golf 5 sunt cu 140 pe autostrada sunt f multumit de ele si am garantie 5 ani pe ele!!legile ue dupa care sunt facute il obliga pe producator sa supuna la aceleasi teste de calitate ca o anvelopa noua!!nu am nici o emotie cu ele!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai emotii mai ales vara, cand circuli cu anvelope de iarna, la o franare violenta daca Doamne fereste iti iese ceva sau cineva in fata te duci in el ca pe ulei.Asa cum spui tu se poate "merge" cu orice, dar daca ne gandim la siguranta noastra si a celorlalti respectam unele reglementari impuse de constructori.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!