Jump to content

Leon: Lipire bandouri laterale de protectie


toni
 Share

Postare recomandată

Unul din bandourile de pe usi era dezlipit de cand am luat masina, iar acum s-a desprins de tot. Norocul meu a fost ca l-am gasit langa masina.

Cu ce il lipesc la loc? Gasesc undeva acelasi tip de adeziv?

E un fel de burete subtire cu scotch pe ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, fara sa strici vopseaua n-ai cu ce-l lipi - in cazurile astea se recomanda un bandou nou care nu a mai foast lipit

dar mare atentie!!!! faptul ca ti s-a dezlipit bandoul respectiv poate insemna ca usa aia a fost reparata si a fost refolosit vechiul bandou - verifica sa vezi cum sta treaba, bandourile nu se dezlipesc de aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca banda dubluadeziva auto (se gasesc role de 2m/20mm la bricostore/praktiker). Ei (producatorii) pentru asa ceva o recomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. andi are dreptate cu banda dublu adeziva. folosit si eu in diverse locuri si e super. am la munca si poti sa treci sa facem operatiunea.

2. e cumva usa de la sofer ? (aia la care a remarcat okiul meu ceva) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, fara sa strici vopseaua n-ai cu ce-l lipi - in cazurile astea se recomanda un bandou nou care nu a mai foast lipit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu: acela e scotch dublu adeziv si nu cred ca era potrivit pt mine ca suprafetele nu erau perfect plane (part no., logo-uri & alte chestii) si nu cred ca era asa de rezistent.

Am fost la Brico si am gasit banda dublu adeziva pt uz auto Bison (ce zicea Andi) 1,5m x 19mm care arata ca cea care era pe masina, am curatat, am lipit, acum sper sa si tina :lol:

Multumesc pt sugestii si ajutor

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
1. andi are dreptate cu banda dublu adeziva. folosit si eu in diverse locuri ...

1. poate ajung saptamana viitoare, sa vad cand am timp ... btw, sper ca nu costa o avere banda aia :scratch:

nu costa nimic :lol: e din aia de la BRICO si mai avem destula cat sa-ti faci toate bandourile.

E bine ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Eu am patit alta bucurie, dar pe Ibiza. (Scriu aici ca sa nu mai deschid un topic)

Am deschis usa spate stanga si s-a agatat acest bandou de usa fata stanga. Probabil ca incepuse sa se deslipeasca si s-a agatat in usa din fata. Problema e ca mi s-a indoit pe o portiune de 2 cm si sta spre exterior. O sa incerc sa-l lipesc cu un lipici puternic si sa-l tin presat o perioada. Sper sa tina. La fel a patit si un amic pe un Ford Fiesta. Sisteme tampite...

Aveti vreo propunere pentru lipici?

Modificat de danchitu866
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa nu folosesti un lipici permanent, o sa ai probleme cand va trebui sa vopsesti usa sau alte operatii de tinichigerie la acea usa. Incearca cu banda dublu-adeziva, gasesti la Bricostore sau magazine concurente. Daca nu merge, si e foarte probabil sa nu tina, te sfatuiesc sa-l schimbi, nu e foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am lipit cu o banda dublu-adeziva din Carrefour. A tinut vreo 4 luni.

Poate cu una mai de calitate va tine mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit-o nasol cu bandourile mele. mi-am vopsit partea dreapta a masinii si cand mi-au lipt bandourile, probabil, nu se uscase vopseaua (le lipisera cu dublu adeziv special). a tinut cam doua zile dupa care m-am infiintat la ei (ei fiind andreas fast, pe metalurgiei). au zis ca se mai intampa (bineinteles, asa face toate) si l-au pus pe nea gica, ultimul om din service sa dea jos adezivul cu o bormasina cu un disc de cauciuc iar nea gica a facut 5 gauri in vopsea in primul minut. au revopsit-o si am lpecat de la ei cu bandourile in portbagaj. mi le-au lipit din nou la autostill (un service vag destul de ok), povestindu-le toata istoria iar ei spunandu-mi ca ai folosesc alta banda dublu adeziva, mai speciala. zilele trecute a inceput usor, usor sa se dezlipeasca unul din ele, il astept si pe al doilea in curand.

un coleg imi spunea ca pe ale lui i le-au lipit cu silicon de parbriz si ca nu a avut probleme. pe al treilea pe care-l prind cu banda dublu adeziva speciala il pun sa o manance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu le-am lipit cu silicon sanitar ,pt ca m-am saturat sa se tot dezlipeasca,e super ok,am lipit si pragurile care le am de 3ani puse pe masina tot cu silicon stau foarte bine fara nici o problema pana acum,capacele de la oglinzi pt ca s-au rupt clemele de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
undertacher2001

Cei care au efectuat astfel de lucrari la bandourile de la usi,astept pareri ,solutii dupa ce ati lipit .Care e cea mai buna metoda pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu după ce le-am vopsit le-am lipit cu bandă dubluadezivă 3M. Nu se mai desfac nici să tragi de ele (dar mai întâi desfaci bandoul de tot, cureți vechea bandă și pui alta). Am auzit că și TESA ar avea bandă bună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au efectuat astfel de lucrari la bandourile de la usi,astept pareri ,solutii dupa ce ati lipit .Care e cea mai buna metoda pana la urma?

Eu am folosit ultima data banda dublu adeziva de la Bison, cea speciala pentru auto.

Tine foarte bine dupa vreo 2-3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Va multumesc frumos,o sa incerc sa gasesc 3M sau Bison.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
undertacher2001

Am o problema .Am cumparat o rola de Bison si o rola de Tesa.Ambele pentru ceea ce voiam eu sunt praf.Vroiam sa lipesc stingatorul in coltul din dreapta portbagajului,insa nici una din benzi nu se lipeste pe plastic.Poate or fii bune pentru bandouri si chedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
undertacher2001

Am lipit bandoul de pe usa si chederele de pe caroserie la usi cu banda dublu adeziva Bison.Pana acum nota 10,imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare !

Imi poate spune cineva cum pot demonta bandourile?Vreau sa le dau jos pentru a le vopsi in culoarea masinii dar nu stiu cum pot fi demontate.

Ca banda dublu adeziva voi folosi Tesa Powerbond Montage Fix , pe care am folosit-o si la numere si de care sunt foarte multumit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi o surubelnita ascutita invelita in banda adeziva (ca sa nu zgarii vopseaua) undeva sub bandou la unul dintre capete (recomand sa te apuci de la capatul din spate). Tragi de el pana cand cedeaza putin banda dublu adeziva ca sa ai de ce apuca, apoi tragi de bandou usor pana in partea opusa. Dupa ce ai dat jos bandourile o sa ramana banda si pe masina si pe bandou, care va trebui indepartata.

Modificat de Ener2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Asa vroiam sa fac dar ma gandeam ca bandourile au niste sigurante in interiorul usilor !

Mi-era teama sa nu trebuiasca sa dau jos fetele de usi pentru a le scoate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf sunt doar lipite cu banda. Cred ca si la leon la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!