Jump to content

posesori de LUPO


SRV-JM
 Share

CITI POSESORI DE LUPO?  

71 voturi

  1. 1. TDI

    • diesel
      38
    • benzina
      33


Postare recomandată

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Polifem

    24

  • SRV-JM

    23

  • madalinutza

    15

  • jondo1ro

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

hm, nimeni cu buburuze?

Pai si daca buburuza mea are chef de imperechere ce fac?

Merg cu ea la straini?

:blink:

mai astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista sperante . O buburuza cu o culoare mai exotica AICI :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un user tot din Timisoara cu Lupo rosu- DMX parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Me - Lupo 1.2TDI 3L.

:D Momentan sunt cu el in service dupa o lovitura incasata in spate.

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hm, nimeni cu buburuze?

Pai si daca buburuza mea are chef de imperechere ce fac?

Merg cu ea la straini?

:D

mai astept...

Salut!

Am si eu un Lupo, foarte verde si cu trapa :D E din 2002, pe benzina si cu motor micutz, dar sunt tare multumita de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. sunt nou pe aici .. am si eu un Lupo din 2000 .. eu nu`l numesc buburuza ..ci mai degraba catzel ... pt ca am la nr HAM :lol: sper sa crestem nr celor care au lupo si se inscriu pe acest forum. Ciau si mai vbim

Modificat de Zein Lupo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Probabil ca topicul va fi sters.

:lol: de unde aceasta idee ? Lupo nu e tot VW ? (ca doar suntem pe vwforum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo 3L TDI;

economica, practica in oras, cutie tiptronic, spatioasa pentru 2 persoane adulte

Sunt foarte multumit de ea; acum se apropie de 120.000 km si nu am avut probleme cu ea (o am de pe la 55.000 km, de 3 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehe,uite si un 3L

hai omule' .Loveste-ma cu fel de fel de detalii.

Cum merge,cum trage,cum e cutia,crezi ca e mai buna ca 1.4 tdi,consumul in ors este chiar de 5%?

hai dai cit poti de tare!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma intereseaza f tare modelul Lupo 3l tdi... mi-ar fi si mie utile niste detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cei care aveti Lupo .... se intampla sa aveti si o carte service.. manual intretzinere ceva la ele? in engleza m`ar interesa ... nush daca e off topic sau nu ... dar in alta parte nu gasesc multumtesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat de un Lupo pentru prietena mea care conduce un matiz acum. Ma interesau mai multe detalii si sugestii de la posesorii de Lupo 1,0i. Care sunt costurile de intretinere? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am calculat recent consumul (nu am mers decat in oras.)

Consumul la 3L-ul meu consumul e de 5% fix in Bucuresti. Condus f mult bara la bara...motorina OMV (sprint diesel) - mod ECO

Pe modul ECO pot sa spun ca se comporta normal spre lenes....schimba vitezele la 2000 ture, daca scot ECO se schimba radical situatia, schimba vitezele la 3000/4000 ture se "infige" f bine, cutia ajuta f mult...

Modelul de 1.4 cred ca e mult mai infipt, e totusi o diferenta de

14cai, parca....

Alte sfaturi....la schimbul de ulei la LUPO TDI folositi Castrol SLX Longlife2, care e 506.01 (la masina mea a fost folosit numai acest ulei in Germania - conform cu cartea masinii).

Eu am pus Texaco Havoline 506.01 0W-30 si mi se pare ca suna altfel motorul, in fine nu imi place....

Mi de pare interesant ca in cartea trehnica e trecut BioDiesel-ul.

Din pacate, cand am fost in germ nu am avut curiozitatea sa incerc asa ceva...chiar as fi curios sa vad cum merge... cu biodiesel-ul de calitate, conform normelor, nu cel facut pe sant.....

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat de un Lupo pentru prietena mea care conduce un matiz acum. Ma interesau mai multe detalii si sugestii de la posesorii de Lupo 1,0i. Care sunt costurile de intretinere? Multumesc mult.

am citit multe post`uri pe forumurile din anglia .. cel de 1.0 litri consuma cam 8 in oras ceea ce mi se pare enorm la un motor asa mic ...cel de 1.2 benzina consuma 9 si! .. iar cele 1.4 .si 1.4 16v e mult peste limite... la capitolul benzina nu exceleaza motoarele astea... insa recomand diesel`urile ...cei din afara sunt super multumiti ... unu avea cu un lupo din 99 SDI ...190 000 km ... si nu`i scotea pic de fum (acum luam in vedere si combustibilul lor ) dar oricum ...au parut rezistente

Cat despre intretzinere la benzina nu stiu prea multe... insa diesel`u mi se pare costisitor pt o masina micutzasi de oras... costurile sunt aproximativ egale cu cele ale unui golf 4 (am unul si pretzurile sunt aceleasi la piese)... 600 000 un filtru de aer ... 800 unu de motorina ... 2 mil placutele si saotii de frana, o masca de fatza care tzine semnalizarile e 2mil 500 ... pe`a mea am spart`o si am retushat`o cu fibra.. mi`a luat 300 000 dar nu 2mil 500 ... deci e destul de costisitoare::(

Modificat de Zein Lupo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jondo, dar cand traficul e mai lejer (seara-noaptea) cam cat scade consumul?

Incape macar o persoana in spatele scaunului din dreapta (tras la maxim in fata)?

De cand o ai, ai avut probleme mai serioase cu ea? cat a costat masina (daca se poate spune:))?

Multumesc de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e intre-adevar 3% pe ECO.

In spate se sta destul de bine, nu tre` sa trag scaunul la maxim in fata....

Costurile de intretinere sunt intr-adevar comparabile cu costurile celorlalte masini VW de dupa 2000.

Piesele sunt cam rare la 3L, (spoilere, stopuri, usa..) si scumpe.

De ex a fost aiurea cand am cautat spoiler pe spate - nu se potrivesc de la Lupo normal, a trebuit sa iau pe original, bineinteles, s-a platit pe asigurarea celui care m-a lovit...

In Iunie masina avea 111.500, acum are 117.000, nu am avut nici o problema cu ea. Nu scoate pic de fum...motorul e ok....

Nu stiu daca e 8 consumul la motorul pe benzina....o sa intreb o cunostinta care are un Lupo 1.0.

Avantajele sunt ca cele pe benzina au mai multe optiuni: airbaguri laterale, AC, servo-directie, geamuri electrice...., dezavantajele evident....consumul.

Ca o concluzie... eu sunt f multumit de ea pana acum, in afara de consumabile putin cam scumpe nu am ce sa-i reprosez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jondo multumesc pt detalii si sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea inca cel putin 117000km!

eu am 5000 E si as vrea una ca a ta, tot neagra de preferat, ca zic eu ii sta cel mai bine.

Cred ca mi-ar mai trebui vreo 1000-1500 E sa iau una buna, ce zici m-as incadra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine masina m-a costat pret final(pret masina+costuri drum+taxe vamale+inmatriculare) 6700 euro.

masina este din 2003 luna 03 si avea la bord cind am cumparat-o 139.000 km.

Este 1.4 TDi/75 cp.

Dupa 1 ian.2007 din pacate preturile vor creste,deci si masina te va ajunge mai sus ca pret.

In spate ,chiar aseara au stat doi oameni maturi la vreo 1.70-1.75 si am dat putin scaunul in fata dar stateam ok toti 4.

Masina,cred eu este exclusiv pt.2 persoane si pentru oras.

Consumul la masina mea este in jur de 8% in oras.

Afara imi "papa" 5-5.5 maxim si asta mers constant 120-130.

Ca intretinere pot spune si eu ca se apropie ca preturi la cele de G4,dar sensibil mai ieftine.

De curind am schimbat filtrul motorina,ulei,uleiul,placutele fata totul m-a dus la 3.000.000 inclusiv manopera.

Motorul este PD,deci atentie 505.01 sa fie uleiul.

Initial am luat ulei non pd,si la service am ramas "interzis" cind am vazut ca este PD.

Chestia tare la masina este ca fiind extrem de mica esti luat la misto de colegii de trafic,si cind vad ca le dai "fum " vin repede dupa tine sa vada ca motor ai.

Eu cel putin asa am patit de citeva ori.

consider ca este mai mult decit era necesar de nervoasa,sta excelent pe sosea,iar pentru oras este BIJUTERIE,pentru ca o poti parca oriunde si foarte repede.Din cite am inteles de pe forumuri germane vw,masina are in general costuri de intretinere super ok,spre exemplu la directie am intels ca ai o bucsa si un capat de bara(parca),deci adio brate si mai stiu eu ca la passat.

Pentru cine doreste o masina fiabila,relativ ieftina,super nervoasa,si pentru 2 oameni relativ incapatoare,recomand LUPO,chiar daca modelul nu se mai fabrica.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul la masina mea este in jur de 8% in oras.

Afara imi "papa" 5-5.5 maxim si asta mers constant 120-130.

am citit si eu ce ati scris voi pe aici ... prietena mea ar vrea si ea o "jucarioara" de asta... o sg chestie imi pune niste semne de intrebare... consuma la fel (poate putin mai mult ;) ) decat a mea... adica a mea in oras se apropie de 8 cu clima pe auto si agomeratie iar afara la 120km/h ia cam 5...

nu sariti pe mine! ...doar m-a mirat destul de tare si e doar e parere personala :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce ti se pare aiurea?

Ca nu am prea inteles?

Faptul ca masina mea maninca in oras 8 sau ca afara maninca in jur de 5?

Sau ca maninca cit audi-ul tau?

Atit manica masina,nu pot sa zic "vai masina maninca 2% " sau mai stiu eu cit,daca nu este adevarat,sau?

Atit maninca 1.4 tdi,la stilul meu de condus.

SAu doreai sa spui ca ti se pare mult pt.cit este de mica masina?

Pai are 1055 kg,totusi.

Atit manica si audi A2 cu 1.4 tdi,atit maninca si skoda fabia 1.4 tdi.

Este acelasi motor la toate 3.

Fi mai explicit te rog.

Totusi cred ca ti se pare ca maninca mult,sau?

P.S-am si eu preiteni care au acelasi motor ca al tau dar pe passat si nu coboara sub 9.5 in oras.

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca voia sa spuna ca e destul de mult.

Si a spus ca nu e cazul sa sariti pe el :D

:D Mai ales ca acum stiu ce nu va primi prietena lui de Craciun :D

nu m-am putut abtine :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man... nu am mai auzit si alte pareri despre 1.4 tdi. tot ce vroiam sa spun era ca io ma asteptam sa fie mai mic consumu la o masina atat de mica. adica nu ma asteptam ca la masina multa mai mica decat a4/passat cu un motor mai mic, consumu sa fie aproape la fel ... REPET: doar parerea mea!

anyway, s-o alergi sanatos! e super jmechera buburuza! :)

:D

:D kasius! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!