Jump to content

Scaune Incalzite


tzucul
 Share

Postare recomandată

Pai si daca am luat rezistenta de sub fund si nu e buna... adica imi trebuie cea de pe parti.... ce ma fac? Am dat si 400 lei pe ea... Am zis ca o iau ca sa nu desfac de doua ori tapiteria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai banuiesc ca rezistenta de sezut contine ambele parti, nu? Sa ma corecteze colegii daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 3 rezistente pe scaun, sezut,lateral si spatar, dar difera fata de scaunele normale, al meu e sport si din piele

post-18438-1228330634_thumb.jpg

post-18438-1228330650_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! vicius_the_one eu am highline ca si echipare, cu piele si alcantara si nu am incalzire in locurile din spate. Stiu ca era cineva pe forum care spunea ca are...mai demult, era si poza cu butoanele din spate dar nu gasesc acum. E posibil ca dupa un anume an sa se fi montat sau cine stie...poate pe w8 :( Oricum cred ca e o optiune f scumpa daca numai sezutul e 400 lei :P

Uite o poza ce-am gasit pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix asa scaune am si eu ca zabin doar ca din textil. Se poate ca cele din piele sa aiba si cea de pe parti? eu am pipait bine lateralele sezutului si nu am simtit nimica cu mana, desi sunt la suprafata din cate vad eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu sa verifici, te uti sub scaun cate mufe ai, eu am in total 4 mufe 1 de la airbag si 3 de la rezistente, dar la mine ca sa schimbi rezistenta din sezut trebuie schimbata cu tot cu tapiteria de pe sezut

Modificat de Zabin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eto_ro cautand prin poze pe net am gasit un chit complet cred si se vede in poze si ceva separat cred ca pt margini

https://www.hood.de/auction/32382249/origin...b-3bg.htm?sec=1

http://cgi.ebay.de/Original-VW-Nachr%FCsts...118129002r37746

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezistenta din a 2-a poza. O am acasa astept numa luni sa ma duc la service sa o monteze... daca nu e aia devina fac cu nervii jur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andricei cred ca ai dreptate, doar passat w8 are scaune incalzite pe spate, dar ce ne opreste sa ne punem si noi asa ceva. banuiesc ca merge tras cablaj separat ca pentru scaunele fata si bineinteles sa cumparam si butoanele de reglaj, termistoare, cablaj rezistente. Oare cat or fi. chiar m-ar interesa o asemenea dotare. Banuiesc ca trebuie facuta si adaptare in ECU dupa aceea. Ce ai aratat tu acolo(link de pe ebay si hood.de) e fata+ spate, ce inseamna chit complet. Doar fata, sau include si spatele ca nu inteleg.

Un Passat W8 la care se vede scaunele icalzite in spate : http://www.trademe.co.nz/Trade-Me-Motors/C...n-182935413.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O am acasa astept numa luni sa ma duc la service sa o monteze... daca nu e aia devina fac cu nervii jur!

Si nu ne mai spui nimic ??? Deja e miercuri. Ai facut cu nervii ? :D Sau acum ai deja poponetul incalzit ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost plecat din tara. Normal ca la service dupa ce am desfacut au constatat ca e arsa cea din spatar. Luni e gata cica ca nu au piesa pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E gata masina. Au schimbat rezistenta din spatar. E ca si noua masina, scaunul nu a suferit nici un fel de avarie. Atata doar ca piesa costa 400 ron + manopera. Vreo 2 - 3 ore max. Ce bine e cu incalzire in scaune.... aproape ca am uitat :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a ramas rezistenta veche din spatar. Ce sa fac cu ea? o arunc sau o mai tin? Nu ii trebuie la careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea veche din spatar ?!? Pai nu aceasta era cea distrusa ??? Ce s-ar mai putea face cu ea daca este defecta ??? :santa: Sau te referi la rezistenta din sezut pe care zici ca ai achizitionato in prima faza cand nu stiai ca-i defecta cea din spatar ? Si eu am defecta incalzirea la scaunul pasagerului dar nu stiu care-i partea defecta. Cea din sezut sau cea din spatar. :santa: ( M-am cam speriat de cea spus zabin fiindca si scaunele mele sunt sport cu tapiterie din piele ( alcantara pe mijlocul sezutului. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vremea cand aveam passat-ul am avut si eu probleme cu rezistenta din sezut dar am desfacut-o si am lipit firul unde era intrerupt si am mai mers asa vreo 2 ani cu ea fara sa mai am probleme.Deci nu e neaparat necesar sa cumparati rezistente noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o pui in vitrina sau poti sa aduni tot ce schimbi la masina si sa construiesti o masina stricata :Driver:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa.... din cate am vazut eu are dreptate tzucul. Se vede si locul unde nu face contact rezistenta. Se poate lipi si functioneaza perfect. De ce sa dai 400 lei pe o rezistenta noua daca poti sa tio repari pe cea care o ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am si eu probleme cu incalzirea din scaune, merge doar pe treapta 5. M-am hotarat sa dau tapiteria jos de pe scaun sa incerc o lipitura ceva. Rezistenta este cusuta de tapiterie (piele alcantara) si nu se poate observa unde este intrerupta. Daca tot am desfacut tapiteria am incercat sa verific rezistentele din spatar si din sezut cu un ohm-metru. Toate rezistentele sunt intregi, multimetrul a sunat. Cred ca ar putea fi doua cauze: 1) releul de comanda din bord 2) termistorul din sezut decalibrat.

Mie imi vine greu sa cred ca s-au stricat ambele relee de comanda din bord. Dar inainte de a da vina pe termistor fac un apel catre colegii de pe forum cu incalzire in scaune (merge pe toate treptele) sa ne intalnim si sa incerc cu un releu de pe masina lor. Sunt din Bucuresti stau prin Dr. Taberei, dar ne putem intalni oriunde in oras.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se afla acel termistor din sezut ? Si la mine e cam la fel sau poate nu-mi dau eu seama daca la pozitii mai mici (2,3) se incalzeste. Si eu tot piele alcantara am pe scaune. La ultima pozitie simt si de asemenea la pozitia 4 dar mai in jos de atat e insesizabil sau deloc. Eu nu am de gend sa le desfac si ma bucur ca merg si asa:) De aceea intrebam unde e situat acel termistor din sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitia 1 nu simt nimica, in schimb de la 2 la 5 se simte bine cum baga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu simt pe toate pozitiile, dar cu intarziere. Spatarul frige, iar sezutul mai putin. Nu-mi pot explica de ce-i asa... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termistorul este pozitionat in sezut aproape de spatar. Are culoarea verde dar altceva nu scrie nimic pe el, niciun cod nimic. Deci....cam greu de schimbat daca nu stim valoarea sau codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine ai studiat un pic rezistenta aia? De ce so ars acolo? S-a rupt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am avut timp inca. Dar sant foarte curios. O sa fac si poze si concluziile publice pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andricei cred ca ai dreptate, doar passat w8 are scaune incalzite pe spate, dar ce ne opreste sa ne punem si noi asa ceva. banuiesc ca merge tras cablaj separat ca pentru scaunele fata si bineinteles sa cumparam si butoanele de reglaj, termistoare, cablaj rezistente. Oare cat or fi. chiar m-ar interesa o asemenea dotare. Banuiesc ca trebuie facuta si adaptare in ECU dupa aceea. Ce ai aratat tu acolo(link de pe ebay si hood.de) e fata+ spate, ce inseamna chit complet. Doar fata, sau include si spatele ca nu inteleg.

Un Passat W8 la care se vede scaunele icalzite in spate : http://www.trademe.co.nz/Trade-Me-Motors/C...n-182935413.htm

Eu nu am W8, nici macar Highline, dar am optiunea asta. Stiu sigur ca in Germania exista ca optiune. La reprezenta VW din Bacau nu o aveau in lista cu optionale pt B5.5 :P

dsc00015rg6qa1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!