Jump to content

Scaune Incalzite


tzucul
 Share

Postare recomandată

Masoara-l si compara valoarea cu a celui bun, fiind in aceleasi conditii de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 99% din cazuri fir intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am rezolvat problema. Intr-adevar un fir era intrerupt, termistorul era ok la valori.

Si acum asteptam iarna :)

A, si multumesc tuturor pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

maine dimineata cred ca il desfac si eu pe dl scaun de la sofer sa vad ce iese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa....frig...asta o sa iasa .... :lol:

Inainte sa-l desfaci, verifica continuitatea rezistentelor si termistorul. Daca nu ai continuitate la rezistente, cel mai probabil e intrerupta rezistenta de la sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l am desfacut cu ajutorul multor sfaturi de aci de pe la voi toti si nu am nimic intrerupt in sezut care mi era cel mai frica ca ar fi defect ,spatarul nu mai m am incumetat sa il desfac ,am probat butoanele schimbandu-le intre ele si cred ca e de la buton pt ca butonul din dreapta merge si l am pus pe cel din stanga stricat si nu a mai mers nu a incalzit ,acum partea nasola e ca cel care merge nu a mers in partea stanga adica nu a incalzit ceea ce mi s a parut ciudat pt ca daca mergea il lasam acolo,siguranta de pe panoul de sigurante nu e arsa ,asa ca cine stie sa mi spuna si mie mai exista o siguranta sub scaun?daca da unde e pozitionata?

si Florin avea dreptate sina din spate cea pt spatar e foarte greu de scos!!!

astept sugestii ,salutari tuturor pasionatilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista alta siguranta. Tot in sezut trebuie sa cauti buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul era invleit in varnis siliconic si nu avea nici o arsura nimic ,ar fi trebuit sa desfac si spatarul stanga sa vad daca nu cumva e de acolo dar se facuse tarziu si era nevoie de mine ,asa ca mai intai o sa verific acel buton dupa care ma voi intoarce la fir!!! problema e ca nu am nici o idee despre cum o sa descopar ca firul e de vina ,cel putin la ora asta!

merci pt raspunsul prompt Al Bundy!!

o sa ma uit informativ si dupa un buton de reglaj sa vad cat costa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avatar, ai verificat continuitatea fiecarei rezistente cu aparatul de masura ? termistorul l-ai masurat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai rezistenta nu pare intrerupta o sa o schimb cu un a noua eventual si astept sa vina butonul de la un prieten de la verificat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu pare? Ai masurat-o cu aparatul de masura ?

Are sub 14 ohmi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termistorul l-ai verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca vb de rezistenta de pe lacasul 45 parca din tabloul de sigurante ,a mea e transparenta se vede cu ochiul liber ca nu e arsa si e de 25 de amperi parca!iar termistorul nu l-am primit inca!! am schimbat filtrul de polen si de aer ieri, ala de aer il schimb cam la 5000 km si polenul l -am schimbat cu uleiul ultima oara! pun mai ieftin si schimb mai des!

i love my car!!

multumesc tuturor!

Modificat de avatar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e siguranta.

Rezistenta - ce cea din scaun...care se incalzeste. Termistorul e tot in scaun - in sezut, sub rezistenta. Masurarea rezistentei si a termistorului, o faci direct in mufa verde, de sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok deocmdata nu am cu ce astept un ampermetru de la cineva si butonul e la verificat!

mc mult pt sugestii si ajutor!!

Modificat de avatar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok deocmdata nu am cu ce astept un ampermetru de la cineva si butonul e la verificat!

mc mult pt sugestii si ajutor!!

Butonul se putea verifica prin inlocuirea cu cel de la pasager ......

In rest, pot sa iti imprumul aparatul meu de masura sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

APRECIEZ!Florine,- fara ohm metru fara ameprmetru fara buton doar Cu Jonnie si un bec pe post de lampa, am reusit in cateva ore asistat de inca un prieten, sa eliminam rand pe rand totate posibilitatile iar la un moment dat pe sezut aveam trei fire cu tensiune si unul nu negru cu galben parca ,Jonnie ma lasat mut' nu ma mai pot exprima deja .asa ca ati avut desigur dreptate era sezutul ,care a si fost inlocuit cu cel din dreapta ,incercat pe pozitia 5 si surprizaa merge ,rinichii mei i mi vor fi recunoscatori iarna aceasta !pentru cine nu s a prins inca era vorba de Jonnie cum care Jonnie ?Jonnie Walker desigur,sperind ca ca am fost destul de amuzant pt unii va multumesc inca o data tuturor si va urez o Duminica frumoasa tuturor!!!!

Modificat de avatar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E cineva interesat de o siguranta de spatar pt incalzire scaun? daca da sa mi puna mesaj o sa comand eu una pt scaun si o sa mi ramana spatarul e original vw carbon,astept mesaj!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Exagerat de scump, butoane am eu la vanzare iar de schimbat un led nu e chiar asa de greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca este cu tot cu rezistente :) cred ca nu este chiar asa exagerat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am si eu o mare problema. Am un passat din 2004 fara incalzire in scaune la care ulterior am schimbat scaunele cu unele cu incalzire in ele nu am instalatia trasa de incalzire am achizitionat ulterior butoanele din bord cu mufele ptr ele si scaune dar taiate de pe o instalatie. Ma puteti ajuta cu o schema electrica ptr incalzirea in scaune . Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!